Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Mikään ei toimi, auto jäi tielle. Laturi rikki? A6 2.5TDI -00

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Mikään ei toimi, auto jäi tielle. Laturi rikki? A6 2.5TDI -00

    Nyt tarvisin kiireesti apua. Kerron melkoisen tarinan ja toivottavasti joku osaa löytää siitä vian. Tai ainakin osaa neuvoa toimintatapaa.

    Aluksi pyydän anteeksi kirjoittamistapaa ja käyttäytymistä (jos siinä on huomauttamista) olen uusi tällä foorumilla (7 viestiä)


    Lähtötilanne on nyt se, että auto on tuolla 20km päässä kotoa jonkun random-omakotitalon pihassa, akku on laturissa. Auto on tuo joka näkyy käyttäjätiedoissa. Kesällä ostettu, ensimmäiset kovat pakkaset (-17 Kaustisella, K-Pohjanmaa)

    Aamulla lämmitin auton webastolla parkkihallista, ajoin puoli tuntia kaupunkiajoa+150km matkaa, ilmastoinnin ECON nappi ei ollut päällä. (lisälämmitin?) pakkasta paljon. Odotusaikaa autossa -> webasto päällä 10min. Starttaus ->Tämän jälkeen kotiin 3km. Puoli tuntia pihalla josta käyntiin ja 5km ajoa, tauko puoli tuntia, akun merkkivalo (punainen laatikko nopeusmittarin tauluun) voltteja mittarissa vähän vajaa 12v. 5km ajoa, josta 15min tyhjäkäyntiä talon pihalla "akku latauksessa"
    Tämän jälkeen kotiin ja CTEK XS3600 laturi kiinni jossa se oli n. 1,5h. Sen jälkeen oli lähtö 60 kilometrin päähän, otin laturin mukaan kun akun merkkivalo paloi edelleen ja voltteja sama määrä. Pimeän takia pitkät valot vähensi sitä. Pidin ilmastointilaitetta pimeänä ettei veisi virtaa. Pitkät valot heikkoja, ajoin 15 km, jolloin syttyi tauluun ABS, ESP ja Airbag valot. Pari kilometriä, niin nestekidenäyttöön tuli iso akun kuva ja pitkät valot sammui. Xenonit alkoi himmetä, ja niiden valossa sain ohjattua sivutielle ja bussipysäkille. Siinä erehdyin laittamaan vaihteen D:stä parkille, mutta ainoastaan N sai päälle. (tiptronic) Xenonit sammui. laitoin parkit päälle. moottori pysyi kokoajan käynnissä. Jännite mittari näytti punaista, 8V Kaasua pystyi painamaan, mutta mittaristoon jäi viisarit 78kmh ja kierrokset reilun tonnin kohdalle. Auto oli käynnissä sen tunnin ajan, kun odotin apua paikalle. Hinausta varten ei löytynyt veto-pultti-koukkua puskuria varten (missä sen pitäis olla? ei ollu työkalupakissa) Laitoimme apu-akun kaapeleilla, hetkeksi kirkastui valot, mutta siltikään vaihdetta ei saanu päälle. Toisellakaan apu akulla ei auttanut. Sen jälkeen työnsimme auton siihen naapuritalon pihaan ja sammutimme. CTEK XS3600 laturi kiinni ja autosta sai jotenki avaimet pois.

    Auto on nyt siellä ja aamulla on vielä varaosaliike auki, muttei huollot. Paikkakunta on pieni. Se auton akku on 100 ah eli ei pieni.

    Melkoinen tarina, paljon pätkä-ajoa, mutta ennen se on pelittänyt näilläkin. Vaikuttaako pakkanen?

    Osaako joku neuvoa, mikä on vikana, mitä tehdä jotta pääsen maanantaiksi takaisin Vaasaan?

  • #2
    Laturi/säädinpaketti. Yleismittarilla varmistus latausjänniteestä.

    Comment


    • #3
      Jos hiilet loppu, niin sopiva isku j-säätimeen/laturiin saattaa liikauttaa hiiliä vielä sen verran, että lataa taas hetken.

      Comment


      • #4
        Ja tuosta "ECON-napista" sen verran, että luulisin sen vain kytkevän ilmastoinnin pois päältä. Eikä se kai toimi muutenkaan pakkasella, ainakaan uudemmissa vaggineissa. Eihän tuo nyt mitään itse ongelmaan auttanut, mutta villi veikkaukseni on myös jonkinlainen latauksen puute. Ettei mene ihan ohi aiheen.. :)

        Comment


        • #5
          Olisin vahvasti sitä mieltä että akku on sökö ja olisi kannattanut ottaa alkuperäinen akku vallan irti ja yrittää pelkällä apuakulla...

          Comment


            #6
            Uusi (tai toimiva) akku täydessä latingissa vanhan tilalle (ei johdoilla jatkettuna) niin pääset akun varassa omaan pihaasi tai johonkin talliin (kuhan loota alkaa toimimaan). Parhaassa tapauksessa homma on uudella akulla kunnossa, mutta jos laturi on sökö niin ei sitä pakkasessa kannata alkaa korjaamaan. Täydellä akulla luulis ajelevan jotain 100km jos säästää sähköä (vaikka yksi ajovalo kytkettynä).

            Kerran ajoin joku 20km prätkän akulla kun apuhihna katkesi.

            Comment


            • #7
              Jatketaan vielä akusta. Sanoisin sen verran että noilla käytöillä tuon "probleeman" edetessä ei juurikaan ole mitään vaikutusta akun latautumiseen pakkasella, etenkin jos akku on ollut alavireinen jo alkuunkin.
              Latasin juuri erään jälkikasvun akkua 1,5 vuorokautta irti autosta ja lämpimässä ja siinä meni tuo aika 8 amppeerin laturilla ennenkuin se oli täydessä timmissä.
              Jos ja kun akun jännite autossa laskee sinne alle 12 ja vieläpä 10 voltin tietämille se on tyhjä, toki se voi lämpimänä vielä käynnistää jos akussa ei ole muuta vikaa.
              Vielä kun akun kyky latautua on pakkasessa aivan minimaalinen ja kun lisäksi tyhjentyneen akun latauksen alkuun saaminenkin nykyisillä automaattilatureilla on vaikeaa ja härnäämistä kun tyhjä akku ei tahdo ottaa latausta vastaan niin homma menee vaikeaksi...

              Comment


              • #8
                eiköhän se ole laturi vika. jos auto käy ja laturi toimii niin silloinhan pitäisi pystyä ajamaan vaikka ilman akkua.

                Comment


                • #9
                  Melkein väittäsin myös laturia.

                  Ja sitten siihen, että jos laturi on sökö, mutta halutaan silti päästä takaisin Vaasan. Matkahan tässä ratkaisee.

                  Ostetaan tarpeeksi monta täydessä latingissa olevaa akkua ja vaihdetaan aina kun edellinen on loppumassa. Eikä ole edes vitsi.
                  Virrankulutus minimiin, eli ei penkinlämmittimiä ja ilmastointikin manuaalille. Lämppärin asennolla ei sinänsä ole väliä, etuvastus siellä vain tuhlaa virtaa enemmän, eli aina pitäisi mennä kuitenkin yhtä paljon virtaa.
                  Mazdassa aikanaan meni laturi. Siinä riitti justiin ja justiin virta jotta moottori kävi. Merkkivalot vilkku vain joka kerta kun piti pysähtyä risteykseen. Ja kun viimein sammutin auton kotona niin ei inahdustakaan enään.

                  Mutta voi siellä olla akkukin sökönä. Kokeile ensin toisella akulla. Jos akku on menny oikkariin tms.

                  Comment


                  • #10
                    Noniin ja ensimmäistä vastausta kehiin.
                    Ensinnäkin ECON-Nappi EI OLLUT PÄÄLLÄ, eli oliko siinä joku sähköä kuluttava lisälämmitin, joka söi akkua?

                    Kävin ostamassa uuden VARTA SILVER 100 ah akun. Laitoin paikoilleen, lämmittämättä lähti käyntiin ja ajoin kotiin.

                    Yleismittarin mukaan akun napoihin tuleva (laturin) jännite 11,84 V eli laturi on sökö. (ilmeisesti alle 13V ei lataa akkua)
                    En edes näe/tiedä, missäpäin moottoria kyseinen laturi on. Tietääkö joku? Uusi akku on CTEK:in laturissa ja vanha akku 6-7 A vanhalla itä-saksalaisella punaisella laina-laturilla latauksessa. Koitan saada huoltoa maanantaille, ehkä lähipaikkakunnalle, vaasaan en yritä lähteä.

                    Kiitos tähänastisesta avusta.
                    Kommentteja toivon silti vastaavan auton omistajilta..

                    Comment


                    • #11
                      Alkuperäinen kirjoittaja JiiHoo Näytä viesti
                      Ensinnäkin ECON-Nappi EI OLLUT PÄÄLLÄ, eli oliko siinä joku sähköä kuluttava lisälämmitin, joka söi akkua?
                      ECON päällä ilmastointi ei mene päälle. Ja kuten aiemmin olikin jo kirjoitettu, ilmastointi ei mene päälle pakkasella, joten ECONin paineleminen ei vaikuta sähkön kulutukseen.

                      Comment


                      • #12
                        Mutta joidenkin tietojen mukaa AUTO/ECON ohjataan TDI A6:ssa mahdollisesti olevia sähkövastuksia myös.

                        Comment


                        • #13
                          Tuota en tiennytkään... Mutta ei kai tuo lisälämmitin silti akkua syö tyhjäksi.

                          Comment


                          • #14
                            Ensinnäkin ECON-Nappi EI OLLUT PÄÄLLÄ, eli oliko siinä joku sähköä kuluttava lisälämmitin, joka söi akkua?
                            Ainakin mun käsityksen mukaan siellä tosiaan on sähkövastukset jotka ECONin ollessa offilla eivät toimi..

                            En edes näe/tiedä, missäpäin moottoria kyseinen laturi on. Tietääkö joku?
                            Alhaalla edessä hanttarinpuolella, melko ilkeässä paikassa. Laakkosella lupasivat kahdessa tunnissa vaihtaa, taisi siihen kuusi tuntia mennä :)
                            Uusi maksaa reilut 300 euroa.

                            Comment


                            • #15
                              Mutta ei kai tuo lisälämmitin silti akkua syö tyhjäksi.
                              Vastuksia on kolme, tai hehkutulppia ne on.
                              Ei kyllä mitään hajua minkä tehoiset ne on mutta itsellä hieman kylmäkäynnistyksen jälkeen ilmeisesti ne napsahtaa päälle ja ajovalot tekevät melkoisen himmenysoperaation silloin.

                              Kyllä ne sitten ajossa varmaan jossain vaiheessa kytkeytyy pois, mutta en tiedä sitäkään mikä on tuo maaginen jäähdytysnesteen lämpötila silloin.

                              Comment


                                #16
                                onkos noissa v6:ssakin lämmitysvastukset?????

                                Comment


                                • #17
                                  Piti nyt taas albumia penkoa, en kyllä löytänyt kuin 1.9 koneisiin.

                                  Comment


                                  • #18
                                    Laitan tässä nähtäville viestiketjun Fordson Club Finlandin foorumilta, johon laitoin samaan aikaan samat kysymykset. Mielenkiintoisia vastauksia sielläkin, ehkä voi olla hyödyksi jollekin.

                                    http://www.masinistit.com/viewtopic....621c87483694f6

                                    Saattaa olla, että yritän saada maanantaina huoltoon Kokkolaan. Joko Pörhölle tai sitten Varaosakeskukseen, saikos sieltä kerho-alennuksen myös huoltoon, niitten -10% varaosien lisäksi?

                                    Comment


                                    • #19
                                      Ei lataa. Hae varaosaliikkeestä uusi laturi ja ruuvaa kiinni, ei paha homma ja säästät rahaa verrattuna korjaamokäyntiin. Vika voi tosin olla johdoissakin, lämpölaajeneminen...

                                      Comment


                                      • #20
                                        No empä taida rustata itse, kun ei ole nosturiakaan, eikä lämmintä tallia vapaana.

                                        Comment


                                          #21
                                          Se Econ-nappi säästää talvellakin sähköä/polttoainetta. Manuaali väitti, että ne vastukset ovat TDI-moottorilla varustetuissa autoissa: "Es wird nur in Verbindung mit TDI-Motoren verbaut und benötigt, weil diese Motoren einen sehr guten Wirkungsgrad und dadurch eine geringere Abwärme haben."

                                          Tässä lisää copy-pastea Audi A6 '98 itseopiskelumateriaalista:
                                          Das elektrische Zusatzheizelement Z35 wird vom Steuergerät für Dieseldirekteinspritzanlage J248 über die Relais für kleine und große Heizleistung eingeschaltet. Die Bedienungsund Anzeigeinheit fordert Heizleistung an, wenn folgende Bedingungen gleichzeitig erfüllt sind:
                                          - Die ECON-Taste ist nicht gedrückt.
                                          - Die Ansauglufttemperatur ist kleiner 5°C.
                                          - Die Kühlmitteltemperatur ist ca. unter 80°C.
                                          - Der Motor läuft.

                                          Die Relais für die Heizleistung werden in folgender Reihenfolge angesteuert:
                                          - Nach dem Motorstart wird das Relais für kleine Heizleistung angesteuert.
                                          - Ist die Belastung des Drehstromgenerators weniger als 60% wird das Relais für große
                                          Heizleistung angesteuert. Das Relais für kleine Heizleistung wird abgeschaltet.
                                          - Ist die Belastung des Drehstromgenerators jetzt immer noch unter 60% wird das Relais
                                          für kleine Heizleistung dazugeschaltet.

                                          Siellä on siis kolme vastusta yhdessä paketissa (Z35). Vastuksia ohjataan kahdella releellä. Ensimmäinen releistä (J325) ohjaa yksittäistä vastusta ja se on 40A sulakkeen takana. Toinen rele (J360) kytkee sitten 2 vastusta, jotka on suojattu 60A sulakkeella.

                                          Comment


                                          • #22
                                            Auto on Kokkolassa Pörhöllä. Toimivat ystävällisesti ja yllättävän nopeasti. Pisteet heille!

                                            Laturi rikki. Sopiva uusi olisi tilattu ruotsista, mutta vanha kunnostetaan Kokkolassa, en sitten tiedä miten,

                                            Kysyin nokka-akseleista ja katsoivat, että pientä kulumista on, muttei hälyttävää.

                                            Huomenna saan illalla sitten tietää kaikkinensa, mitä tuli. Paikka vain on niin hankala, että joutuivat purkamaan keulasta paljon. Jotain vaikeeta oli edesssä, ettei alta voinut ottaa. Muusta en kommentoi.

                                            Kiitos kaikille avusta!

                                            Comment

                                            Working...
                                            X