olisi yksi kysymys että onko normaalia jos kyseinen auto vie pensaa suhteellisen paljon esim ostin 30 litraa 98 ja ajoin sillä noin 220 km ja melkein kaikki maantie ajoa.olisko esim lastutuksesta hyötyä bensan kulutukseen koska vääntö ainakin nousisi. onko ketään lastuttanut ja todennut olevan hyötyä.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Audi A6 Allroad 2.7 bi 2001 bensan kulutus
Collapse
X
-
katsastin auton noin 1 kuukausi sitten ja päästöt oli todella pienet jarrut ei laahaa ja 16 vanteet alla keski kulutus mittari näyttää nyt 12.4 olisko tosta lastuttamisesta hyötyä joskus syttyy kyllä joku vika valo voisin kirjottaa sen tänne mutta se kuittaantuu itsestään pois yleensä
p0421 warm up catalyst belw threshold bank1Viimeksi muokannut marker; 16.11.2012, 09:09.
Comment
-
Käy ottamassa vikakoodit ylös, koko koodi.
Toki kulutukseen vaikuttaa myös ajettu matka. Jos reissut on olleet muutaman kilometrin ja aina kylmällä koneellaa matkaan -tyyppisä lähtöjä, voi keskikulutus olla tuota luokkaakin.
Itse ajelin automaattivaihteisella A6 biturbolla vähän alle 11 keskikulutuksella talven. Ajo pääsääntöisesti pari kilometriä keskustan läpi ja päälle pari kymmentä kilometriä moottoritietä. Toki ihan maantieressujakin osui tuohon kuljettuun matkaan, mutta valtaosa ajosta oli tuota työmatkajurnuttelua.
Comment
-
Jos kärry on mallia USA ja 2001, niin siinä on ohjelmointivika, joka aiheuttaa tuon Warm-up -kikkaloinnin. 2002-> ei ongelmaa. Bentleyn manuaali kuulemma tuntee. Jos haluat korjauksen, on muutama eri tapa:
1. Vaihdata Marmorilla ohjainlaite ($$$$$$$$$$$$$$$)
2. Viritä auto ($$$$$)
3. Ohjelmoituta jollain asiantuntijalla takalambdat pois ($)
Viritys vaatii yleensä laatikon ohjelman muuttamista kans (vissiin tehdään ihan perinteinen kolvi kädessä).
Edit: ainakin itellä vaikuttaa tuo Allroad Tip syövän enemmän bensaa kuin S8 Tip
Comment
-
Oma 2002 Allroad tiptronicilla vie matkassa nätisti ajaen 9,5-10l... Jos ajelee reippaammin matkaa niin kulutus nousee helposti 11-12l/100km. Meinaa aika paljon että ajaako 90km/h vai esim 110-120km/h.
Tankillisten keskikulutus on pyörinyt 12-14 välillä, aika paljon lyhyttä ajoa taajamassa ja ajotapa ei ole mitenkään erityisen taloudellinen..
Lastun jälkeen kulutus on pysynyt aika samana ja hyvin tuntuu toimivan ilman laatikon ohjelmointia
Comment
-
Jos en nyt väärin muista niin ilmamassat jotain 250g/s hujakoilla, penkissä ei ole käynyt. Paineet on rajattu pienemmillä kierroksilla. Laatikko pelaa juuri niinkuin pitääkin. jostain olen lukenut että allroadin laatikko olisi jotenkin "ärhäkämpi" tms verrattuna A6 2.7T että voi siinä olla jo vakiona joku erillainen ohjelma
Comment
-
Markolle vinkki, joka on lainattu foorumin säännöistä.
* Kunnioita muita keskustelijoita ja koita kirjoittaa kohtuullista suomea. Pilkkuvirheisiin ei puutu kukaan, mutta on raskasta lukea kolme sivua pitkiä viestejä, joissa ei ole ainuttakaan välimerkkiä tai isoa kirjainta. Ymmärrämme etteivät kaikki ole äidinkielenopettajia, mutta uskomme, että jokainen on istunut peruskoulun läpi ja osaa siis suomea. Yritä myös jakaa pitkät tekstit kappaleisiin.
Tämä ei ole vi**uilua, vaan ohje foorumille kirjoittamisesta.
Comment
Comment