Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Ohjaamon lämpöjen ja letkulämmittimen yhteys

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    Ohjaamon lämpöjen ja letkulämmittimen yhteys

    Tervehdys kaikille.

    Uutena miehenä kirjoittelen foorumille. Audi on ollut omistuksessa kuukauden päivät ja auto on tuntunut erittäin hyvältä. No venttiilikopan tiiviste vaihdettiin taannoin, mutta muuten olen ollut tyytyväinen autoon. No auto kokee täällä Lapissa parhaillaan ensimmäisiä kovempia pakkasia, eli mittari huitelee siellä 25 molemmin puolin.

    Viime viikolla huomasin, että roikasta lähtiessäni auto oli vuotanut nestettä, punaista oli lumessa sen verran, että vaikka paisarissa ei näkynytkään eroa, oli vuotaminen ilmeistä. Huolestuin silloin, mutta paikallinen huolto sanoi, että voi johtua yksinkertaisesti lämpölaajenemisesta. Eilisaamu koitti ja ajelin töihin, normaaliin tapaan roikasta ja työpaikalla auto tolppaan. Ruokatunnille lähdin kotiin, niin auto oli kuin pakastin. Puhallin pisteli jäätävää ilmaa tulemaan ja sen verran piti kestää, että piti lasia auki. Anoppi (Toyota-nainen hyvien kokemuksien ansiosta) koki kylmän ensikyydin kun käytin kaupassa työpäivän päätteeksi. Ei lämpimästä pihaustakaan. Kysyin, että kait nyt edes perse lämpisi, kun laitoin lämmittimen täysille. Ei ollut huomannut.

    Ongelmaa pohtien selailin foorumia eilisen illan ja vastaavanlaisia ongelmia on näköjään ollut muillakin, toiset ovat päässeet säikähdyksellä, toisilla on vastustanut enemmänkin. Syinä on esitetty lämmittimen kennoa, ilmastoinnin erinäisiä vikoja, pahimpana tietenkin kansivikaa jne. Johtopäätöksenä tein, ettei yleensä näihin ongelmiin oltu löydetty tai ainakaan kirjoitettu ratkaisua ja lopullista syytä. Eli oliko joku päässyt murheistaan esim. juuri kansiremontilla. Paljon jäi kysymysmerkkejä omasta tilanteesta. No rohkeasti Audi roikkaan ja mielenkiinnolla odottamaan, josko pääsisin säikähdyksellä kuten (anteeksi en muista nimimerkkiä) eräs "boottauksella selvinnyt"

    Tuli tiistaiaamu. Sisätilanlämmitin oli lämmittänyt auton siedettävän lämpöiseksi( olihan taas pakkasta lähes 25 astetta). Mutta huomasin heti käynnistäessä autoa, ettei nyt ollut kone lämmin. Starttaus oli sen hetken kun kesti raskaampi ja auton hyvin käynnistyessä käyntiääni oli karkea, kuten kaikki kunnon pakkasesta auton käynnistäneet tietävät. Eli moottori ei jostain syystä ollut lämminnyt ja päättelin moottorinlämmittimen sanoneen sopimuksen irti siitä yksinkertaisesta syystä, että sisätilan lämmitin toimi kuitenkin. No kylmällä koneella muutaman kilometrin työmatkalla ei oikein onnistunut analysoimaan, oliko vika kadonnut yön aikana. Työpaikalla auto sisätilanlämmittimen kanssa roikkaan ja kas nyt ei enää lämminnyt sisätilakaan. Autolla paikalliseen huoltoon ja selvitettiin ensisijaisesti eilen alkanutta kylmyyttä. Ei keksitty syytä. Pyysin myös tarkistamaan moottorinlämmittimen -joka yllätyksekseni oli letkulämmitin- toiminnat. No ei reagoinut mittariin, eli rikki se on. No auto alkoi kuitenkin pikkuhiljaa henkimään lämpimämpää, ei mitään kuumaa kuten ennen, mutta jotain lupausta paremmasta. En kuitenkaan vielä kiljahdellut riemusta.

    Nyt päivän mittaan olen käynyt mm. ruokatunnilla ja muutenkin käynyt hieman kierrättämässä konetta isommalla tiellä. Ja alkaa pikkuhiljaa hymy palaamaan huulille. Auto puhaltaa, varsinkin normaaleilla ajokierroksilla jopa polttavaa, tyhjäkäynnillä haalenee, mutta ei missään nimessä eilisen tasolle.

    Tämän turhan pitkän alustuksen jälkeen esitän muutaman oman päätelmän ja odotan teiltä omia ajatuksia tai kokemuksia asian tiimoilta.

    Eli kaiken pahan alku ja juuri on auton letkulämmittimen viime viikolla alkanut reistailu, joka ilmeni alkuun vuotona, sittemmin hävisi lämmöt kajuutasta ja nyt ei enää roikkaa tarvita.

    Ja pari olennaista asiaa auton suhteen

    Moottorin lämmöt normaalit noin 90 C, muutenkin toimii virheettömästi.
    Letkulämmitin on asennettu moottorin viereen kuskin puolelle. Näytti olevan aika alhaalla.

    Perustelut eilisen kylmyyden aiheuttaneesta vialle (ovat puhtaasti Mutu-pohjaisia):

    Letkulämmitin on yhteydessä auton nesteisiin, jolloin jostain syystä nesteiden sekaan on päässyt ilmaa. Ilmat taas ovat aiheuttaneet näitä foorumillakin keskustelua synnyttäneitä ongelmia, kuten ilmalukkoja ja ilmauksen tarvetta. Audi ilmaa itse itsensä (näin minulle sanottiin), jolloin tulin siihen tulokseen, että nyt kun en ole pitänyt autoa roikassa ja olen ajellut hieman, on tätä ilmausta tapahtunut ja auto alkaa pikkuhiljaa puhaltamaan kunnolla lämmintä. Kun viallinen letkulämmitin vaihdetaan toimivaan saan taas nauttia lämpimistä kyydeistä myös lyhyellä matkalla kotoa töihin. (Aiemmin letkulämmitin on toiminut erinomaisesti, vaikka vertaisi profiilin Polon perinteiseen lohkolämmittimeen, jolla myös sulaa lumi konepelliltä)

    Joten tässä keskustelun avaus sivuuttaen aiemminkin keskusteluissa olleisiin aiheisiin tyyliin "lämmin kone- pakkanen- kylmää puhaltaa".

    Osallistukaa keskusteluun, vaikka juttu onkin turhan pitkästi ja ehkä sekavastikin esitetty, kiitos.

    Edit: Ja lisäyksenä sellainen näkökulma, että koska tyhjäkäynnillä viilenee puhallusilma merkittävästikin, voiko ongelma todellakin olla tuolla vesipumpun puolella? Jos olette ratkaisseet ongelman pumpun vaihdolla, niin täytynee itsekin aikaistaa hihnan ja pumpun vaihtoa vuodella.

  • #2
    Audi ilmaa itse itsensä (näin minulle sanottiin)
    Riippuu Audista. A4:ssa on kyllä ilmausreiät lämppärin kennolle menevissä letkulaipoissa.

    Paisarin kun nostaa hieman korkeammalle ja raottaa tulipellin luota letkua, niin että ilmausreikä paljastuu, niin sillon pitäis ilmautua.

    Comment


    • #3
      En tiedä onko asia monimutkaistunut uudemmissa Audeissa, mutta '77 100:sen kohdalla tehtaan ohjeet olivat, että nesteiden lisäämisen jälkeen kone käyntiin, puhaltimen lämmönsäätö maksimiin ja odotellaan paisuntasäiliön korkki auki kunnes kone lämpenee niin että flekti käynnistyy. Jäähtyneen moottorin nestepinta tarkistetaan paisuntasäiliöstä ja tarvittaessa lisätään nestettä. That's it, näin tein ja kaikki ok.

      Luulisin että näinkin yksinkertainen huoltotoimenpide on tehtaalla suunniteltu mahdollisimman yksinkertaiseksi ja aikaa säästäväksi. Kaikki on tietysti mutua, mutta näin järkeilisin. Se liittyykö tämä ylläoleviin ongelmiin on taas aivan eri juttu. ;)

      Comment

      Working...
      X