Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Todelliset ajetut kilometrit?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #61
    Mulla ´97 A4:ssä n. 135tkm mittarissa, ja ainakin kulutusosien perusteella tuntuukin siltä.
    Kertaalleen tosin lunastettu suomessa, mutta... :-D
    Jos siitä itse pitää, niin mitä väliä?
    Italiasta tuokin.

    Comment


    • #62
      Jos katselee saksalaisia autoliikkeiden ilmoituksia niin voi todeta että harvoin auton hinta saksanmaalla nousee kovinkaan merkittävästi jos mittarilukemaa kaunistellaan, enemmän hinta muuttuu suomenmaalla.
      Enpä jaksa uskoa että saksalainen joka aikoo elää autokaupalla, ruuvaisi mittareita muutaman satasen takia. Toki siellä on "huonoja" autokauppiaita niin kuin on meillä suomessakin. Pari autoa olen saksasta ostanut ja molempiin ollut tyytyväinen. Ja siihen tarkistukseen vielä; omien autojen huoltohistorian olen saanut ilmaiseksi kysymällä merkkiliikkeestä esim. A4 1.8 20v:ssä vaihtui alkuaikoina jakohihna ja kiristin erimalliseksi ja tiedustelin kumpiko oli viimeksi autooni vaihdettu ja kas. merkkiliike tuonkin tiedon löysi rek.numeron perusteella.

      Comment


      • #63
        rek.numeron perusteella.
        Olisko runkonumero kuitenki jos tuontiauto =)

        Comment


        • #64
          Merkkiliike löytää runkonumeron rekisterinumerolla, jos on rekisteröity jo Suomeen :)

          Comment


          • #65
            Itsellä neljä vuotta suomessa ollut A4 B5, mittarissa ostohetkellä n. 230tkm. Tuotu siis saksasta vuonna 2004. Ennen auton näkemistä olin hieman epäilevä kilometrien suhteen varsinkin kun ensimmäinen tuontiauto oli omalta kohdalta kyseessä, ja tilannetta ei auttanut yhtään suomalaisten automyyjien propaganda tuontiautoja kohtaan. No, kuitenkin auton nähtyäni yllätyin kuinka hyvässä kunnossa noinkin vanha auto voi olla (-96) Alusta ja koko kori täysin ruosteeton ja muutenkin sanoisinko ikäistään suola-autoa varmasti paremmassa kunnossa, joten kaupat tuli tehtyä, eikä ole kaduttanut hetkeäkään sen jälkeen.

            Comment


            • #66
              Pulmia, vaihdoin uuden mittarin autooni ja nyt minulle uudessa mittarissa on enemmän kilometrejä kuin vanhassa. Pystyykö noita kilometrejä säätämään mitenkään? Vaikka tuossa 3 vuotta vanhassa viestissä mainitaan, ettei ole mahdollista?

              Comment


              • #67
                Ei ole mahdollista laillisilla työmenetelmillä enää. Sen pystyy tallettamaan uuteen mittaristoon vain ja ainoastaan yhden kerran.

                Jäikö jako 10:llä tekemättä syötettäessä kilometrilukemaa?

                Comment


                • #68
                  Mikä nyt tässä tapauksessa sitten lasketaan "lailliseksi" keinoksi kun sinne pitäisi saada oikeat lukemat, eikös kaikki keinot ole luvallisia kunhan mittaria ei ruuvata näyttämään liian vähän.

                  Minkä ikäinen auto? Kyllä se varmaankin silti vielä onnistuu laittaa kohdilleen.

                  Comment


                  • #69
                    Mikä nyt tässä tapauksessa sitten lasketaan "lailliseksi" keinoksi kun sinne pitäisi saada oikeat lukemat, eikös kaikki keinot ole luvallisia kunhan mittaria ei ruuvata näyttämään liian vähän.
                    Tokihan tuo on luvallista, ajattelin liian kierosti asian.

                    Comment


                    • #70
                      Saahan sinne omaan mittariin laittaa ihan minkä tahansa lukeman, eikä siinä ole mitään laitonta. Laittomaksi homma menee vasta sitten, jos väittää vääräksi muutettuja kilometrejä todellisiksi kun on kauppaamassa autoa.

                      Comment


                      • #71
                        Onko raadilla kokemusta tai näkemystä, minkälainen merkitys huoltokirjalla tai sen puuttumisella on auton hintaan? Olen tässä salaa haaveillut A4 B6 dieselin hankkimista kenties Ruotsista, Saksasta tai Virosta, jos Suomesta ei mieleistä löydy.

                        Oletetaan että kiikarissa olisi kaksi kunnoltaan identtistä noin 200tkm ajettua diudia, jossa toisessa on täydellinen huoltokirja ja toisessa ei huoltokirjaa lainkaan. Uskaltaako huoltokirjatonta siistiä peliä edes miettiä, jos yleiskunto ja kilometrit ovat linjassa?

                        Miten tämä huoltokirjattomuus pitäisi huomioida hinnassa jos nyt puhutaan Suomi-hinnoista? Jos huoltokirjallinen maksaa esim. 13te, niin onko huoltokirjan puuttumisen hinta 0e, 500e, 1000e, 2000e vai jotain muuta? Edelleen olettaen että autot ovat kaikin puolin muutoin identtisiä kunnoltaan ja varusteiltaan.

                        Comment


                        • #72
                          Itse en lähtisi mistään hinnasta tuohon huoltokirjattomaan, etenkään jos auto on Virosta tai Saksasta (vielä vähemmän, jos olisi Italiasta). Taatusti helpompi myydä huoltokirjan kanssa. Ilman eeposta voi kaupanteko takkuilla.

                          Comment


                          • #73
                            Vähän riippuu, silloin ei niin isoa merkitystä jos meinaat ajaa itse sillä 300tkm,osaat huoltaa itse kaiken (edit_ tämä siis siksi että mahdollisesti ruuvatun auton yllättävät turborempat jne ei ole sinänsä pahoja rasteja tehdä ja samallahan sinne vaihtaa järeämmän =D ) ja antaa sitten pojalle peltoautoksi kun on tarpeeksi väljä kone tai whatever.

                            Itse tuossa ajattelin B5 TDI quattroa hakea, yksi valkoinen näppärä oli saksassa tarjolla pitkään, hintaa muutaman tonnin, ilman huoltokirjaa ja kuskinpenkki rikki. pari tonnia autosta mietin että olis voinut soittaa ja tarjota,sitten uusi sisusta ja vähän remonttia ja huoltoa ja viritystä ->avot, hauska ja taloudellinen leikkikalu talven liukkaille.

                            Mutta jos siitä ennen romutusta meinaa luopua, harva ostaa 10k€ autoa ilman huoltokirjaa eli kuten Jape sanoi, myynti on vaikeaa vaikka hinta oliskin kohdallaan.

                            Comment


                            • #74
                              Tossa viime keväänä tuotiin TT saksasta ja käytettiin sitten heti alkuun merkkihuollossa, niin ne näki sieltä koneelta ainakin kaikki huollot mitä oli huoltokirjassa, jopa senkin mitä öljyä sinne on laitettu. Voisko tosta päätellä että kilometrit pitää paikkansa, vai voiko noitakin huijata nykysin?

                              Comment


                              • #75
                                No silleen voi, että aina ajaa vaikka 25tkm, pyöräyttää kympin pois ja menee 15tkm huoltoon->dokumentit kunnossa ja kaikilla kivaa

                                Comment


                                • #76
                                  Saksassa eka katsastus taitaa olla vasta 3v kohdalla. Monesti sakemanni ajaa baana-ajoa tuona aikana esim 220 000km, mutta ruuvaa kilsat maltilliseen 150 000km ennen ekaa leimausta konttorilla. Tämä on yksi tyyli mitä tekevät.

                                  Comment


                                  • #77
                                    Siinä vaiheessa se on tietty vähän myöhästä tarkastella kilometrejä kun auto on jo kotiutettu Suomeen. Parempi ehkä haaveilla vaan noista huoltokirjallisista sitten vielä tässä hintaluokassa. Parin tonnin ritsoissa sillä ei ehkä ole niin väliksi enää.

                                    Comment


                                    • #78
                                      Kilometreistä puheen ollen:

                                      Tuossa noin kuukausi sitten hommattiin veljen tyttärelle ensiautoksi Fiat Punto jossa noin 170tkm mittarissa. Alkuperäinen Suomiauto ja hyvässä kunnossa.

                                      Nyt tuli konepellin alle hieman tarkemmin katsottua ja huomasimme Virolaisen öljynvaihtotarran jossa oli merkitty vimeisen vaihdon kilometrimäärä 225tkm.

                                      Eihän tälläisessä halpisautossa pikku ruuvaukset kovin hetkauta.
                                      Lähinnä huvittaa. :)

                                      Comment


                                      • #79
                                        Täällä saksassa asustellessa on tullut kierreltyä autoliikkeitä melko paljon ja nähtyä vaikka millaisia virityksiä.

                                        Niin kauan kuin auto on merkkiliikkeiden parissa niin homma on yleensä kunnossa.
                                        Täällä suuri osa autoista on ihmisillä käytössä leasing firmojen kautta joko privaatisti tai työnsä kautta - myös nämä ovat yleensä hyviä ostoksia, ainakin huoltohistoriansa puolesta.

                                        Jos em paikoista ei autoa pääse ostamaan vaan päätyy ns "hiekkapihalle" niin kannattaa olla tarkkana. Sieltä lähtien auton historia alkaa hämärtyä.
                                        Lähes kaikki autot myydään huoltokirjan kanssa koska huoltokirjan väärentäminen onnistuu ihan yhtä näppärästi kuin mittarilukeman pyöräyttäminen halutuksi.

                                        Mittarien ruuvaukseen ollaan tosin puuttumassa saksassakin ja sanktiot ovat nykyään kovat mikäli siitä jää kiinni.
                                        Trendi nykyään onkin että käytetyt autot kierrätetään puolan kautta jos mittarilukema säädetään sopivaksi ja sille luodaan tarvittavat kirjalliset todisteet.

                                        Comment


                                        • #80
                                          Käsittääkseni asia on niin että tuo kilsamäärän rustaaminen hoituu tyylillä töpseli kiinni-softa auki-uusi lukema-paina enteriä-töpseli irti?

                                          Jos näin on, on helppoa tehdä Suomessakin juuri niin kuin aiemmin mainittiin -> muutetaan kilsalukemaa kerran vuodessa ja kaikki näyttää hyvältä

                                          Comment


                                          • #81
                                            Käsittääkseni asia on niin että tuo kilsamäärän rustaaminen hoituu tyylillä töpseli kiinni-softa auki-uusi lukema-paina enteriä-töpseli irti?
                                            Suunnilleen noin
                                            Viimeksi muokannut kontio; 21.2.2010, 22:02. Perustelu: lisätty lainaus

                                            Comment


                                            • #82
                                              näin on

                                              Mulla taitaapi olla harvinaisen vähän ajettu auto kun on vuosimallia 1993 ja Saksasta tuotu, ajettu nyt 77600km. Viimeinen Saksassa tehty huolto on vuodelta 2003 ja siinä kilsoja jotain 66tkm.

                                              Huoltokirja näyttäisi olevan aito, on painettu vuotta ennen eli 1992 ja sen mukaan vuosittaista ajoa 5000-7000km per vuosi tuohon 2003:een asti. On tehtaan myyntitarra etusivulla ja leima päällä ja muutenkin on alennustarraa ja erilaista leimaa sivuilla.

                                              Huoltokirja on oma juttunsa mutta toinen on missä kunnossa auto on. Itselläni on kangassisustus, ja vaikka olisikin kestävää, kyllä siinä varmaan rispaantumista näkyisi kuskin penkissä - ei näy. Rattikin on yksi mistä näkee käytön jälkiä. Samoin tuulilasi jne.

                                              Kyllä se ikä silti painaa autoa, että olen itsekin joutunut tekemään ja teettämään huoltoja. Seuraavaksi menee takajarrulevyt. Jostain syystä etujarrylevyt hyvät samoin palat, mutta takana kuluneet vaihtokuntoon.

                                              Comment


                                              • #83
                                                saako suomessa mistään tarkistettua auton oikeita kilometrejä?
                                                auto on a6 2.5 tdi vm.2000
                                                tuotu joskus virosta

                                                Comment


                                                  #84
                                                  Kuten aiemmin sanottu, ei saa. Ainoa jonka voi saada on huoltohistoria edellisestä maasta, edellyttäen että historia on tehtaan tietokannassa. Jos auto on Viroon viety uutena niin historiaa tuskin on. Luultavasti se on kuitenkin sinne päätynyt jostain muualta, joten voi olla että jotain näkyy tai sitten ei.
                                                  Jos mittaria ruuvattu, ei siitä jää jälkeä eikä kilsoja voi tarkastaa mistään.

                                                  Comment


                                                  • #85
                                                    Hetkinen. JOS huoltokirjassa on alkuperäisiä VAG merkintöjä tai huoltokirja on "hukkunut" mutta autoa on jossain vaiheessa käytetty valtuutetussa (!) VAG huollossa tai jossain VAG korjauksessa (mm. kolarit) maasta riippumatta tieto pitäisi löytyä autron sarjanumeron (VIN) perusteella. Ongelma on jos autoa on siis käytetytty huollossa tai kolarikorjattu jossain nyrkkipajalla.

                                                    Itse oli hilkulla ostamssa hyvin varusteltua ja siistiä A8 (4E) -'03 yksilöä Virosta jonka kilometrilukema oli noin 180tkm. Auto oli juuri tuotu saksasta ja "EU-tullattu Viroon" ilman viro kilometrejä. VIN numerolla selvisi audilta että auto oli kesällä 2009 käynyt saksassa alkuperäishuollossa ja kilometrilukema oli silloin ollut 249tkm!!! Reaktiosta päätellen tuli puun takaan myös sille yksityiselle tuojalle Tartossa jonka tarkoituksena oli tehdä tiliä. Myyjä sen kysyi mutta käsittääkseni VAG Tartosta. Onneksi löysin tilalle huippuyksilön suomiautona harvinaisella täydellisellä varustelulla (Digi TV:t, sormenjälkikäynnistys jne...) ja otin sitten sen. Luottokilometrit 178tkm.

                                                    Varovainen saa olla mutta tietoa löytyy kansainvälisestä VAG rekisteristä. Antavat tietoja jopa puhelimitse jos eivät ole jo kyllästyneet. Vinkki: soita pienille paikkakunnille kuten VAG Imatra, VAG rauma, VAG kemi jne ja saattaa löytyä palveluhenkeä.

                                                    Isojen kaupunkien VAG liikkeet antaa jo varmaan fingeriä tälläisille soitoille... Ei varmaaan paljoa nappaa tälläiset jutut kun autoa ei olla ostamassa heiltä ja "auto on yksityisen/jopbbarin tuoman vanha tuontiraato" joka pilaa markkinat ja varastoarvot. Jokainen voisi muuten tajuta tuoda itse (tai loisivat muille markkinoille tuoda) turvallisesti muuta kuin heidän vaihtoautovaraston Bulgaria-Romania-Puola-Suomi tehdasvarustellut vajaatehoiset ylihinnoitellut paljonajetut, joista on jopa heidän omalla päätöksellä laimilyöty tehtaan takuukorjauskehoitukset (kts, hesari 10.12.11) ja muut "neekeriversiot" jotka on pakko ottaa itse vastaan vaihdoissa uusiin että kauppa käy.
                                                    Viimeksi muokannut Pennivasara; 11.12.2011, 04:02.

                                                    Comment


                                                    • #86
                                                      Olen käynyt tässä katsomassa paria C5 mallin A6/S6:sta joissa valokatkaisijan ja sähköikkunoiden katkaisijoista ja niiden ympäriltä on kulunut pintaa pois. Onko tämä normaalia maksimissaan 200tkm ajetulle autolle? Selitys on ollut se, että vaimolla on pitkät kynnet ja siksi nuo kuluu äkkiä :)

                                                      Comment


                                                      • #87
                                                        Isän 3C passatista oli 110tkm kohdalla jo sähköisen käsijarrun napin ja valokatkaisimen ympäriltä maalit kuluneet, vähän jotain primerointiongelmaa ollut varmaankin.
                                                        Mutta ei kyllä audeissa ole vastaan tullut. en ainakaan ole huomiota kiinnittänyt.

                                                        Comment


                                                        • #88
                                                          Sukulaismiehellä on ollut uudesta asti 03 mallinen C5 A6 ja juuri viime kesänä ihmettelin ovenkahvojen reilua kuluneisuutta, mittarissa oli 150tkm silloin.

                                                          Comment


                                                          • #89
                                                            Audin ja muiden klonkswagen-yhtymän autojen sisustamuoveissa käytetty pinnoite kuluu herkästi ruman näköiseksi. Eli normaalia 2000-luvun audissa ym. että pienestä nirhaumasta lähtee muovien "matta"pinnoite röpöilemään.
                                                            Ja se käytetty pinnoite taitaa vielä olla suhteellisen herkkä naikkosten käsivoiteille ym. Ja samaa vikaa bmwssä esimerkiksi.

                                                            Comment


                                                            • #90
                                                              Täällä kans tuossa B6 sessa havaittavissa kulumaa ovenkahvoissa ja juurikin tuossa valokatkaisijassa. Suomiauto täydellisellä huoltokirjalla ja kilometrejä 154tkm

                                                              Comment

                                                              Working...