Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

akku(t) tyhjenee hetkessä....??

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • akku(t) tyhjenee hetkessä....??

    Aamulla tapahtui jo kolmatta kertaa viikossa että autossa ( c4s4) kyllä riittää virtaa aamulla ( joskus just ja juuri) ja työnpäivän jälkeen, mutta jos ajan sitten pieni matka vaikkapa ruokakauppaan tai hakemaan lapsi, niin sitten akku on ihan tyhjä.

    Akkut ovat uudet, hiilet ovat ok. On ajomatkaakin olut 2-300km maanantaina. Nyt on kolmas akku kyydissä että saan virta pää akulle kaapeleiden kautta. Hieman harmittaa.

    Voiko olla että webasto on kytketty jotenkin väärin että se vie virtaa pää akustakin? Toki ei se ollut esim aina käytössäkään ennen näitä tapahtumia.


    Perjantaina asenaetaan löhkolämmitiin ja sisälämmitin kun webasto ei jaksa lämmittää autoa muutenkin. Ehkä AD kaverit löytää vika...

  • #2
    Ota sulakkeet pois yksi kerrallaan ja laita tilalle yleismittari virtamittausasennossa. Näin selviää minkä sulakkeen läpi virtaa katoaa ja pääset jäljille.

    Voi olla valoviivästimessä/ikkuna-automatiikassa joku ongelma. Niitä on ollut jonkin verran.

    Comment


    • #3
      ok. kokeiletaan.

      Sitten tuli mieleen että ahdin jälki jäähdytys pumppu jää pääle omasta mielestä turhan pitkää ja herkästi vaikka olis lyhtymatkakin ajattu pakasellakin....edelissessa s4'n se olii kai rikki kun en muista koskaan edes kuulut sitä.

      Comment


      • #4
        Jos sen jälkijäähdytyksen lämpökytkin siellä multisensorin vieressä on oikosulussa niin jälkijäähdytys toimii aina sen oliko se nyt 10 minuuttia, jonka jälkeen rele aikakatkaisee.

        Comment


        • #5
          Porkkiksen neuvot on loistavia.
          Minulla paloi sedanissa takapaksin valo koko ajan (joku oli tarkoituksella sen siten kytkenyt!!).
          2-4 pv auto seisomassa, niin akku oli tyhjä. Ei sinänsä suuri ongelma, kun auto oli yleensä joka päivä ajossa ja lohkolämppärin yhteydessä oli laturi. Akulle aika rankkaa... Sitten huomasin, kun piti ottaa suksipussi pois ja tuli ajettua pimeällä.
          Avantissahan tätä ei pääse tapahtumaan.

          Comment


          • #6
            k

            Kävin sulakke pesä läpi mittarin kannsa ja en löytänyt sieltä mitään vuotoja vaikka onhan joissakin sulakkeessa aika monta tehtäviä. En kyllä löytänyt sulakke ikkuna nostimesta

            VAG mukaan se on normaali että jälkijäähdytys lämpökytkin menee pääle. Vaikkakin auto ei ollut käynissä muuta kuin hetkelisesti. Minulla pyörii flektikin mukana automaatisesti vaikka moottori on siis kylmä...??

            Toinen ajataus on että webaston akku on kytketty jotenkuten väärin. Eli se ottaa virta pääakusta. Otin "Battery disconnect" rele 217 irti, ( webaston näyttö alkoi vilkkumaan) ja katsotaan illalla onko virta pysynnyt akussa. Jos ei niin kytken koko webasto akku pois ja tarkistan uudestaan. Perjantaina asenetaan lohkolämmitin ja sisä haaroitus joten ei se webasto ole elintärkeä.

            Comment


            • #7
              akku tyhjenee???

              Oletko tarkastanut maajohdon/ johtojen liitoksen/liitokset ? On käynyt joskus niin että akku täynnä ja auto ei lähde käyntiin startilla ? testi > käynnistyskaapeli akun miinus-navasta moottorin runkoon ja eikun starttaamaan paraneeko käyntiinlähtö.....?

              Comment


              • #8
                olen kyllä tarkistanut akun liitokset. Akku on takaistuimen alla joten on hieman vaikea kytkea moottoriin.

                Comment


                • #9
                  Niin, Jyrkin ohjeita tarkentaen, tarkista se konehuoneessa moottorin ja rungon välinen maajohto. Jos on hapettunut, lyhyenkin ajon aikana johto lämpenee (latausvirta lämmittää) ja tuo hapetus muuttuu eristeeksi. Tämä voisi olla yksi syy miksi lähtee kuitenkin käyntiin kylmiltään, muttei lämminnä.
                  Voit siis testata laittamalla apukaapelin koneesta runkoon moottoritilassa.

                  Comment


                  • #10
                    Jos on kunnollinen yleismittari, joka kestää vähän enemmän virtaa, niin voi koittaa myös niin, että irroittaa akkukaapelin akulta irti ja siihen väliin virtamittari. Näkeepä sitten oikeesti, että meneekö sitä virtaa ja kuinka paljon. Tuossa on vaan se, että kun akun kytkee kiinni, niin jotkut laitteet, kuten keskuslukitus saattavat ottaa virtaa jonkin verran, niin hetkellisesti kulutus voi olla suurikin ja virtamittari päästää savut pois. Itsellä kyllä tuo testaus onnistui hyvin, vaikka käytössä oli halpa mittari, jossa max. virta 10A.

                    Comment


                    • #11
                      Olin tänään sk auto soundissa Tikkurilassa kaverin kanssa asentelemassa stereot. Noin 6 tunnin "työn" jälkeen akussa oli 11v jäljellä, eli ei käynistynyt ( eli tarkoitta ettei ole maadotus vika moottorissa, kai?!)

                      Laturista tulee 13.2V kun antaa kieroksia, mikä ei ole mitään hyvä ( pitäisi olla 1v enemmän) mutta ei myöskään selitä miksi virta ei siinä pysy.

                      Se "battery disconnect" rele webasto akulla ei ollut mitään merkitys. Otan webaston akut kaapelit irti yöksi ja katsotaan mitä aamulla tapahtuu.

                      Comment


                      • #12
                        Mistään en mitään tiedä, mutta voisko sulla akku (vaikka uusi onkin) olla finaalissa? Valmisteviallinen tai jotain?

                        Comment


                        • #13
                          no niin aamulla käynistin auto...ja vaikka oli -9c sehän käynistyi heti!!- Olin hiemna hämmästynyt täytyy sanoa.

                          Eli webaston akku imee siis virta pää akusta. Toki olisin luullut että kun eilen irrotin se webaston "battery disconnect" rele se olis käytänössä tarkoittanut sama juttu.

                          No, AD'ssa ne kuulema ymmärtää webastosta jotakin joten toivottavasti ne löytää mikä on vika kytkennössä...

                          ne juuri soitti AD'sta, webasto itse on sopivasti tielle lohkolämmittimen asenuksen kannalta. Joten ne täytyy purkaa "aika paljon", tulee varmasti aika muhkea lasku.

                          Edit 400e meni taas.

                          Ei ehtinyt kastsoa lataus ongelmia. Viikon päästä sitten taas uudestaan...

                          EDIT2: JA taas aamulla akku tyhjänä vaikka webasto akku oli pois kytketty..eli ei se sittenkään ole syy.

                          Taitaa olla se jälki jäähdytys pumppu ja flekti mitkä tyhjentää akku...

                          Comment


                          • #14
                            ja lopullinen syy?

                            viallinen + napa akkun kenkä!

                            On se hieno kun auto lähtee käyntiin jopa ilman virta kaapeleiden kanssa...:-)

                            Comment


                            • #15
                              Taitaa itellä olla nyt sama vika autossa. Plus-navassa kiinni oleva akunkenkä tuntuu kuumenevan huomattavasti ajon aikana. Putsasin kengän ja navan jokinaika sitten ja laitoin vielä crctä, mutta taas oli aamulla akku tyhjä ja napa lämpeni ajossa. Voiko tuota kenkää lämmittää muu kuin huono kontakti akunnapaan vai voisiko vika olla esim itse akussa?

                              Akun tyhjeneminen on kuitenkin jossain määrin satunnaista eli tuossa meni jo melkein viikko ilman tyhjenemistä. Autossa on muuten optiman ilmeisesti geeliakku. Voisikohan tuo olla ottanut itseensä kun päässyt tyhjäksi?

                              Comment


                              • #16
                                Autossa on muuten optiman ilmeisesti geeliakku. Voisikohan tuo olla ottanut itseensä kun päässyt tyhjäksi?

                                "Optima Yellow Top syväpurkauksen kestävä akku ammattikäyttöön"

                                http://www.flinkenberg.fi/elektronii...eet/Optima.pdf

                                Comment


                                • #17
                                  Jos ajan pelkästään lyhyitä kaupinki ajoa, sanotaan noin viikon verran niin akku tyhjenee ja taas saan ladata sen yön yli....

                                  onko se normaali?

                                  Comment


                                  • #18
                                    Ei ole normaalia. Minulla ei ole ikinä hyytynyt akku ajoi miten vain (paitsi kun se oli ihan sökönä ja oli kova pakkanen). Nyttenkin Audi kestää olla kuukauden hälytin päällä ajamatta ja starttaa kuin palmun alta :)

                                    Comment

                                    Working...
                                    X