Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

APX ja EGR tukkiminen

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • APX ja EGR tukkiminen

    Tere, onko kukaan tukkinut tai muuten disabloineet APX tai sen sukuisesta koneesta EGR venttiilin? Onnistuuko suoraan vain laippaamalla pakosarjalta tuleva putki? Itse olen tukkinut EGR 2006 2,5L TDI portterista ilman sen kummepia ongelmia.

  • #2
    Pikku vinkkinä että APX koneessa ei ole sit EGR:rää ;) Se metalli putki joka tulee kannen kylkeen on SAI putki joka puhaltaa ilmaa pakopuolelle edesauttaen katalysaattorin lämpeämistä.

    Comment


    • #3
      No on siinä se etkan nimittämä kombi-valve olemassa, josta monet näkyy käyttävän nimitystä EGR -valve. http://www.ebay.com/itm/VW-Golf-Jett...-/180808013934

      Kyllä kai nuita on poistettu vehkeistä, mutta vaatinee softan puukotusta.

      edit: Etkan kuva https://dl.dropbox.com/u/15907186/egr2.jpg

      Comment


      • #4
        Onko tuo nyt se jonka kautta sunktionjetpump puhaltaa lisäilmaa katille?

        Comment


        • #5
          Nyt taitaa olla vähän käsitteet hukassa.
          EGR= Exhaus Gas Recirculation (pakokaasujen takaisin kierto) eli pakokaasua johdatetaan takaisin koneeseen.
          SAI= Secondary Air Injection eli puhalletaan j_pt kuvassa olevalla pumpulla ilmaa kylmäkäynnistyksen aikana pakokanavaan/pakosarjaan jolloin saadaan katalysaattori lämpeämään nopeasti.

          Nämä käyttävät eri venttiilejä, EGR tuli 8N TT vasta BAM koneeseen. SAI poisto toki vaatii softan puukotusta.

          Suction jet pump taasen liittyy huohotukseen ;)

          Comment


          • #6
            Juu siis noin tarkoitin, mutta meni senat sakasin.

            Comment


            • #7
              Missä tuossa BAM koneessa on tuo egr venttiili?

              Comment


              • #8
                Onko tuon SAI:n räpläämisestä sitten mitään hyötyä?

                Comment

                Working...
                X