Polttoainesäiliön vajentuessa alle puolenvälin viisari tippuilee vähän väliä nollaan ja mittaristoon syttyy tankkauksen varoitusvalo. Mahtaakohan vika olla tankissa olevassa anturissa ? Yli puolen tankin ei siis pätki ollenkaan ja alle puolenvälin pätkintä toistuu jopa useita kertoja päivässä.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
polttoainemittari pätkii
Collapse
X
-
vallijuhAvainsanat: Ei mitään
-
vallijuh
Comment
-
vallijuh
Tulipa korjattua tuokin.
Mun autossa oli kyllä vähän eri näköinen anturi, kuin tuossa linkin tapauksessa, ja vikakin oli hieman erilainen, mutta näytti korjaantuvan pienellä hienosäädöllä.
Anturin kellukkeen vipuakselin laakerointi (reikä anturin rungossa) ja kosketinnastat olivat ilmeisesti kuluneet sen verran, että sopivassa asennossa kosketinnastat eivät ylettäneet koskettamaan liukuvastukseen (pala piirilevyä, joka kiertyy vipuakselin mukana muuttaen kosketinnastojen välillä olevaa vastusarvoa).
Irrotin kellukkeen vipuakselin anturin rungosta, jolloin kosketinnastat paljastuvat vipuakselin mukana lähtevän liukuvastuksen alta.
Venytin liukuvastuksen kosketinnastoja painavat jouseksi taivutetut johtimet (punainen eriste) pari milliä lähemmäs liukuvastusta, että kosketinnastat ylettävät paremmin liukuvastukselle.
Suurin työ oli anturin kaivaminen esiin tavaratilan maton alta, mutta siltikään hommaan ei kulunut ihmettelyineen tuntia enempää aikaa.
Vóila: mittarin pätkiminen loppui (ainakin 100 km:n valpurinpäiväajelun perusteella)
PS. kannattaa suojata ympäristö ennenkö nostaa anturin tankista, ettei takapenkin selustaan (avant) tai tavaratilan matolle tipu polttoainetta.
Comment
Comment