Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Virtajohto akulta peräkonttiin (Passat)

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Virtajohto akulta peräkonttiin (Passat)

    Täällä kun näitä pirkka-audin omistajia on jonkun verran, niin mistä 3b:ssä saa helpoiten vedettyä virtajohto akulta taakse? Ei kovin helppoa paikkaa tunnu löytyvän.

  • #2
    Se olt siitä raitisilmasuodattimen alta ja siitä sitten vaihtoehtoisesti kynnyslistojen alta tai keskitunnelin verhousten alta.
    Hanskalokero kannattaa tiputtaa pois, sitten on helppo saada johto sieltä tulemaan.

    Comment


    • #3
      Eikös tuossa ole ECU-kotelo ihan samalla tavalla kuin A4:ssa? Itse laittaisin sen sitä kautta sisälle, ja sitten kynnyskotelon sisällä (tai vieressä jos on paksu kaapeli) taakse.

      Comment


      • #4
        Jaa raitisilmasuodattimen alta. Kerran jo testasin tuosta ilmastoinnin letkujen kautta viedä, mutta oli turhan ahdas. Odotellaan parempia ilmoja ja kokeillaa uudestaan hieman eri paikasta :)

        Ecu on siinä kuskin edessä kaukalossa. Se olis kyllä yksi paikka, mutta vaatii hieman purkamista kanssa. Miksei se akku voi olla takana kuten noissa paremmissa autoissa :)

        Ei tule kovin paksua piuhaa, kun ei ole tarkotus laittaa mitään isoa vahvaria. Tuo autostudion 502:nen taitaa jatkaa vielä jonku aikaa. Tavotteena olis saada joku hyvin soiva pienessä kotelossa oleva 10" tuonne taakse. Vararengasta en uskalla dumpata pois ja koirakin pitää mahtua mukaan.

        Nuo tupakansytytin pistokkeet tuolla farkun perällä ei aivan riitä edes tollasen minivahvarin tarpeisiin :)
        Viimeksi muokannut Puuhapete; 7.3.2007, 12:24.

        Comment


        • #5
          Mulla tungettiin siitä ilmastoinnin putkien läpivientikumista sisähaaran johto, niin kyllä siitä samanpaksuinen virtajohtokin menee.
          Teipataan vaan jotain kartiomaista siihen päähän, vähän liukuvoidetta ja tungetaan hyttiin. Köh...

          Comment


            #6
            Itse laitoin passatissa virtakaapelin (10mm2) juurikun ecun kopan kautta, siitä koelaudan sisään ja kynnyslistojen alla takakonttiin, tätä kautta kaapeli tuli suht kivuttomasti, aikaa meni joku 2-3h. Suosittelen ottamaan kaveri ainakin tuohon kohtaan kun kaapeli tuodaan ecun lootasta koelaudan alle, auttaa todella paljon jos toinen syöttää kaapelia konehuoneen puolelta ja toinen vetää sit vastaavasti kaapelia sisältä päin.

            Comment

            Working...
            X