Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

C4 koriseen kytkimen työsylinterin vaihto ?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • C4 koriseen kytkimen työsylinterin vaihto ?

    Kun irrottaa tuon kytkimen työ sylinterin niin onko pienintäkään mahdollisuutta millään konstilla olla puottamatta kytkinkopan sisään sitä tappia joka sylinteristä lähtee kytkin käpälälle? vai vetäsenkö vaan sylinterin pois ja toivon et tappi ei tipu.
    Neuvoja otetaan vastaan kiitollisuudella.

    #2
    Tappi ei lähtökohtaisesti tipu, kun siinä on se haitarikumi mikä pitää tapin paikallaan. Jos kumi jostain syystä puuttuu, niin sitten on vähä fifti-siksti.

    Comment


    • #3
      Olisikohan kuvasarjaa ko. hommasta?

      Comment


      • #4
        Varmaan käytännön kuvasarjoja vähän heikosti, kun kyseinen kohde on askin ja korin välissä, niin sieltä ei oikein näy mitään.

        Melko ikävä homma, ellei auto ole nosturilla. Käden ja työkalun joutuu tunkemaan vähän semmoiseen väliin, että sen ois hyvä olla likipitäen sopivalla korkeudella. Pois sen vielä ottaa, mutta kun pitää painaa työsylkyn jousta sitä takaisin laittaessa, niin se ois hyvä tehdä nosturilla tai kiroilla runsaasti.

        Työsylinterin yläpinnan yläpuolelta löytyy auton poikkisuuntainen M8-pultti, jossa 13mm kanta. Työsylinteri itsessään on keskitetty kytkinkopan koneistukseen ja siinä on lisäksi pieni ohjaava pinta siinä pultin ympärillä. Se istuu vain yhdellä tavalla sinne, joten väärinasennuksen riskiä ei juuri ole.

        Irrotus ja asennus on oikealla tekniikalla helppoja hommia, ei mitään ylitsepääsemättömän vaikeaa. Käsi askin ja korin välistä, pultinkannan paikallistaminen näppikopelolla ja n. 100mm jatko räikkään on hyväksihavaitut menetelmät.

        Semmoinen vielä, että se pultti löytyy sitä serpentiiniksi taivuteltua kovaa putkea seuraten, sen tyven naapurista. Muistaakseni alapuolelta. Kyseisen kovan putken liitoksen toiselta puolen löytyy sitten ilmausruuvi.

        Comment


          #5
          Työsylkkä pysyy kätevästi sisässä kun yhdistää siihen sen letkun, painaa sylkän kasaan ja laittaa letkuun puristuspihdit.

          Comment


          • #6
            Typ 44:ssa irrotin työsylkän vaan irrottamalla sen pultin ja laittamalla sylinterin sivuun kun vaihdoin laatikkoa toiseen. En kylläkään vaihtanut sylinteriä, mikä oli kyllä virhe. Työsylinterin asennus takaisin oli harvinaisin keljua, ku toisella kädellä painoi työsylinteriä kohdilleen ja toisella kädellä laittoi pultin reikäänsä. Työasento oli koneen päällä makaava :D.

            Comment


            • #7
              Traumaattisia muistikuvia operaatiosta..
              Tunkilla kuskinpuoli niin ylös ku tohtii, makaamaan alle poikittain jalat tukevasti rengasta vasten ja pää toista rengasta.. Käsikopelolla satoja onnistuneita ja epäonnistuneita suoritteita pulttien kanssa ja sylinterin kohdituksen kanssa.

              Kyseessä V6. Kumiasu suositeltava,jarrunestettä valuu pitkin kättä..

              Comment


              • #8
                Tuohon S6 v8 pääsi hyvin käsiksi suoraan alta päin. tuo vinnki että painaa männän sisään laittaa tulpan letkun reikään ja kiristää oli hyvä helpottaa paljon paikalleen näpräämistä.

                Comment

                Working...
                X