Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

audi a6 q 2.8 30v tiptronicilla onko järkivalinta??

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • audi a6 q 2.8 30v tiptronicilla onko järkivalinta??

    vaihtoehtona olisi edellämainittu tai 2.5tdi quattro kumpi on järkivalinta? entäs toi vaihteisto kuinka kestää?

  • #2
    Kumpainenkin on hienoja rattaita. Aski kestää kummassakin, dieselin lastutus voinee johtaa askin nöyrtymiseen. Polttoaineen käyttömäärät lienevät valinnassasi varsin ratkaiseva tekijä.

    Comment


    • #3
      joo ajoa vuositasolla tulee 20-25tkm ja olen laskeskellu että on vähän niin ja näin ton bensan ja dieselin kanssa ku hintaero on aika pieni ja vero on jotain 650e tai sinnepäin.

      Comment


      • #4
        mites toi v6 2.8 30v koneen öljyn syönti? tehtaan mukaan saa viedä 0,5l 1000km kohden,onko minkälaisia kokemuksia teillä tosta 193hv koneesta +ja- kokemukset?

        Comment


        • #5
          Itellä toi kone 1300kg etuvetonelkussa, aivan loistava ainakin siihen.

          Öljyä lisäsin just reilun litran, yhtään se ei putkesta tuuttaa savua vaan "luonnollisen" poistuman lisäksi venakoppien tiivistepinnat tuppaavat näissä vuotamaan, itselläkin kone on ulkopinnalta hieman öljyinen, maahan asti ei ole koskaan valunut. Sanovat ettei välttämättä edes tiivisteiden vaihto auta, on hieman ns. tyyppiominaisuus.

          Kone lähtee vääntämään jo 1500 jälkeen, joskin mielestäni 2000 kiekkaa on ehkä mukavin kruisailukierrosluku, siinä kieppeillä on jo about 80% väännöstä käytössä.
          Kiertää tehollisesti lähes 7000 asti eli käyttökelpoinen kierrosalue on todella laaja, vaihdekeppiin ei liikaa tarvitse koskea.

          V6 soundi on tietysti omanlaisensa joka ainakin allekirjoittanutta miellyttää. Viritettävyyttähän noissa ei juuri ole, jotkut lastufirmat mainostavat että esim. ohjelmoinnilla ja takapöntön vaihdolla pitäisi saada 210hv, en sitteen tiedä huomaako siinä mitään eroa...

          Dieselistä saisit helpommin viritettyä lisäpotkua jos sellaisen hankintaan on tarve.

          Oman auton kulutusmittari on pysytellyt sitkeästi 8,8l/100km lukemassa, A6:n paino, Tiptronic ja quattrotekniikka nostaa kulutuksen varmaan 11-12l/ 100km.

          Comment


          • #6
            Oman auton kulutusmittari on pysytellyt sitkeästi 8,8l/100km lukemassa, A6:n paino, Tiptronic ja quattrotekniikka nostaa kulutuksen varmaan 11-12l/ 100km.
            Oma ryhävalaani painaa kuivana 1928kg. 2.7T automaatilla jatkettuna ja pirun raskas oikea jalka käskee 80% kaupungissa jolloin nintendo kertoo 12,4l/100km. Vaparin kulutusarvot lienevät alakanttiin lähimaastossa koska massan liikuttaminen maksaa koneella kuin koneella. Maantiellä ajelee hienosti 10:n kulutuksia moottoritielläkin.

            Oletko Jassi tutustunut todellisen ja Nintendon kulutuksen suhteeseen? Omani ainakin kertoilee vähätellen keiton käyttöä kun kunnolla polkee, vrt. 160km jäärataa Pertunmaalla auton mukaan jotain 18litraa ja todellisuudessa kympin enemmän. Error tulee esiin vain ääriolosuhteissa kuitenkin.

            Comment


            • #7
              En ole suoranaisesti vertaillut Nintendoa ja tosielämää, ainoa vertailukohta itselläni on edellinen Aanelkkuni joka oli muuten identtinen vehje mutta 174hv AAH- koneella, sillä mittasin tankki täyteen- metodilla matkakulutukseksi (auto täynnä ja juhannusreissu 1100km, krhm, muutamia ohituksia;) 8,12l/100km. Joten en usko että hirmuisen kaukana totuudesta ollaan, etenkin kun tämä ACK- mylly tarjoaa enemmän potkua alemmilla kierroksilla.
              Tai ainakin mä haluan elää hyvässä uskossa ettei autoilu niin kallista ole, eihän...

              Comment


              • #8
                <- Tuo kuluttaa näin paljon.
                Ajo pääasiassa Kehien sisäpuolella, paljon ~10 km matkoja ilman kunnollista suoraa osuutta ilman jarrutuksia ja kiihdytyksiä.
                Puhtaassa maantieajossa kulutus kympin luokkaa.

                Nintendo ja todellisuus ovat täsmänneet, kun keskikulutuksen nollaa aina tankkausten yhteydessä, lukemat eivät ole desiä enempää heittäneet.

                Comment


                  #9
                  kyllä mun mielestä toi 2,8 olis paljon parempi ku v6tdi,vaikka bensavehje vie mitä vie niin silti se tulee edullisemmks kun rupee ostaan uusia kansia tdi:hin,ku ne ei välttämättä kestä kauheen hyvin. tiptronic sensijaan toimii aina moitteetta kun vaihtaa siihen öljyt 60tkm välein vaikka h:kirjassa sanotaan että laatikkoöljyjä ei tarvis vaihtaa ikinä.

                  Comment

                  Working...
                  X