Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

S3 kylmäkäynnistys ongelma

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • S3 kylmäkäynnistys ongelma

    Elikkäs, 2002 S3 kylmänä käynnistettäessä (alle +10) lähtee käyntiin mutta sammuu aika nopeasti. sama toistuu 2-3 kertaa kun starttaa ellei anna kaasua reilusti. Kierrokset käy tonnissa ja sit laskee äkisti nollaan. Käynti on myös sen jälkeen ensimmäiset minuutit prötpröt tyylistä. Kyseistä ongelmaa ei esiinny jos auto on piuhan päässä kiinni. Kaasuläppä putsattu, tulpat vaihdettu ja öljyt viime viikolla. Mistä voisi kiikastaa?

  • #2
    Vikakoodit?... vähän hakua täältä... -ala moottorin lämpöanturista.

    Comment


    • #3
      vikakoodeja ei tule. outo homma. lämpöanturia veikkaisin kanssa, mutta koodia pitäisi pukata sitten?

      Comment


      • #4
        ei välttämättä, vois katella mitä arvoja anturi näyttää kun saa sahata käyntiin.

        Comment


        • #5
          putsasin maffinkin yks päivä, ei vaikutusta. mutta tänä aamuna kokeilin kylmäkäynnistystä maf liitin irti ja lähti hyvin käyntiin. eli maf rikki?

          Comment


          • #6
            Tismalleen samat oireet omassa kulkineessa.

            Vikakoodina oli: 17704 - Error in Mapped Cooling System (usually temp Sensor or Thermostat)

            Vaihdoin tuon lämpöanturin ja täytyy nyt seurata auttoiko asiaan. Tosin mulla teki/tekee tuota hieman kylmemmällä ilmalla ja nyt alkaa olemaan jo sen verran lämmintä ettei voi varmuudella sanoo, että auttoiko.

            (edit)

            No eipä auttanut. Samat oireet oli tänään kun kylmänä käynnistelin. Täytyy kokeilla seuraavaksi myös tuota maf liittimen irroitusta.
            Viimeksi muokannut dracid; 14.4.2012, 15:27.

            Comment


            • #7
              BAM moottorilla olevaan S3:n maksaa uusi maf laakkosella 160euroa kun vie vanhan mukanaan. Tota halvemmalla ei taida löytyä mistään. Ellei uskalla käytettyä ostaa eBaystä :)

              Comment


              • #8
                Kannattaa kysyä http://www.jaoy.com/ Kato se Boschin osanumero.

                Comment


                • #9
                  Aihetta sivuten tuli tosta mieleen tapaus, mikä sattui kaverin Passatille. Koitti käynnistää, joskus sahausta tuloksetta, toisinaan hörähti kerran pari ja sammu heti. Ei vikakoodeja ja syytä etsittiin kissojen ja koirien kanssa ennen kuin tajuttiin selata antureiden lukemat läpi, veden lämmöt 130 astetta, joten ilmeisesti ei moottorinohjaus antanut käynnistää. Uus anturi paikalleen ja laakista käymään eikä tämän jälkeen mitään ongelmia.

                  Eli helvetin tarkkana noiden kanssa saa olla ja viat saattaa löytyä ihan ihme paikoista...

                  Comment


                  • #10
                    kyl mä ainakin boschilaisen saan vaihto-osana n.100€

                    Comment

                    Working...
                    X