Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

öljynsyönti

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #61
    Alkuperäinen kirjoittaja Puuhapete Näytä viesti
    Kyllä tuo sitten kuluneisuudelta kuulostaa, jos kiihdyttäessä tulee sinistä.
    Tai voi kannentiivistekkin vuotaa tietysti öljykanavasta pyttyyn tuossa oletettavasti.
    Jos mulla olisi auto ottaisin luultavasti kannen auki ja jos ei löydy siitä ihmeellistä niin koko kone irti.
    Näin ajattelin tehdä tässä kun kelit vähän viilenee ettei tarvi hikoilla kun pieni eläin.
    Autolla on ajettu 300tkm, ei luulis ihan tuohon nyt koneen loppuvan...?

    Comment


    • #62
      Kotimainen paras ja halvin 20litran astiassa.

      Jokkis autot ei kestä kuin tällä öljyllä.

      http://www.google.fi/search?client=f...nG=Google-haku

      Comment


      • #63
        Onko joku tyyppi vika audi 80 että vuotaa öljyä suodattimen vierestä? Pitää huomenna kahtoa tarkemmin, että mistä vuotaa!

        Comment


        • #64
          Lämmönvaihtimen o-renkaat tai öp-anturit.

          Comment


          • #65
            mulla ainakin a4.ssa vuosi suodattimen takaa mutta kun sinne ei oikeen nää niin käsi kopelolla kokeilemaan et misä on märkää... ja kun tutkisin paremmin niin näin kun kone oli käynnissä niin norona valusi... syynä oli lauhduttajan ja lohkon välinen o-rengas joka taisi maksaa merkkiliikkeessä joku pari euroa ja samalla juttelin kaverin kanssa et toi on yleisin syy öljy vuotoihin... hajoaa kuulemma herkästi vanhemmiten suodatimen vaihdon yhteydessä ja samalla kannattaa suodatimen ruuvin kannassa oleva mutteri tarkastaa että on kireällä... mulla oli ainakin löysässä ja kiristin mut ei auttanu ku uus tiippari väliin ja raakaa ajoa

            Comment


            • #66
              No niin homma selvisi! Mutta seuraava kysymys kuuluu mikä tiiviste kyseessä!? Auto kun oli käynissä niin öljyä puski tuosta välistä, mutta auton kun sammutti niin imi öljyn takaisin.... Auto on Audi 80 2.0i-16v vm.1991

              Comment


              • #67
                Kyseessähän on vesikiertoisen öljynlauhduttimen o-rengas...tuota tuskin tarvikkeena löydät, mutta marmorilta kylläkin...

                Comment


                • #68
                  Mulla tuossa 1.8T ruutaa jostain tuolta turbon alapuolelta öljyä aikalailla koko ala osa on meleko öljyssä eikä oikein oo löytynyt et mistä se vuotais.
                  En kyllä oo kovin kattonutkaan ku sen mitä konepellin alta ja auton alta näkee.
                  Ongelma alko kun vaihdoin tuon ahtimen. Kaikki kiinnitykset ja pultit on kyllä kiinni tarkistettu moneen kertaa asennus vaiheessa ja vielä sen jälkeen.
                  Itse vähän epäilen tuota öljyn paluu letkua, että se ois murtunu se jousto kohta jostain ku sitä piti vähän väännellä että sen sai menemmään paikoilleen.

                  Comment


                  • #69
                    anna auton olla käynissä niin paineet nousee mm. joku painamaan kasua ja seuraat mistä tinkuttaa!

                    Comment


                    • #70
                      Mitäs öljyä raati suosittelisi 170tkm ajettuun 2.0 ALT vaparikoneeseen? Tällä hetkellä sisässä (viimeistä kertaa) jotkin LL ölpät, eli ilmeisesti 0W-30 tai 0W40?
                      Kulutusta on havaittavissa siten että alarajavalo syttyi nyt toistamiseen viime huollon jälkeen (n.2000 kilsaa sitten).

                      Comment


                      • #71
                        Mulla syö -95 A6 2.0 litran tonnilla ja ulkoisesti ei näytä tippasevan öljyä pihalle. Autolla ajettu vasta 340 000km. Pystyykö kannentiivisteen vuodon toteamaan mitenkään muuten kuin aukaisemalla ? Ei viitti vanhaa ratsua viedä pajalle korjattavaksi turhan takia,menee äkkiä auton arvo korjauksiin :)

                        Comment


                        • #72
                          Jos kannentiiviste menee niin kyllä yleensä öljy tulee paisuntasäiliöön, tai lakkaa puhaltamasta lämmintä jos on sopivasti vesikanavankohdalta. Mut paisuntasäiliöä on hyvä tutkia se on yleensä merkki siitä.

                          Niin ja oma RS4 ei kuluta myöskään öljyä. 5000-8000km välein vaihdettu öljyt enkä ole koskaan vielä lisännyt. Vaikuttaneeko sitten että autossa on pidetty aina vain ja ainostaan yhtä öljylaatua ja merkkiä uudesta lähtien. Castrol 10w60

                          Comment


                          • #73
                            On tuossa tullu mietiskeltyä tuota audin öljyn syöntiä, että mihin se sitä öljyä sitten syytää jos sitä ei mistään vuoda mutta silti sitä kuluu.
                            Kunnossa olevan autonhan ei kuuluisi syödä öljyä.
                            Onko tämä öljyn meno kaikkien audien kohdalla normaalia?

                            Comment


                            • #74
                              Kyllä auton mielestäni pitää hieman öljyä "syödä", se mitä vaihtovälillä menee riippunee ajotyylistä, öljynlaadusta ja moottorinkunnosta tietenkin.

                              Saksalaisia käyttöohjekirjoja lukiessa ainakin näissä hieman iäkkäämmissä vag pirsseissä jopa litra pitäisi lisätä vaihtovälillä. On kuulemma normaalia.

                              C4 satkussa riitti 1 dl/5000km, nykyisessä kulkineessa ajotyylistä riippuen jopa 2dl/ 5000 km.

                              Kuitenkin puhutaan jo yli 400000 km maantietä nähneistä kulkineista. (eli nippanappa sisäänajetuista)

                              Comment


                              • #75
                                Siis kaikki kenen autot "syö" öljyä niin väittävät että se on normaalia. Joo Joo saa vanhat autot nyt sitä vähän viedäkin. Mut jos uusi auto vie öljyä "reilusti" 1,5l/1000km Niin jossain vaiheessa se tulee vastaan ja vika paljastuu.

                                Ajotapa tietty vaikuttaa suuresti siihenkin asiaan. Ja jos olet sen virheen tehnyt varsinkin uusien autojen kohdalla, että lisäilee öljyä kun tikku esim melki alarajassa niin kyllähän ne sitä alkavat kuluttamaan. Itse suosittelen että milli pari alarajan jälkeen lisää ja vain noin 3-4dl. Uudet volkkarit hyviä esimerkkejä kuin käy kun lisäilee öljyä ennen kun on tarve.

                                Comment


                                • #76
                                  Meinaatko että moottori oppii kun sille "syöttää" öljyä, ja se haluaa sitä lisää? ;)

                                  Comment


                                  • #77
                                    Alkuperäinen kirjoittaja kapaz
                                    Kyllä auton mielestäni pitää hieman öljyä "syödä"...
                                    Silloin kun osuu semmonen auto kohdalle joka ei syö yhtään niin vasta tajuaa, et niin sen kuuluukin olla kun kaikki on tehty oikein. ;)

                                    Comment


                                    • #78
                                      Ja jos olet sen virheen tehnyt varsinkin uusien autojen kohdalla, että lisäilee öljyä kun tikku esim melki alarajassa niin kyllähän ne sitä alkavat kuluttamaan.
                                      Aika höpöä.

                                      Comment


                                      • #79
                                        Totisinta totta!

                                        V8:ssa kun lisää öljyä kerran, pian saa taas lisätä..

                                        Comment


                                        • #80
                                          Once you pop you can't stop.

                                          Comment


                                          • #81
                                            Jännä juttu ton oman auton kanssa. Kun rupes lähestyy huolto huomas, että selvästi kasvoi öljynkulutus. Meinas jo mennä öljynkulutustestiin, mutta huollossa sanottiin, että tehdään huolto se voi auttaa. Näin tehtiin ja kulutus tippui takas 0,25-0,3. Nyt huomasin, että taas hörppäs vähän enemmän ölppää n. 0,7 mutta huolto on taas 3 700km päässä, joten kai se taas tippuu kun huolletaa. Tiedä sit miksi.

                                            Huoltoväliks tulee n. 18tkm. Eli taitaa ajotyyli olla vähän rankka kun aika kauas jäi 30tkm LL väli :D

                                            Comment


                                            • #82
                                              Työkaveri sano että sillä BLB koneessa on semmonnen aika tarkka 10tkm raja että siitä eteempäin alkaa sit syömään sitä öljyä mutta enne sitä ei mene ollenkaan.

                                              Mihin se sitten hukkaa sen öljyn polttaako se sen jossain vai pukkaako kone öljyt sitten johonkin pukeen vai mihin se katoaa?

                                              Comment


                                              • #83
                                                On kyllä hurjaa jos menee se 1L/1000km. LL välillä saa lisätä sen 30L öljyy koneeseen :) Riittää ku vaihtaa suodattimen huollossa ja lisää sen 0,5-1L öljyy.

                                                Comment


                                                • #84
                                                  "Öljynkulutus
                                                  Öljynkulutus on moottorin toiminnan kannalta välttämätön ilmiö. Moottorissa öljy voitelee mm. männät, männänrenkaat, sylinterin seinämät, venttiilien ohjaimet ja laakerit. Mäntien edestakaisen liikkeen aikaansaama renkaiden pumppuamisilmiö syöttää öljyä myös ylimmän renkaan alueelle ja sylinterin yläosaan, jossa öljy voitelun lisäksi myös tiivistää palotilan. Männän liikkuessa työtahdin aikana alaspäin sylinterin yläosaan jäänyt voitelukalvo palaa pois. Imutahdin aikana palotilaan muodostuu alipaine, minkä vuoksi sinne imeytyy imuventtiilien ohjaimien kautta jonkin verran öljyä."

                                                  Mobilin mukaan näin. Eivät ehkä tiedä ettei sitä pidä kulua. Öljyynhän kertyy vettä, polttoainetta, nokea, pölyä jne. Ei sitä öljyn kulutusta tikusta katsomalla suoraan näe.
                                                  Viimeksi muokannut porkkis; 3.2.2012, 09:59.

                                                  Comment


                                                  • #85
                                                    Niin, mutta Mobiliahan aina kuluukin. :D

                                                    Comment


                                                    • #86
                                                      Mutta miten tuo ölljyn kulutuksen kans sitten ku monessakaan autossa jotka ovat kunnossa nii ei öljyä kulu. Tekeekö vaggilainen niin väljiä koneita että syö sitä oljyä sieltä mäntien kautta.
                                                      Mobiliahan saattaa mennä joo mutta kun samanlailla menee castroliaki. Omalla kohalla nyt öljyn syönti on selvää kun se pukkaa toiselta polelta konetta ulos öljyä jonkin verran.

                                                      Comment


                                                      • #87
                                                        Tekeekö vaggilainen niin väljiä koneita että syö sitä oljyä sieltä mäntien kautta.
                                                        Väljiä juu, mutta joka suunnasta. Kaukana on ne ajat, kun tekniikkaa oli aikaa hioa vuosia ennen julkaisua.

                                                        Comment


                                                        • #88
                                                          Mites öljynkulutus 5 ta i 4 koneissa, kun sisässä on wisecon takomännät? Eikös näissä ole hieman väljemmät välykset kuin orkkis takomännissä. Onko kellään kokemusta jakaa? Itellä menee 10-60 litkua pari desiä ~2000km näin talvikuukausina, 5/40 meni vähän enemmän. Onko normaalia vai oisko syytä availla konetta taas tarkistus mielessä? Sisäänajo meni vähän väärin kun piti ajaa satoja kilometriä hissuun siirtymää.
                                                          Huohotus ulos mutta ei kyllä hirveesti sottaa, pöllyttelyä en ole huamannut missään tilanteessa, mutta johonkin sitä vaan katoaa.

                                                          Koneremppa siis tehty 250tkm paikkeilla ja nyt "uudella" koneella alla noin 15tkm. Vakioromuilla siis ei tarvinnut juurikaan ö-vaihtoväleillä lisätä.
                                                          Viimeksi muokannut -03 tq; 31.3.2011, 11:55.

                                                          Comment


                                                          • #89
                                                            Jep jep.

                                                            Comment


                                                            • #90
                                                              Mikä veliniemeä mahtaa naurattaa?

                                                              Comment

                                                              Working...
                                                              X