Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A6 quattro 2.8 -99 (AQD) hörisee kummasti

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A6 quattro 2.8 -99 (AQD) hörisee kummasti

    Hei hellettä!

    Otsikon mukainen Audi hörisee kummasti käynnistyksen jälkeen. Kaasun painaminen ei vaikuta ääneen, kun laittaa tyhjäkäynniltä vaihteen päälle niin ääni hiukan voimistuu. Hörinä yleensä lakkaa hiukan ennen tyhjäkäynnin laskua alle 1000 kierroksen. Yritän laittaa pätkän youtubeen ja linkin tänne jos vaikka joku olisi ilmiöön omakohtaisesti tutustunut ja voisi kertoa pitääkö äänestä huolestua... Katsastuksessa päästömittaukset kohdallaan, testeri ei anna vikakoodeja moottorista tai vaihteistosta (tiptronic).

    Linkki youtube-klippiin: [ame="http://www.youtube.com/watch?v=lsJ6BI6V5a8"]http://www.youtube.com/watch?v=lsJ6BI6V5a8[/ame]
    Viimeksi muokannut tumppiu; 26.6.2013, 18:58. Perustelu: Linkki lisätty

    #2
    Taitaapa olla kyse vain lisäilmapumpun aiheuttamasta äänestä, ominaisuus, ei vika käsittääkseni. Paitsi jos pumppu vetää viimeisiään.

    [COLOR=black]Secondary air injection pump [/COLOR]

    Comment


    • #3
      Kiitos msippala vastauksesta ja linkistä! Kovasti samanlaisia oireita tuntuu olleen lisäilmapumpun kanssa ihmisillä. Täytyy kysyä hovikorjaajalta suostuisiko kokeilemaan pumpun laakereiden vaihtoa. Ääni nimittäin alkoi vasta viime talvena, aiemmin hyrisi kylmäkäynnistyksen jälkeenkin kuin kisu.

      Comment


      • #4
        Heip!

        Edellisen videon ääni oli turhan hiljainen. Tässä uusi versio. Epäilyksenalainen osa on siis lisäilmapumppu. Jos joku sen muuksi tunnistaa niin olen kiitollinen jos jaat tietosi!

        [ame="http://www.youtube.com/watch?v=OKErX-KbGOs"]http://www.youtube.com/watch?v=OKErX-KbGOs[/ame]

        Comment

        Working...
        X