Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Outoja ongelmia liittyen öljyyn S4B6V8

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    Outoja ongelmia liittyen öljyyn S4B6V8

    Loppuu nyt järki kesken, joten kilautetaan kavereille ja kysytään mikä on ongelman nimi jos:
    Öljyä (Motul 8100 cess) on koneessa ylämerkkiin asti, juuri vaihdettu + suodatin ja ajettu noin 250 km kaupungis.
    Ajan autolla kaupungissa tai lyhyitä matkoja -> ei ongelmia.
    Ajan moottoritietä Tampereelta Hesaan yhden pysähdyksen taktiikalla, noin 3 500 rpm koneessa, niin öljyn min valo syttyy ennen Hesaa. Pysähdyn ja tarkistan tilanteen, nostamalla öljytikun ylös ja käytän öljykorkin auki -> tilanne ok öljyä on . Laitan virrat päälle tai virrat ovat olleet päällä, niin valo on sammunut.
    No paluumatkalla sama ruljanssi. Min valo sytyy ja kotipihassa tsekki samalla periaatteella -> kaikki ok.

    Toinen kysymys (voi myös liittyä edelliseen), tuo kasi kun tykkää öljystä (syöpöttelee tikun välin 2000 km paikkeilla ja pääsääntöisesti moottoritiellä ajossa) ja olen päätellyt (kun muuta mahdollisuutta ei enään oikeen ole), että se perkules syö öljynsä huohottimen PCV:n kautta (juuri katosoin, uusi PCV märkänä öljystä). Mites tämä saadaan kuriin?

    Todettu myös, joka voi kanssa liittyä edellä oleviin, että öljykorkkia raottamalla tuntee imun venttiilikopassa, sen verran kovan, että vetää korkkia kivasti kiinnipäin.

    Ja mihinkään suorituskykyyn yms. nämä asiat eivät ole vaikuttaneet, ainakaan persdyno tuntumalla.

    Iteltä loppuu kyllä nyt järki ton motin kanssa ja kasvaa syvä huoli sen hyvin voinnista. Et osaako joku viisaampi nyt auttaa tässä suhteessa!
    (Niin ja vastaavaan en ole ennen törmännyt, edes foorumeilla, ainakaan tämän tyyppisen auton kohdalla).

    #2
    Oliko nimenomaan keltainen öljymäärän vai punainen öljynpaineen valo?

    Comment


      #3
      Keltainen Min valo, ei painepuolen valo.

      Comment


        #4
        Aika harvakseltaan öljykorkissa on kyllä imua, yleensähän se puhaltaa paljon tai vähän.
        Ihan kuin joku huohotuskanava/letku/venttiili ei toimisi ihan oikein (päin) tai jotain. Selittäisi vähän tuota öljyn syöntiäkin tavallaan.

        Comment


          #5
          Öljyn merkkivalohan toimii sillä tavalla että se nollautuu vähäksi aikaa kun sammutat auton ja avaat konepellin.

          Comment


            #6
            Ite lähtisin mihinkään öljyyn liittyvien ongelmien takia vaan vaihtamaan toista laatua koneeseen. Varsinkin jos ongelma on ilmentynyt ensimmäistä kertaa vasta uusien öljyjen kanssa.

            Ei nyt aloiteta mitään öljymerkkisotaa mutta oman kokemuksen mukaan ikäluokan sahapukeissa on ainakin Valvolinen SynPower toiminut tosi hyvin, näin ~60tkm kokemuksella ja eri merkkien kokeilemisilla.

            Comment


              #7
              Aleksi, ok pitääpä testata tuota seuraavalla kerralla. Tänään Hämeenlinnaan ja takaisin -> ei valoa.

              Hopsis, Motulit olleet pytyssä jo pitkään, et en usko vian siitä johtuvan ja Castrolia vei yhtä paljon. Sen enempää asiasta sotimatta ;) Ja no tuon kyllä pitäs olla aika turvallinen vaihtoehto, mitä nyt itse noista mitään ymmärtää...

              Jukuri, tuota olen itsekkin epäillyt ja siksi mm. PCV:n uusinut. Pitääpi vielä aukoo kaikki putket ja alipaine putket pöydälle ja putsata kunnolla. On vaan niin kivan väljää tuolla konehuoneessa että ;)

              Toisaalta nämä viat oikeestaan alkoi, kun vaihdettiin rikkinäiset venttiilikopan tiivisteet, puolikuut ja huohottimen tiivisteet venttiilikoppaan. Myös tuo imu ominaisuus tullut minusta sen jälkeen -> Liian tiivis kone ;) :D

              Ja no tuosta öljyn syönnistähän ja öljylaatujen vaikutuksesta on foorumit pullollaan keskustelua. mm. Audizinellä.

              Mutta pohditaan ja tutkitaan. Oudointahan tässä on se että valo ja syönti ongelmat tulee/ilmenee juurikin pitkällä matkalla motaria ajettaessa!
              Mites tuossa vanhemmassa kasissa, eikös siinäkin ollut jotain ongelmaa öljyn kanssa 7 ja 8 pytyn suhteen? Ja muuten eilen tutkiskelin asiaa netis ja löysin Q7 / RS4 4.2 V8 moottorin huolto-ohjeen tms., jossa mm. huohotin järjestelmä kuvattuna ja selitettynä, niin kas kas on sitten kehitetty juurikin siihen suuntaan, ettei öljyä pääse enään imuun ollenkaan, vaan se palautuu takaisin öljypohjaan!

              Comment


                #8
                Kyllähän siellä joku vika täytyy olla kun miettii mihin käyttöön vaikka S4 on aikanaan suunniteltu. Pitkänmatkan ohjus jolla voi työntää päivässä vaikka läpi Euroopan. Ilman että tarvii murehtia öljyistä matkalla.

                Comment


                  #9
                  Sanoppa muuta!
                  No otan varmaan vkl:nä huohottimen käsittelyyn, veikkaan kyl vahvasti että siellä on jotain pielessä.
                  Ja tässä muuten tämä linkki RS4 MTM study guideen, näkee kivasti miten toi moottori on tehty ja myös vertailussa tuon huohotinjärjestelmän eron. http://www.s4-mtm.com/images/RS4V8-StudyGuide.pdf Löytäs vaan jostain samanlaisen oppaan omaan autoon :)

                  Comment


                  • #10
                    Löysin netistä tuosta http://www.volkspage.net/technik/ssp/index3_eng.php noita V8 40V kuvia, en kuitenkaan osaa niin paljoa saksaa, että osaisin sanoa, missä tuossa kuvataan huohotus tuohon koneeseen. Onko neuvoja, mikä se olisi?

                    Comment


                      #11
                      Oisko se etsimäsi sana niinkin helppo kuin kurbelgehäuseenlüftung, mutta en minäkään nopealla vilkaisulla mitään siihen liittyvää oikein löytänyt, jos nyt edes oikeita dokkareita katsoin?

                      Comment


                      • #12
                        Kova alipaine kampikammion tuuletuksessa hörppää kyllä öljyt hyvin palotilaan jos separointi ei toimi kunnolla.. Joko vikaa siellä tai sitten alipaine on liian kova.. PCV venttiilin imun rajoitus ei toimi?

                        Comment


                        • #13
                          Mulla on syönyt tuo S8 öljyä nyt vaiheittain. Jos autossa olisi jotain vikaa esim. männänrenkaissa tms., se ei liene tekisi sillai, että ensin menee 1000 km ihan ilman ongelmia ja sitten parin sadan aikana se syö muutaman desin? Voisi kuvitella, että huohotuksessa on häikkää.

                          Comment

                          Working...
                          X