Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Ruiskuboksi (ABK) temppuilee. Vika löytyi.

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Ruiskuboksi (ABK) temppuilee. Vika löytyi.

    Auto on esittäny pitkin kesää mitä ihmeellisempiä vikoja ja tämän kertaisen huoltoihmettelyn jälkeen syyksi on hyvin suurella todennäköisyydellä paljastunut viallinen moottorinohjausyksikkö. Boksilla oli ollut huonoja liitäntöjä, jotka ilmeisesti oli aiheuttanut purkin osittaisen vioittumisen. Huonot liitokset kolvattiin, mutta toimivaa siitä ei enää tullut. Varaosahaun kautta rupesin sitten korvaavaa etsimään kun uudelle olis tullu hintaa yli 600? ja löytyihän noita. Rupesin vaan miettimään että onko noissa ABK-koneitten bokseissa jotain varsinaisia eroja? Tuo kun ei ole ihan tyypillisin A6:sen moottori ja pääasiassa noita löytyy noista 91-94-vuosimallin kasikymppisistä Audeista. Onko jotain pätevää syytä miksi kasikymppisen Audin boksi ei kävis A6:seen? Sama moottori kuitenkin kyseessä kun ABK-koneesta puhutaan joten luulis tuon moottorinohjauksenkin siinä kukkuvan, eikö näin?

    Edit: Tarkotus oli kyllä pistää moottoripuolelle, mutta eiköhän se täälläkin menesty.

  • #2
    ABK on aika kuuluisa pienistä ja isommistakin ruiskuvioista ja käynrihäiriöistä vaikka systeemi on tavallaan niin simppeli kuin sähköruisku voi suunnilleen olla.

    Moottorista on eri versioita ja niin myös ruiskubokseista. Muutama komponentti muuttuu ajan saatossa ja siitä on ajonestollista ja ajonestotonta versiota. Parempi etsiä just sama boksi tai kaivella ainakin vastaavuudet esiin. Anna vanhan boksin numerot niin koitetaan auttaa lisää.

    Comment


    • #3
      Auto seisoo vielä korjaamon pihassa, mutta palaan huomenna asiaan osanumeron kanssa. Alkaa kohta usko loppua jos ei kohtuuhintaista ja toimivaa ratkasua löydy.

      Pitää vielä jututtaa huoltomiestä ja kysyä tarkempia tietoja vianetsinnöistä. Omien tutkintojen pohjalta puolan isompi napa löi virtaa läpi sormille ja auto ei meinannut aina käynnistyä starttaamalla, työntämällä kuitenkin aina. Auto joko käynnisty heti tai ei ollenkaan. Joskus hörähti kun starttauksen lopetti. Ihan kun virtalukon pohjalle ei tulis virtaa? Ajonestoa autossa ei tietääkseni ole. Ja käynti nyt oli enemmän tai vähemmän päivästä riippuvaa. Joskus huonoa ja joskus täysin sieltä itsestään.

      Noh, toivotaan että huollon miehet tietää mitä tekee ja auton viat tosiaan johtuu pelkästään rikkinäisestä moottorinohjauksesta. Vielä kun siihen löytäis toimivan yksilön tilalle järkevään hintaan niin Audistelu saattais ruveta maistumaan taas vaihteeks.

      Comment


      • #4
        Kyllä 95:ssä on ajonesto.

        Vika voi tosiaan olla myös muualla kuten viallisessa virtalukonpohjassa.

        Digifantin rele kannattaa myös vähintään avata ja katsoa miltä näyttää ellei jopa koittaa uusia. Ei kovin harvinainen vika sekään.

        Comment


        • #5
          Ja minä kun elin siinä uskossa että siinä ei ole ajonestoa. Digifantin rele taitaa piillä siellä moottoritilan puolella olevassa releboksissa?

          Minkäslainen ajonesto tuossa sitten on? Ei syötä bensaa ollenkaan jos on ajonesto päällä? Sehän nyt ois aika helppo sitten todeta itekin onko kyse ajonestosta vai ei.

          Comment


          • #6
            Nyt tuli vaikeampia kysymyksiä :)
            En tiedä missä se isokorisessa on. Saattaisi olla boksin välittömässä läheisyydessä. Siellä matkustamon oikeassa etunurkassa kaiketi on joku relepaneeli myös.

            Ajonestosta kaiketi joku merkkivalo olemassa myös mittaristossa. Tyypillisesti kai ajonestovika tekee sen että hörähtää sekunnin pari ja sammuu ja valo jää palamaan.
            95 tuli ajonestot tuotantoon kautta linjan.

            Menee jo arvailuksi.

            Comment


            • #7
              Ajoneston sielunelämä on hankala tapaus, kun sitä ei luonnollisestikaan kovin perinpohjin ole missään kirjoissa/kaavioissa selvitetty. Joskus tekniikanvaihdon yhteydessä ns. ensimmäisen sukupolven ajonestoon piti vähän tutustua, että toimivan paketin sai rakennettua...

              Aiheeseen liittyvät komponentit on virtalukon lukkopesän ympärille tuleva lukija, ajoneston ohjainlaite ja tietysti oikeanlainen moottorinohjainlaite. Ajoneston ohjainlaitteelta menee muistaakseni yksi piuha moottorinohjainlaitteelle. Ja jos tuo piussi ei anna oikenlaista signaalia moottorin aivoille, niin se lyö pelit seis. Lähtee kyllä käyntiin, mutta sammuu samantien, eli satunnaisista ja vaihtelevista käyntihäiriöistä ei voi syyttää ajonestoa. Eikai noissa yleensä mitään merkkivaloja ole mittaristossa, korkeintaan kojelaudan päällä vilkkuva led. Vikamuistissa pitäs olla tietoa jos ajonesto temppuilee.

              Comment


              • #8
                C4:sesta en tiedä mutta minulla on ainakin -95 B4:ssa merkkivalo ajonestolle, jää palamaan jos auto sammuu ajoneston takia. Auton mukana tuli pari avainta jotka sopivat lukkoihin mutta eivät toimi ajoneston kanssa. Myös B5:ssa muistan merkkivalon nähneeni.

                Comment


                • #9
                  No merkkivaloa ajonestolle en ole nähnyt, eikä ajonestosta puhuta auton "ohjekirjassa" mitään. Tuskinpa ajonesto on syypää kun käynnistyminen on kuitenkin niin satunnaisesti toimivaa on/off tyyppistä mallia. Lämpimänäkin käynnistyy paremmin kun kylmänä joka ei oikein sovi kuvioon. Luulis tuon tosiaan vikamuistiinkin joutuneen jos ajonestossa olis jotain vikaa.

                  Olisko jollain antaa jotain numeroo tuolle Digifantin releelle? Kaikki releiden olinpaikat on kyllä tiedossa, mutta mikä on mikin leikissä loppuu tiedot kesken.

                  Pitääkin tutkia tuo virtalukon ympärys ja vaikka putsailla samalla. Nyt pitäs kuitenkin hakee auto korjaamon pihasta niin että pääsis ettimään uutta boksia.

                  Comment


                  • #10
                    Jos ei kauheasti periaatteesta vierasta ajatusta, niin ebay.de voisi olla lähde edullisemmalle boksille. Mutta pitänee tietää mitä hakee, itse en ole niin perehtynyt. Kaipa tuo numero ainakin (esim. linkissä 037 906 022CJ) on oltava sama.

                    edit: Itse itseäni korjaten, perhealbumin mukaan 039 997 024FX, näinkö lienee? Sitten ei löydy tuolta ebaysta. Volkkareihin löytyis vaikka kuinka...

                    Comment


                    • #11
                      No kävin korjaamolla ja siellähän se oli vielä työn alla. Ei osannu vielä varmaks sanoo onko syy tuossa boksissa kun ei kuulemma ollu oikein mitään millä sen ois testannu. Vikamuistissa ei mitään ja boksin huonot liitokset oli käyny kolvauksessa, mutta ei parannusta. Virranjakajan meinasivat avata vielä huomenna, epäili että sieltä on sisältä se levy/laatta rikki ja se antaa tuplakipinää kun virrat meni miten sattuu ja puola/puolan päätelaite kuumeni tulikuumaks. Hall-anturille tulee muuten kokoajan 15V volttia jostain vaikka ei oo kun kun virrat päällä ja käynnissä kun pitää niin pomppii kuulemma välillä melkein 17V. Laturin olivat kuulemma mitanneet ja antaa ihan normaalit lukemat. Tuota Hall-anturia ihmettelin joskus itekin kun sitä testailin jonkun vanhan sähköelektroniikan oppaan vikahaun mukaan, mutta pistin kummalliset arvot oppaan piikkiin.

                      Tiedustelin myös tuosta Digifantin ohjausreleestä että onko sitä testattu, mutta asentaja ei edes tiennyt että siinä oli semmonen. Jos joku tietää missä se sijaitsee niin voisin opastaa korjaajaa seuraavan kerran kun käyn paikalla.

                      Edit: Niin ja kyllähän tuo Ebay varmaan ois hyvä paikka jos ei Suomesta löydy mistään purku/kolariautosta. En nyt saanu sitä boksin numerookaan mukaan kun se oli jo laitettu takasin paikalleen ja halusivat vielä huomenna rassailla, mutta elättelen toivoa että vika onkin jossain muualla.

                      Comment


                      • #12
                        Joskus hörähti kun starttauksen lopetti.
                        Viallinen puola/pääteaste käyttäytyy just näin.

                        Comment


                        • #13
                          No ei voi tulla latausjännitettä kovempaa hallille.

                          Puolavikoja noissa tosiaan myös ollut. Noin uudessa tosin pitäisi olla jo kestävämpi puola.

                          Comment


                          • #14
                            Puolaa itekin veikkasin kun auton vein korjaamolle. Mutta niin uskomatonta kun se onkin niin Hall-anturille tulee 15 volttia vaikka auto ei ole käynnissä (akulla virta se 12V) ja laturinkaan virta (~14V) ei siihen riitä. Ja nyt huollon miehet kehu että Hallille oli hetkellisesti tullu 17V kun auto oli ollut käynnissä. Tyhjästä on paha nyhjästä, mutta jostain ne ylimääräset voltit sinne kuitenkin tulee.

                            Tuon hallin 15 volttia olen mitannut itekin aikasemmin ja se pitää ainakin omien mittalaitteiden mukaan paikkansa ja nyt näköjään myös korjaamon mittalaitteiden mukaan.

                            Comment


                            • #15
                              Päivitystä asiaan. Katsoivat virranjakajan, ei vikaa. Puolan ja sen päätelaitteen kuumeneminen johtuu liian kovasta jännitteestä. Palattiin alkuruutuun ja nyt odotellaan tarkempia tietoja ohjausboksin mahdollisesta viallisuudesta/korjaamisesta.

                              Comment


                              • #16
                                Korjaaja oli soittanut johonkin firmaan joka on erikoistunut noihin boksien korjaamiseen/testaamiseen: "Ei korjata, ei voida testata."

                                Nyt ollaan siis ihan hyvän arvauksen varassa ja jostain pitäis löytää uus moottorinohjausyksikkö. Otin osanumeron talteen ja sovittiin että yritetään löytää jostain boksi että päästään testaamaan. Aikasemmin päivällä oli käynyt 94-vuoden 100 Audi samalla konenumerolla, mutta eihän se boksi tietenkään ollut sopiva.

                                Tuossa boksin kyljesssä oli parikin numerosarjaa. Ilmeisesti Audin oma osanumero: 039 906 024 D, boksin oma: 00E1040709E1018420003 ja vielä Siemensin joku merkintä: 5WP4 174.

                                Näillä tiedolla pitäis löytää uutta tilalle, tai mikä parasta jos joku kanssa-Audisti omaisi samanlaisen niin testiin. Testauksesta voin toki maksaa jonkun sopivan summan ja jos ko. lainaaja asuu jossain Keski-Suomen suunnalla/kohtuullisen matkan päässä niin boksia ei tarvitse pitkäksi aikaa lainata. Auto on nyt noin 60km Jyväskylästä länteen Keuruulla.

                                Kaikki apu on enemmän kuin tervetullutta.

                                Edit: http://tinyurl.com/lsjz9 Mahdollisesti sopiva?

                                Comment


                                • #17
                                  Kuvassa näet jo heti vanhan mallin 2 rivisen liittimen eli ei käy. Lisäksi tekstissä vm 91-94 eli ei ajonestoa.

                                  039 906 024 D = 039 906 024 F = 039 997 024 FX

                                  Comment


                                  • #18
                                    Hyvä pointti, boksi nyt on tosiaan vielä korjaamolla enkä ole ite siihen juurikaan tutustunut joten ulkonäön puolesta en osannu tuota diskata ulos, mutta hyvä että edes joku osas. Auttais tietysti myös jos osais saksaa edes jotenkin.

                                    Etsinnät jatkuvat.

                                    Comment


                                    • #19
                                      Ongelma selvisi kuin taikaiskusta. Korjaamon pojat lähetti boksin vielä kerran kolvattavaksi ja nythän se toimii juuri niin kuin pitääkin. Vielä kun autoa on tullu ite rassailtua enemmän tai vähemmän koko loppukesä ja syksy niin nyt tuntuu että on ne kaikki pienetkin nyanssit kohdallaan, eikä valittamisen aihetta löydy tekniikan puolesta oikein mistään. Autosta on purettu huollonkin toimesta melkein kaikki mahdollinen viimesen parin viikon aikana ja katsastusmieheltäkin tuli vaan kehuja. Lompakkoon tuli alta 200? lovi ja aurinkokin paistaa. Audistelu maistuu taas.

                                      Vielä kun joku keksis mikä vaivaa C4:sen mittariston taustavaloja niin vois pitää pitkän ja ansaitun tauon auton korjaamisesta. Niin paljon kun tuota C4:sen mittaristoa on täällä puitukin niin en löytäny vikaa niitten avulla, mutta kai tätä on puitava sitten ihan erillisessä puussa.

                                      Comment

                                      Working...
                                      X