Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Lohkolämmitin paukahti

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    Lohkolämmitin paukahti

    Kokeilin lohkolämmittimen toimintaa. Kun laitoin päälle, kuului pamaus autoon menevästä päästä ja samalla löi tolpasta sulakkeen pois päältä. Mikähän pamauksen aiheuttaa?

    #2
    Calix vai Defa? Itselläni on hajonnut yksi Calix-elementti siten että se oli oikosessa omasta liittimestään ja sulattanut sitä rikki.

    Comment


      #3
      Lohkolämmitin paukahti

      Defan lämmitin. Tekeekö sillä enään mitään vai voiko korjata?

      Comment


        #4
        Paha sanoa, mutta tuskin tekee mitään tai voi korjata jos se on siellä itse elementissä se vika. Voihan esimerkiksi johto mennä liian lähellä pakosarjaa ja vuosien kuumentelun tuloksena sitä alkaa sitten ahistaa.
        Koita tutkailla miltä ne systeemit näyttää ja mittaile vastuksia nastojen välillä yleismittarilla. Se lämmitinvastus on jossakin pakosarjan alla olevissa pakkaspropuissa.
        Pikainen laskutoimitus kertoisi, että tyypillisesti 550W lämmitinvastuksen resistanssin pitäisi olla luokkaa 100 ohmia.

        Comment

        Working...
        X