elikkä tarvis VAG venttiilityökalun viikonlopuksi jostai lainaan oulun tai rovaniemen suunnalta tai sitten infoa mistä vois tollasen ostaa.. pitäs profiilin mukaiseen autoon venttiilivarrenkumit vaihtaa kun ne nyt mukana yläpään tiivistesarjassa mukana on.. joten mistä vois moista työkalua kysellä?
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
VAG venttiilityökalu osto tai lainaan?
Collapse
X
-
kaveri ainaki sano et motonetistä oli ostanu niin eka venttiilin jälkee oli solmussa et ei hirveetä hyötyä ollu :) mut en tiedä sitte.. oisko missää laadukkaampia ja osanumero ois kiva et vois metsästää.. ja jollain jos kuvia ois et minkä näkönen se ylipäänsä on ku ei mitää hajua itellä
Comment
-
1.8t:n jouset on niin löysät, että ei mee Biltsun työkalu solmuun. Se työkalu ei vaan suoraan käy, koska ei mahdu imupuolen nostin monttuihin. Tekee siihen käypäsen holkin metalliputken pätkästä ja mutterista...
Ne venavarrenkumit on sit tiukassa ja suosittelen siihenkin jotain muuta kuin kärkipihtejä, ettet naarmuta nostin monttuja.
Dadaa :D
Comment
-
Ja ennen kun lähtee puristaan jousta kasaan niin antaa vasaralla ja sopivalla hylsyllä pienen napauksen venttiililautasen päälle, koska ne on jämähtänyt sokkiin kiinni. Ilman tuota saattaakin saada biltsun työkalun solmuun, mutta naputtelun jälkeen irtosi ihan hyvin. Toki sitä puristinta joutuu jatkamaan, kuten Dona tuossa jo mainitsikin.
Comment
-
biltemassa oli kaks työkalua et kumpi se niistä on?
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---M...uristin-19228/
vai
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---M...uristin-19227/
vai onko kumpikaa noista?
ja mitä muuta sit jos ei tollaset patentti kärkipihdit riitä :D
Comment
-
Kuumailmapuhaltimella hönkää niihin kumeihin niin pehmenee... Mää yleensä otan ne irti vasta pesukoneessa liottelun jälkeen niin ne lähtee pikku nyppäsyllä. Sinuna läppäisin venttiilit samalla kun ne on irti...
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---M...uristin-19228/
Tää puristin mulla on. Muokattuna...
Comment
-
juu pitääpä käydä toi ostaan ja muokata sitä sit jos se kerta kestää :)
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---M...puikot-191393/
tollasella?
Comment
-
Mullakin toi sama puristin. Jatkettuna niin että metallitangon pätkät hitsattuna tonne päähän, ja niiden kärkeen hitsattuna vahva prikka.
Noiden puikkojen kaveriksi tätä: http://kauppa.motonet.fi/web/guest/e...ductid=60-2012
Comment
-
Tällainen se olla pitää! ;) Tuo on hyvä, mutta hidas. Ja tuohan on siis se VAG:n virallinen työkalu.
Jousenpuristin
Comment
-
juu kyl ne hiasta pittää.. jas sit viel lopuksi forten käsittelyt nii eiköhän tuosta vielä auto tule :) tai audi mut kumminki :)
ja mikko aivan hirvee vekotin tollanen :) näyttääki et maksaa ensinnäki miljoonan ja hermot menee tollasta ees asetella :)
taidan tyytyä too bilteman tykkiin ja sen muokkaukseen :) kiitosta vain kaikille ja jos jotai tulee viel mielee mitä kannattee tehä tai muistaa nii tänne vaa lisää infoo :)
Comment
-
Mä vaihdoin viikonloppuna tollasella vehkeellä kumit omaan autooni. Imupuolen ventiilit meni kohtuudella kun keksin laittaa O-renkaan tuonne hylsyn sisälle. Ilman O-rengasta kiilat kääntyivät selälleen eikä meinanneet millään mennä paikoilleen. O-rengas pitää ne 45 asteen kulmassa ja muutaman kerran edestakaisin heiluttelemalla ne putoaa paikalleen. Pakopuoli onkin ongelmallisempi kansi paikalla, kun kone on vinossa ja työkalua on vaikea saada niin, että se painaisi venttiiliä suoraan. Yhden venttiilin kohdalla ote lipesi, ja kiilat lensi huitsin v... Tiedän 62 m^2 tarkkuudella missä ne on. Nyt odotellaan uusia kiiloja merkkarilta. Kivempi olisi lukittava malli, jolloin saisi rauhassa pistää kiilat pinseteillä paikoilleen. Jos kiilat on koneen sisällä, niin kai ne aikanaan sieltä öljypohjaan löytää tiensä. Tulpanreiät oli tukittuna, joten siellä ne eivät ole. Viimeksi olen vaihtanut venttiilin kumeja 90-luvulla, joten on päässyt "taito" unohtumaan. Kyseessä on siis 1.8T 20V kansi.
Comment
-
no joo eihän tuo sit niin hirveen paha.. mut toho hommaan jo kussu nii paljon rahaa ku ylläreitä tullu ihan tarpeeksi niin nyt alkaa vähä himmailee tuota rahan menoa.. kaikkihan alko tulpan keirteiden teosta ja sit loppujen lopuksi homma isontu ja päättyi nokkaketjun ja kiristimen vaihtoon ja houhariputkien vaihtoon :) et sillee :)
Comment
-
Comment
-
Tässä on yksi vaihtoehto venttiilivarren kumien vaihtoon. Hinta noin 37 + 15.
https://www.ebay.de/itm/Ventilfeders...YAAOSw3v5YriNP
Comment
-
Tuolla saa kiilat kyllä pois, mutta takaisinlaitto on vähän hankalaa jos toisella kädellä joutuu pitämään jousta painettuna.
Minulla on nyt tällainen työkalu, ainoa asia mikä harmittaa on että miksen ostanut sitä aiemmin!
http://www.toyotool.com/information_...vmtmginfo.html
Comment
-
Tuohan olis näppärä, mutta toisaalta jos sitä tarvii kerran kymmeen vuoteen... Mä ostin ihan semmosen C-kirjaimen mallisen Ebaystä, missä oli vaihtopäät lautaskoon mukaan. Tais olla peräti 25e postikuluineen ja hyvin sillä sai kannen purettua. Ei nopein, mutta ihan toimiva. Suomessa huutelivat samanlaisesta 80e hintoja niin ei kyllä pystynyt semmoseen venymään.
Edit:
tämmönen
https://www.ebay.de/itm/Ventilfeders...gAAOSw4P1ZwNp5
Comment
-
Millasen vasteen oot kehitelly? vai riittääkö pakopuolellakin että painaa vaan pöytään? Harvoin on sellanen tilanne että tarviis pelkät kumit vaihtaa. Nytkin pitäisi saada kaksi imuvenaa kätöseen tutkittavaksi. 16Vsä imuvenat osuu pöytään jo valmiiksi, mutta pakoset on melko syvällä kannessa.
Meidän käytöllä voisi harkita jopa jotain isojenpoikien välinettä, jotain mitä moottorikoneistamoissa käytetään. En vaan keksi sopivia hakusanoja sellaselle. Saisi ees kuvia, niin voisi apinoida vaikka oman version. Tarve on kuitenkin vaan kahdelle erilaiselle kannelle aktiivisesti.Viimeksi muokannut ^^BeBe; 13.12.2017, 13:19.
Comment
-
Hazet on valmistanut kantta avaamatta tapahtuvaan venttiilivarren kumien vaihtoon työkalua 2577-2.
Ohessa video, jossa sitä käytetään.
https://www.youtube.com/watch?v=IOr4obWG_XY&t=217s
Edit. Tässä vielä toinen video tuon työkalun käytöstä kansi irrotettuna
https://www.youtube.com/watch?v=TQKR-i_2SKghttp://
Comment
Comment