Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Lisämittareiden valojen säätö?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Lisämittareiden valojen säätö?

    Mulla on lisämittarit mallia autogauge smoke ja niissä on liian kirkkaat valot, pistää pirusti silmään ku muut mittarinvalot on aika himmeitä, täysilläkin.

    Ootteko laittanu jonku extra säätöpotikan vai voiko ne yhdistää johonki että niistä sais yhtä kirkkaat ku muutkin mittarit?

    Ja mitä kautta ootte vetäny piuhat/letkut jos ootte asentanu mittarit keskituuletusritilään?
    Pitääkö purkaa puoliautoa..?

    Taidan uhrata 2 ritilää kun ekasta tuli niin kivan näköinen, siirrän ahtomittarin a-tolpasta vasemmanpuoleiseen ritilään.
    Saapas nähdä miten saan liimat pois a-tolpasta, teline kun on liimaamalla kiinni... stana... =)
    Niin ja auto siis B5 mallia...

  • #2
    Mulla on painemittari siinä keskituuletusritilässä ja siihen on laitettu himmennyspotikka kuskin jalkatilaan kiinni.
    Ei tuollaisen potikan asennus pitäisi kummoinen homma olla...
    Kun otat sen keskiritilän pois, niin ihan selvästi huomaat mistä ne johdot ja letkut kannattaa vetää.

    Comment


    • #3
      Taitaa tosiaan olla helpoin keino tuollaisella erillisellä potikalla, ja saapahan säädettyä just niinku ite haluaa.
      Harmi kun ei ole enää vanhoja mankkoja jäljellä mistä potikan voisi puhaltaa.
      Pitenee alkaa vilkuileen netistä kuka täälläpäin voi mahd. myydä sellaisia pikkutarvikkeita.

      Kiitos vinkistä!

      Comment


      • #4
        Audio Radio TV & Polar
        Norrmalmsvägen 8, Haparanda. Tel. +46(0)922 121 93


        Voisko tuolta saada?

        Comment


        • #5
          No arvaa pitääkö käydä kattomassa kyseinen pulju HETI ku tuun työkeikalta, loppuviikosta siis! =)
          Kiitos!
          Ja sitten vielä oikein SUURkiitokset jos niitä vielä tuolta löytyy... =)

          Comment


          • #6
            Onko kukaan saanu purettua tuota autogaugen ahtopainemittaria, että sais vaihdettua vaikka punaset hehkut/ledit sisälle ja sais saman väriseksi nuo lukemat ku mittaristossa.? Vai minkälaisia ratkaisuja porukka on nuihin tehnyt?

            Comment


            • #7
              Olen myös kiinnostunut muokkaamaan omaa autogaugen smoke sarjan mittaria (ahtopaine), tuli hieman hätäisesti ostettua kyseinen mittari kun pakettissa kuva jossa taustavalot joko punaiset tai sinertävät mutta todellisuudessa vain sinertävät.

              Tämä seikka häiritsee äärimmäisen paljon kun kaikki muu punaista sisustassa.

              Jos jollakin on tieto asiasta olisin myös äärimmäisen kiitollinen muokkaamis neuvoista =)

              Comment


              • #8
                Olen purkanut. Lasinympärys kehyksen joutuu vääntelemään irti ja siitä ei saa siistiä ilman uudelleen maalausta.

                Ledit on helvetin pieniä pintaliitosledejä.

                Comment


                • #9
                  Mites tuo kun noissa on tuo oranssi johto jolla kai tarkoitus ohjata tuota mittareiden kirkkautta, mihin se kuuluu kytkeä jos haluaa käyttää?

                  Entä millaista potikkaa olette käyttäneet tuossa himmennys hommassa. Millaisilla ohmi arvoilla saa tarpeeksi himmeän, ja toimiiko ledit jos menee liian pienelle tuo jännite or what?

                  Comment


                  • #10
                    Riippuu toteutuksesta, mutta sillä Autogaugen himmenninjohdolla on vain kai kaksi toimintoa: On/OFF eli potikka ei paljon auta.

                    Comment


                    • #11
                      Alkuperäinen kirjoittaja amalin Näytä viesti
                      Olen purkanut. Lasinympärys kehyksen joutuu vääntelemään irti ja siitä ei saa siistiä ilman uudelleen maalausta.
                      Saa siististikin irti, kunhan vaan ei mene siitä etulaidasta vääntelemään.
                      Pirun sievästi vääntelet esim. pienellä meisselillä, vieri vierestä ja vähän kerrallaan, ja tosiaan takapuolelta... =).
                      Tämän joutuu toistamaan muutaman kerran mittarin ympäri.
                      Ihan suoraksi asti sitä ei tarvitse vääntää, mittarin "rungossa" ei ole kummoinen olka, kunhan siitä yli vaan pääsee niin hyvä.
                      Takaisin kun laittaa niin antaa toisella kädellä tukea ettei kehys leviä miten sattuu, ja eikun painelemaan takaisin.
                      IHAN täydellistä siitä ei tule, mutta "viat" jää näkyviin vain kehyksen takapuolelle, ja sehän istuu mittaritelinettä vasten joka tapauksessa, eli samapa se.

                      Comment


                      • #12
                        Tätähän pitää kokeilla jossain vaiheessa :) Mutta voi olla että tulee entinen mittari ;)

                        Comment


                        • #13
                          Joo, samalla tavalla olen autogaugen mittarin purkanut kun Hans. Ja sain ehjänä kiinnikin :)

                          Comment


                          • #14
                            Hienoa, kiitos vinkeistä!

                            Olisiko jollain vielä kuvia ledeistä joita olette sinne tilalle laittaneet?

                            Comment


                            • #15
                              Tulipa itsekkin ostettua tollainen Autogaugen mittari. Kirkkaalla lasilla ja valkoisella taululla, kun ajattelin että se sopii hyvin urssin muiden valkopohjaisten mittareiden kanssa yhteen. Muuten hyvä mittari (tarkka, askelmoottoriseksi hiljainen), mutta valaistus on aivan törkeän ylikirkas, siis monen monta kertaa kirkkaampi kuin auton alkuperäiset mittarit kirkkaimmalla asetuksella. Valaistus erottuu auringonpaisteellakin, ja pimeällä on aivan kuin joku valottaisi maglitella päin naamaa. Pakko oli se siis minunkin avata.

                              Etulasi aukeaa tosiaankin kangottelemalla se pokkaus suoraksi. Mutta vaikeampi pala oli viisarin irrottaminen, sitä irrottamattahan ei LEDeihin pääse käsiksi. Mun mittarista se ei ainakaan irronnut kuin hajoamalla. Onneksi mittari on tyyppiä joka kalibroi viisarin joka kerta käynnistyessään, joten sen viisarin saa liimata takaisin mihin kohtaan haluaa. Ledien kirkkaudesta tuli muuten sopivat kolmella (!) kerroksella mustaa Mastonin spraymaalia.
                              Viimeksi muokannut Jouni_K; 23.8.2010, 22:21.

                              Comment


                              • #16
                                No nyt vasta sain aikaseksi purkaa ton mittarin ja ne ledit oikeesti ON pieniä. Vaihtamaan en nuita kyllä ala :D Muistaako Amalin että onko nuo 6kpl reunalla kiertävät jutskat kans ledejä vai jotain ihan muuta? Perkule kun ei ole edes sitä suurennuslasia..

                                Comment


                                • #17
                                  En muista enää mitä siellä reunalla oli, varmaan sarjavastukset, jos ne on mustia keskeltä.
                                  Itse vaihdoin ledit punaisiin. Ei oo paha homma.

                                  Comment

                                  Working...
                                  X