on pikkaisen hidas synkronointi alaspäin vaihdettaessa vaisinkin 1 ja 2- vaihteelle vaihtaessa. auto -01 tdi a4 6-lovinen laatikko.5-lovinen -01 tdi golf niin pykälät meni tosi mallikkaasti. taisi joku ehdotella Motulin öljyjä lootaan. vai onko 6-lovinen nahkeampi laatikko.onko kokemuksia.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
6-lovinen laatikko nahkea
Collapse
X
-
Omien kokemusten perusteella Audin laatikoilla on taipumusta olla vähän nahkeita. Omassakin 6-vaihteinen laatikko synkronoi ekalla kolmella vaihteella vähän nahkeasti (etenkin pakkasilla). Toisaalta se ei ole mennyt 40 tkm aikana pahemmaksikaan, eikä tuo nahkeus enää haittaa kun on oppinut vaihtamaan rauhallisesti. En tosin tiedä sitten millaisia uudempien 6-v laatikoiden pitäisi olla.
-
Sama "vikaa" täälläkin, mutta ainoastaan kakkosvaihteen kanssa. En tiedä pitäisikö käyttää laatikon synkronoinnissa kun lämpimänä kakkonen menee hyvin sisään(kylmänä tosi jäykkä), mutta joku tuntuisi vähän ottavan vastaan. Ei nyt rusahda, mutta nopeissa kiihdytyksissä kuuluu ääni vaihdettaessa. Autossa on kevääseen asti takuuta jäljellä. Ehdotuksia / kokemuksia kuunnellaan.
Comment
-
Jos laatikko on kunnossa niin vaihteet menee päälle yhdellä sormella eli helposti....-20 asteessa ei mene,mutta ei myöskään tuota ongelaa laittaa vaihde päälle.
Jos pääsee rusahtamaan niin joka rusahdus vaikeuttaa vaihteiden saamista päälle. 1-2 välitysten ero on niin suuri ettei synkronointi "ehdi" kunnolla mukaan ja silloin rusahtaa eteenkin jos yrittää nopeasti vaihtaa.
Öljyillä voi noita tilanteita parantaa ja auttaa,mutta itse ongelmaa se ei poista....eli synkronoinnin kulumista.
Lääkkeet: rauhallinen vaihto.
Comment
-
Synteettinen öljy auttoi siihen että kylmänä -20 ei tarvinnut auton pysähtyä että sai ykkösen päälle. Nyt se menee jo 10 km/h. auttaa huomattavasti risteysajoa. kyllä vaihdelaatikko pelasi ihan hyvin ennenkin kun oli ajanut noin 10 km.
Comment
-
itsellä A4 B6 1.9TDI MTM, 5-v. myös pakkasella ja kylmänä 1 ja 2 tosi nahkeita, olin jo ajatellut että laatikossa on jotain vialla mutta näyttääkin sille että se on ominaisuus.... häiritsevää silti. Stockmann Audi Center Espoo muuten olis velottanu 200e laatikon öljynvaihdosta LL huollon yhteydessä lisätyönä, mielestäni aivan törkeä hinta!
Comment
-
synteettinen öljy auttoi siihen että kylmänä -20 ei tarvinnut auton pysähtyä että sai ykkösen päälle. nyt se menee jo 10 km/h
Comment
-
Mulla taas tuntuu olevan tosi lyhyt ykkönen. Olenkin miettinyt välillä että lähtisköhän kakkosella liikkeelle ;). Jos auto liikkuu yhtään, nin ykköstä ei toinna silmään edes yrittää (jos ei nyt ihan viimeisen päälle reippaasti pidä lähteä.. harvemmin)
Ja topikkiin liittyen; nahkeutta ei esiinny.
Comment
-
Mie lähden lähes poikkeuksetta tasaisella ja kevyellä kuormalla kakkosella liikkelle. Kaasua ei tarvitse eikä toinna painaa, kytkin ei tykkää mutta maltillisesti lähtien en jaksa uskoa että rasittaisi kytkintä yhtään normaalia enempää.
Comment
-
mikko68
Samansuuntaisia kokemuksia "nahkeudesta" 2.5TDI Q 6-lovisella laatikolla, parkkihalliin ajaessa pitää (no ei ole pakko mutta tuntuu paremmalta "vanhusta" kohtaan..) pysähtyä jos haluaa laittaa nätisti 1-vaihteen päälle.
Samoin ajossa varsinkin kylmällä (-10) vielä 2:lle vaihdettaessa pitää laskea kierrokset tyhjäkäynnille että menee nätisti päälle. Toki menis rutisematta vähän reilummalla voimalla mutta harvoin on niin kiire..
Ajatuksena olis vaihtaa kesällä laatikkoon ja perään öljyt vaikkei niitä ymmärtääkseni huolto-ohjelman puitteissa tarvisi vaihtaa laisinkaan.. mutta jos nyt kuitenkin 300tkm välein, ei ole iso kustannus ja tuleepa samalla varmistettua että molemmissa laatikoissa on tuota tavaraa jäljellä =)
Tuommoset Castrolin suosimat olis ajatuksissa vaihtaa, kommentoikaa jolla kokemuksia suuntaan tai toiseen..
Käsivaihteisto: TAF-X
Takavetopyörästö: SAF-XO 75W-90
Comment
-
Sen on huomannut pakkasella, kun laatikko on kylmä, että vaihtamaan joutuu nopeammin siitä syystä, että jäykemmästä öljystä johtuen laskee kytkinakselin kierrokset kytkimen irrottamisen jälkeen nopeammin, kun lämpimälla lootalla - ja kun vastaavasti kierrokset on vaihtamisen aikana laskeneet liikaa, on kakkosen sisään saamisella synkalle taas töitä enemmän -> rusahdusvaara.
Kun löytää sen oikean hetken, niin seuraava vaihde menee sisään kylmältäkin aika helposti.
Lämpimässä lootassa taas akselin kierrosten laskemiseen menee enemmän aikaa pienemmästä kitkasta johtuen ja nopeasti vaihtaessa on taas synkkarenkaille kuormaa enemmän eli inertiavoimat on ne, jotka eniten estää nopeaa vaihtamista (tässä tapauksessa siihen vaikuttaa lähinnä kytkinakselin ja kytkinlevyn massat)
Jos auto liikkuu yhtään, nin ykköstä ei toinna silmään edes yrittää (jos ei nyt ihan viimeisen päälle reippaasti pidä lähteä.. harvemmin)
P.S. Isompi väli ykkösen ja kakkosen välillä on ilmeisesti nelivedoilla yleistä, koska ykkönen pyritään tekemään lyhyt liikkeellelähdön helpottamiseksi (kytkimen elämän helpottamiseksi)
Comment
-
Sen on huomannut pakkasella, kun laatikko on kylmä, että vaihtamaan joutuu nopeammin siitä syystä, että jäykemmästä öljystä johtuen laskee kytkinakselin kierrokset kytkimen irrottamisen jälkeen nopeammin, kun lämpimälla lootalla - ja kun vastaavasti kierrokset on vaihtamisen aikana laskeneet liikaa, on kakkosen sisään saamisella synkalle taas töitä enemmän -> rusahdusvaara.
Kun löytää sen oikean hetken, niin seuraava vaihde menee sisään kylmältäkin aika helposti.
Lämpimässä lootassa taas akselin kierrosten laskemiseen menee enemmän aikaa pienemmästä kitkasta johtuen ja nopeasti vaihtaessa on taas synkkarenkaille kuormaa enemmän eli inertiavoimat on ne, jotka eniten estää nopeaa vaihtamista (tässä tapauksessa siihen vaikuttaa lähinnä kytkinakselin ja kytkinlevyn massat)
Comment
-
Sen on huomannut pakkasella, kun laatikko on kylmä, että vaihtamaan joutuu nopeammin siitä syystä, että jäykemmästä öljystä johtuen laskee kytkinakselin kierrokset kytkimen irrottamisen jälkeen nopeammin,
Comment
-
tim71: Kyllä se vaihde menee välikaasulla tai ilman, sitä vaan ei tarvitse, koska:
a) ykkönen on niiiin lyhyt
b) kakkonen tuntuu "yltävän" noinkin alas.
Ihan paikalta lähtiessä on siinä ja siinä kummanko valitsee ykkösen vai kakkosen. Mulla vaihteet menee silmään ihan kivuitta, ts homma toimii ylös ja/tai alas mennessä ;)
Comment
-
Parilla ensimmäisellä ylöspäinvaihdolla voi rattaille tarjoilla hieman lisävauhtia välikaasun avulla. Siis täsmälleen päinvastoin kuin käyttölämpöisellä laatikolla. Olipa yksi museoikäinen Kontio-Sisu, jota ei kylmänä kerta kaikkiaan saanut isommalle vaihteelle ilman tuota.
Comment
-
Castrol TAF-X auttoi hieman asiaa, mutta ainoastaan marginaalisesti. Pitäsköhän kokeilla sitten niitä RedLinen öljyjä.
Kuuluuko 6-lovisen ominaisääniin (GBC/ETQ) 3-vaihteella 1500-1600 rpm vinkuna/ujellus, millään muulla vaihteella tai kierroksilla ei kuuluu? Taitaa olla synkronointirenkaiden vinkumista?
Comment
-
Mä en näistä juurikaan ymmärrä, mutta lähtisin liikkeelle öljyistä, ja siitä etenisin tilanteen mukaan.
Comment
-
Kyseinen 6v laatikko on 01E nimellä paremmin tunnettu. Ja öljynä on TAF-X reilut 3000 km sitten vaihdettuna.
Omituinen vinkuna tosiaan, kun kuuluu vain tietyllä vaihteella tietyssä noin 100 rpm:än ikkunassa. Muistuttaa Datsun 100A:lla pakkipäällä ajamista :)
Noh, onneksi ei tule ajettua säännöllisesti 3:lla noin pienillä kiekoilla.
Comment
-
Vastaanpa itse itselleni; Ajoin melkein pakastavedetyllä (3100 km ajettu) A4 1.8TQ:lla, 6v aski tässäkin -- ja aivan sama "ujellus" kolmosella. Tuossa kuului oikeastaan kakkosella ja nelosellakin, mutta hieman vaimeanpana. Askin koodi oli GB ja viimeinen kirjain taisi olla "J".
Tämä minun mainitsema "ujellus" tai "vinkuminen" taitaa olla monille niin tuttu ääni ettei itseasiassa monikaan kiinnitä siihen edes huomiota. Eli sentapainen kun laskettelee moottorijarrutuksen ja vedon välilä tasaisella pientä vauhtia ja pienillä kiekoilla. Ehkä joku tasauspyörästön toimintaa liittyvä juttu.
Tällaiselle paranoidille pitäsisi olla ilmeisesti kaksi-kolme samanlaista autoa niin voisi syynätä kaikki nuo ihmeäänet vertaillen mikä on normaalia ja mikä ei ...
Comment
-
Mulla on tossa S:ssä nyt RS4:sen loota (paremmat välitykset ja 1:4 torsen) ja vaikka se onkin hitaampi vaihtaa niin kyllä se hemmetin mukava on ajella. vaihteet menee helposti päälle jopa alaspäin, mutta korkeilla kierroksilla pitää hieman odottaa että napsahtaa isompi sisään. ei siitä mitään rutinoita kuulu, mutta on silti hitaampi kuin mun orkkis loota oli? mites muilla, meneekö vaihteet heti päälle tosta vain vetämällä vai tuleeko pieni vastus hetkeksi kun kierrokset 6500-7000?
Voi olla että menis hetikin jos luonto antais periksi voiman käytölle, mutta ei sovi mun luontoon. Vielä ei ole rusahtanut audissa vaihde (knok, knok, knok), mutta kyllä siinä selvästi kiihtyvyydessä häviää kun odottelee.
Ääniä multa ei kuulu tai sitten olen niihin tottunut kun vaihdekepin äänieristeet on olleet jo kuukausia pois.
Comment
Comment