Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi A8 D3 mittaristo temppuili

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Audi A8 D3 mittaristo temppuili

    Omassa kasissa tuli sellainen ongelma että alkoi satunnaisesti boottaileen mittaristoo. Alkuun teki sitä harvoin mutta loppuajasta jatkuvasti. Ja vielä sellainen ihmeellisyys että kun aamulla ajoin töihin, ei ongelmaa. Mutta kun lähdin töistä saattoi bootata 5-15 kertaa. Aina kun boottas niin kellot, päivämäärät ja kieli viturallaan eikä aktiivinen vakkari toiminut. Siihenpä sitten google avuksi ja jotakin juttua löytyi sieltä täältä mutta ei ihan samanlaista oikein. Tietenkin perus vikakoodien tutkailua ja antoi vähän epämääräisiä koodeja mutta yleensä oli maininta mittariston kommunikoinnista (J285 instrument cluster). Löytyi sitten käytetty mittaristo täysin samalla osakoodilla jonka ostin pois. Kauheella touhulla mittari paikalleen vaikka olin lukenut että tarvii sopeuttaa koska muuten lyö komponenttilukkoo päälle. No se toimi sen 5 sekunttii ennenku löi sen lukon päälle. No sitte taas google auki noin puoleksi toista viikoksi että mites sen vois saaha kotikonstein auki, koska pelotti audi centterin hinta tollaseen hommaan. 1,5 viikon jälkeen tulin siihen tulokseen että taitaa olla meleko monimutkanen homma ja nöyrryin soittamaan oulun centteriin. Siellä soitteli takasippäin joku huoltopäällikkö tai jotain joka ties asiasta jotaki ja sano että on semmosia tehty että voidaan me kokeilla. Ujosti kysyin hintaa niin sanoi että 70€ he ottaa tommosesta koodauksesta. Sen verran tuli vakuuttavasti asiaa että otin ajan sitten sinne. Eilen kasiksi Ouluun ja ysin aikaan valmis. Ei ainuttakaan boottaamista koko päivänä ja uskallan melkeempä jo sanoo että kuntoon tuli. Multa kyllä iso peukku oulun porukalle asiallisesta ja asiantuntevasta palvelusta. Ja ennen kaikkea kohtuullisesta hinnasta. Tässä nyt tuli kerralla koko tarina ku vähän harjottelija vielä foorumilaisena mutta nyt on saatu pää auki niin jospa tämä tästä alkas rullaamaa.

    #2
    Ihan mielenkiinnosta, missäs näissä D3:ssa on ajetut kilometrit jemmassa, vaihtuuko ne mittariston mukana? Ajonestolle ei tarvinut tehdä mitään, riitti siis vain tuo component protection poisto?

    Comment


    • #3
      Kilometrejä ne ei tosiaan saanut laitettuu kohilleen. Sitä vois alkaa tutkimaan että millanen homma on. Tässä D3 korissa ajonesto ei oo minkäänlaisissa yhteyksissä mittaristoon. Pystyin ajelemaan ja käynnistään auton ilman mittaristoo.

      Comment


      • #4
        Olis ton saanu toisellakin tapaa kuntoon ettei olis tarvinnu componenttisuojan kanssa ihmetellä ja olis kilometritkin kohdillaa.
        On kilometritkin muutettavissa joko obd kautta tai komponettitasolla .

        Comment


          #5
          Mikä se toinen tapa olisi?

          Comment


          • #6
            0570: xx xx xx xx xx xx xx xx xx xx xx xx xx xx EE B6
            0580: DD 6D BA DB 75 B7 EB 6E D6 FD AD FB 5B F7 xx xx
            Jos vanhempi päivitys jos crypto 1 tai 2 niinn obd na
            Helpoin olis ollu jos mittarit identtiset niin 93c86 piirin vaihto ehjään vanhasta
            Toki saa ton componettisuojankin pois ilmat et tarvii merkkiliikkeeseen mennä se on toinen juttu miten se tehdään ei siitä tälläkään kertaa enempää

            Comment

            Working...
            X