On ilmeisesti 80 -92:sta kärähtänyt lähivalojen merkkivalo, millainen poltin tuohon menee? Entä onko bensamittarin merkkivalossa millainen?
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Millaiset polttimot mittaristossa?
Collapse
X
-
Kannattaa ottaa mittaristo irti.
Siellä on eritehoisia (jokaiselle teholle oma värinsä kannassa) ja lisäksi värillisiä.
Samppeleiden kanssa on helppo mennä ostoksille, autotarvikeliikkeessä kun myydään kovasti myös samannäköisiä mutta kuitenkin ei-sopivia.
Kannattaa vaihtaa kerralla kaikki, hetken päästä siellä on kuitenkin joku toinen pimeänä.
Comment
-
-
lainaan tätä keskustelua eli= vaihdoin tuossa profiilin kulkineeseen 0-260km/h mittariston niin keskellä ylhäällä olevaan näyttöön ilmestyi huutomerkki ja tippakannun kuva joka esiintyy myös motin öljykorkissa. niin mitähän se herjaa?
kyseisen coupen johtohelvetistä ei löytynyt liitintä mittariston vasemman laidan liittimen, oikealla puolen olevaan paikkaan, mikähän siihen kuuluisi?Viimeksi muokannut FLeba; 21.11.2007, 19:25.
Comment
-
Kyllä kaikkiin liittimiin kuuluu johtosarja, kolme kappaletta yhteensä. Juuri eilen vaihdoin mittariston polttimot, joten aika tuoreessa muistissa on.
Vasemmalta oikealle liitinten värit olivat keltainen, musta ja sininen. Keltainen ja sininen ovat niitä isompia liittimiä nostettavalla mustalla lukkoklipsulla, keskimmäinen pieni musta liitin on sellainen, noh, tavallinen nitkuteltava malli.
Ylhäällä on autocheck- varoitusvalot, toi varoitus liittyy ilmeisesti öljynpintaan/määrään. Tai sitten siihen, että sulta puuttuu se yksi liitin (mutu)...
Comment
-
jees.. edellisessä mittaristossa ei ollut tuota autocheck ominaisuutta, ja näytti vain 220km/h.
Nyt myös valittaa jarru valoa (brems licht) kun käyttää autoa käynnissä ja laittaa virrat päälle.
öljyä kyl on koneessa ja painettakin löytyy. häätynee vissiin alkaa metsästämään sitä puuttuvaa piuhaa mittaristoon jostain.
niin ja kyl se pieni musta liitin löytyy kyllä mutta se ei yllä minnekkään, ja mittariston uupelo paikassa liitin on 2rivinen.
jos jollain on ylimääräsenä kyseinen piuha niin voisin jopa jonkun euron maksaa siitä
onkos kellään mitn hajua paljonko maksaa nopeusmittarin anturi sinne vaihdelootan päähän? ku ei sekään prkl toimiViimeksi muokannut FLeba; 22.11.2007, 06:08.
Comment
-
Fleba, sulta ei taida löytyä tota autocheckin polttimon valvonta purkkia.
Autocheck pyytää polkasemaan jarrua joka käynnistyksen yhteydessä koska tarkastaa siinä samalla onko jarruvalot kunnossa.
http://www.20v.org/light.htm#autocheck
En tiedä sitten miten ton sun tapauksessa saa hiljaseksi. Onko sulla tota polttimon valvonta relettä?
Comment
-
-
quattro20v, jotenkin tuntuu että häätyisi tehdä sama homma kuin pasin.
ei auta jarrupoljenta.. siittäkin jopa saattaisi olla hyötyä jos saisi sen yhden piuhan edes joka uupuu mittaristosta.
ton kojelaudan sisusta on kyl ammuttu kohtuu täyteen releitä,liittimiä ja piuhoja.
mutta häätynee alkaa tutkailemaan asiaa kunnolla, kunhan vapaapäivät alkaa ensiviikolla.
Comment
-
Tuli tehtyä sitten sellainen ratkaisu että otin autocheck potukan pois mittaristosta ja laitoin entisestä potukan siihen ja samalla tuli laitettua kromi rinkulat lämpö,kierros,nopeus ja bensamittarin ympärille.
Nyt joku sais halvalla 220km/h asti näyttävän autocheck mittariston, rungosta vaan ne 2 kiinnikettä särki.
Mittarit testattu ja toimiikin jopa.Viimeksi muokannut FLeba; 26.11.2007, 23:36.
Comment
-
Mahtaakohan näistä kumpikaan käydä mittaristoon?
http://xenonled.com/product/72/12v-t5b85d-1led
tai
http://xenonled.com/product/71/12v-t5b83d-1led
Comment
Comment