Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Webaston kauko-ohjain, toimiiko vai eikö toimi?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Webaston kauko-ohjain, toimiiko vai eikö toimi?

    Eli autoni A6 2,5Tdi on varustettu kyseisellä laitteella. Jostain syystä en saa webastoa kauko-ohjaimella kytkettyä päälle. Kauko-ohjaimen valot vilkuttaa, joten anakin pattereissa pitäisi virtaa olla. Ostin auton vasta kesällä joten en tiedä kuinka sen oikeasti pitäisi toimia. Käyttöohjekirjassa käsketään varmistamaan että webasto on säädetty lämmitykselle, mutta kuinka tämä oikein tehdään? Jos painaa lämmitysnappia ajastinyksiköstä, niin silloinhan se lähtee päälle, eikä se silloinkaan kauko-ohjaimella sammu. Onko kauko-ohjain hengissä, vai onko sen käytössä jotain lämpötilarajoja. Missä tuon kauko-ohjaimen voi korjauttaa jos vika on siinä, pitääkö viedä merkkiliikkeeseen.

  • #2
    Mulla oli ex-kulkineessa LCD-näytöllinen kauko Webastossa ja siinä piti valita, lähteekö Webasto lämmittämään vai meneekö laite tuuletus-moodiin. Tuuletusmoodissa Webasto ei lähde käyntiin laisinkaan, ainoastaan lämmityslaitteen puhallin lähtee pyörimään.

    Comment


    • #3
      Mulla on Webaston kauko-ohjauksen antenni apumiehen jalkatilassa ja sen kotelon (missä on se antenni kiinni) alareunassa on liukukytkin. Toisessa asennossa palaa vihreä valo ja silloin kauko-ohjain toimii. Toisessa asennossa ei pala eikä toimi.

      Comment


      • #4
        Ei ole kaukosäätimessä mitään näyttöä, se on vaaan sellanen kapula jossa on antenni ja kaks nappulaa. Webaston kello sijaitsee kuljettajan ovessa, ja siinä on nappulat lämmitykselle, tuuletukselle, ajastimen valinnalle ja sit nuolinäppäimet jolla voidaan säätää ajastin ja kello. Missään ei saa esivalittua lämmitysmoodia.

        Comment


          #5
          Searchilla löytää... hakusanat webasto* ja kauko*

          pari viikkoa sitten kirjoitin tänne Webastosta ja Kakesta, kun siitä on kyselty monessakin threadissa...

          ja copypastea...
          Knoppi1:
          1. Jos autossa on erillinen ajastinkello (E111), jolla Webasto on käynnistetty, niin sen saa sammumaan kakella painamalla ensin Start ja sitten Stop.
          2. Jos autossa on ajotietokoneen näyttöön integroitu Webaston kello, jolla Webasto on käynnistetty, niin sitäpä ei saakaan kakella sammutettua

          Ainakin 2002-vuosimallissa pätee tämä:
          - kake käynnistää sen toiminnon, joka on viimeksi manuaalisesti valittu (lämmitys tai tuuletus)

          PS Antti, olisit rimpauttanut mulle, kun jo pari viikkoa sitten vastasin YV:llä kysymykseesi numeron kera. Ei tuon pitäisi mikään henkimaailman juttu olla, kun minäkin sain omani toimimaan.

          Comment


          • #6
            Sori kun en soittanut, mutta olin hiukan "herkässä" mielentilassa kun YV:n huomasin (tais olla lauantai ilta) ja se sit unohtu.
            Ei sammu kakella vaikka painelee nappeja missä järjestyksessä tahansa. Taidan nyt ihan ensimmäiseksi käydä hakeen kaukosäätimeen uudet patterit, ja sen jälkeen jos ei toimi niin yhteyttä Webastoasiantuntijaan...

            Comment

            Working...
            X