Eli.. ongelma ois seuraava.. Pumppu ei huuda ylimääräistä, mutta ei aina aukaise ovia eikä lukitse.. Sama homma ovesta ohjettaessa ja kaukosäätimestä. Onko siis mahdollista että pumppu vuotaa jostain vai olisiko pumpussa jokin kylmäjuotos. Onko se siellä kontissa sen pumpun "sisällä" jokin piirilevy? Onko kellään mitään projekti kuvia pumpun huollosta/korjauksesta?
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
keskuslukitus oireilee
Collapse
X
-
Pumpun sisällä on tosiaan piirilevy mikä käsittääkseni ohjaa myös sisäväloja ja ikkunoita.Omassa kulkineessa oli jokin kylmäjuotos koska oireet samanlaiset,toimi kun napautti pumppua jonkin aikaa normaalisti,sitten taas jonkin aikaa toimimatta.Myöskään sisä valot eivät suostuneet syttymän oven avauksen yhteydessä,paloivat kyllä katkaisijasta kytkettynä.Sain sitten erään kaupan yhteydessä tuon pumpun kaupantekijäiseksi,laitettuani pumpun paikoilleen sen jälkeen kaikki on toiminut hienosti.Kannatta varmaan kokeilla juotosten uudelleen juottamista,ei maksa kuin hieman aikaa ja vaivan palkaksi saatat saada toimivan keskuslukon.Omassa avantissa keskuslukon pumppu sijaitsee takapenkin alla akun vieressä olevassa vaahtomuovi möykyn sisällä.
Comment
-
Joo eli purin tossa eilen sen pumpun tuolta kontista, apukuskin puolelta kolmion vierestä. Heti silmämääräisesti katsottuna piirilevyssä oli kylmäjuotoksia ainakin muutamia.. Tänään pitää juottaa kaikki juotokset uudestaan ja katsoa mitä tapahtuu.. Toivottavasti lukot ja sisätilan valot rupeavat toimimaan :P
Comment
Comment