Noniin, Sataselta tilattu etelästä pumppu pirssiin. niin pääsee viikolla asentaan
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Audi 100 2.0E 1989 Pätkii
Collapse
X
-
Alkuperäinen kirjoittaja satanen Näytä viestibossi sulle tulossa..=))
Comment
-
Pumppu vaihettu onnistuneesti ja taas auto pelittää. Pitää vielä jatkaa yhtä bensaletkua kun ei mene noin naftina enää takaisin kiinni kun joutui 1,5cm lyhentään kun irroituksessa murtui se letkunpää. Pikku jatko tehä siihen vielä niin avot.
Ja voin kertoa että olihan urakka. Ahasta on joka suunnassa! :)
Comment
-
Joo ja sit tuo auto haisee meleko pitkään petroolille kun tuon rempan tekee :)
Ja haisee vaan lissää ku mun asentamat bensaletku panentit alako ruikkimaan. Pittää alakaa kehittään jatkopala jostain muualta ja paremmat klemmarit
Niin ja tämä kaikki johtuu siitä et mie pölijä murjoin sen painepuolen letkun irti siitä rinkulajutusta. Sit piti tehdä jatko letkusta et saa naitettuu linjat yhteen mutta ei ollu metallista letkujatkoa mätänetis niin laitoin muovisen. No eihän se kauaa kestäny et välistä ruikki vaikka klemmarit kuin tiukalla.Viimeksi muokannut Autisata; 14.11.2011, 16:29. Perustelu: Muokkaa edellistä viestiäsi, jos kukaan ei ole vastannut.
Comment
-
Ei välttis pitäs, se vaikuttaa käynnistyksen jälkeen muttei todellakaan kovin kauaa, en ny muista eikä äkkiä löytyny että kunka kauan. Jos sitä toimintaa haluaa testata hommaa painemittari ja liittimet että voit mitata sen ohjauspaineen siitä säätimen banjoliittimestä.
Ja mitäs hienostelua tää on, omasta ex. 100:sta kun hajos pumppu ni tankki oli melkein täysi, ei muuta kun käsi tankkiin ja pumppu ulos, sitä mihkään tyhjennellä.
Comment
-
Sähköllä ainoastaan lämmitetään sitä metalli mötikkää, kun muuten ei ilmeisesti riittävän tasaisesti lämpeä pelkällä lohkosta johtuvalla lämmöllä. Lämmettyään toki toimii ilman sitä sähköpiuhaakin. Lämmetessäänkin toiminee, mutta voi olla vähän karkeampaa käynti jonkin aikaa.
Ilman piuhaa seos on lämmitysvaiheessa hieman kauemmin rikkaampi kuin sen sähköpiuhan kera.
Comment
-
Aivan eli siel joku bi-metalli lämpenee ja silleen pelittää. Ja ramiv:lle voin kommentoida että kokemusta löytyy jo 10000 - 25000000 litran polttoainesäiliöitten luutuamisesta ja konttauksesta että kyllä mie ennemmin suojaudun ja otan ne löpöt pois ennenku otan kosketusta sen aineen kanssa :)
Comment
-
Ohjauspaineensäädin lämpee lohkon avulla ja sähköllä. Sähkölämmitys tarvitaan esim. kovilla pakkasilla koska lohko lämpenee melko hitaasti ja muuten ohjauspaine nousis liian hitaasti jollonka kone varmaanki tukehtus. Säätimen sisällä on siis bimetalliliuska joka taipuu lämmetessään ja sitä kautta säätää painetta. Johdon irrotus ei millään tapaa vaikuta käyntiin ku kone on kuuma. Kylmänä rupee melko varmasti käymään rikkaalla. Voit testata onko lämmittimen vastus ehjä. Nyppäät johdon irti ja mittaat säätimen liittimestä ohmit. Pitäs olla siinä 20 ohmin paikkeilla. Itte en oo ainakaa kuullu et toi lämmityspiiri ois noista säätimistä hajonnu. Kokeiles imasta siitä säätimeen menevästä letkusta onko tiivis. Melko varmaan ei ku autolla on jo ikää :)
e: vähä vissihi netti pätkii tai jotain ku nuota ylempiä vastauksia ei äsken näkyny. Sori :)
Comment
-
Ohjauspaineensäätimeen menee alipaineletku. Siellä on metalliliuskan lisäksi kalvo alipaineella tehtävää hienosäätöä varten. Eli pitäisi siis imeä tai kevyesti puhaltaa sinne säätimen sisään. Ei saisi ilma mennä läpi.
Tosin, enemmän taitaa sotkea käyntiä se, että tällöin imetään ilmaa ohi vessanpytyn sen risan kalvon läpi alipaineletkua pitkin. Ei niinkään, että ohjauspaineen säädin ei enää säädy siitä alipaineesta. Eli jos vuotaa, tulppaa letkun pää.
Comment
-
Nyt bensapumpun vaihdon jälkeen uutta kivaa ominaisuutta tullut autoon. Eli kun jarruttaa risteykseen niin välillä tekee sitä että auto sammuu / meinaa sammua ku kiekat käy niin alhaalla ja auton takaa mitä ilmeisemmin bensapumpustu kuuluu hurinaa. Mikähän siellä tällä kertaa mahtaisi olla?
Comment
-
Eli samaan vikaan odottelen vastausta. Eli uusi "siis käytetty" bensapumppu tekee sellasta et jos jarrutat tai tuut moottorijarrutuksella risteykseen kiekat tippuu jonnekki 400-600 rpm pintaan, joskus sammuukin ja takaa bensapumpusta kuuluun kauhee humina. Onko joku kierrätysjärjestelmä bensassa vai miksi se ujeltaa jarrutuksessa / moottorijarrutuksessa?
Comment
-
Audissani on myös bensapuolen ongelma, jokin letkuliitos vuotaa tankin kyljessä, kapeassa tilasssa. En ole vielä päässyt tarkemmin alle katsomaan. Pitänee kait tiputtaa tankki alas, jotta voi uusia nuo liitokset? Tässä ketjussa mainitaan tankin tyhjentäminen, miten tankin saa parhaiten tyhjäksi? Täyttöputken kauttahan ei kait pääse imemään letkulla ? Tankki on tottakait lähes täynnä. Jossain toisessa ketjussa mainittiin pumpun releen käyttäminen apuna ja bensa ulos pumpulla konehuoneen suodattimen tulopäästä. Missähän pumpun rele on ja tarkempi ohje toimenpiteelle olisi poikaa?
Comment
-
Putki siellä varmaan vuotaa. Helmiliitoksen tekee jonnekin etu-jalkatilan kohdalle, jos siellä on tervettä putkea ja uusii takaosan. Ei tarvitse tankkia tiputtaa alas. Samalla kannattaa se viereinen linja uusia, kun saattaa alkaa vuotamaan viereistä korjatessa.
Kupariputkea laitoin omaani. Tai sitten se on painevaraaja, joka vuotaa. Voi kokeilla ensin ohittaa sen letkulla tankilta putken alkuun, kun saattaa toimia ilmankin varaajaa. Klemmariliitosten kanssa kannattaa olla huolellinen, kun järjestelmässä on painetta reilusti. Omaani tuli prässätty liitos tankin päähän ja parilla laadukkaalla klemmarilla yhdistin putkeen, johon oli tehty kaulus jarruputkien tekoon tarkoitetulla työkalulla.
Comment
Comment