Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

C4 aar automaattilaatikon "kiekaisu" vaihtaessa

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • C4 aar automaattilaatikon "kiekaisu" vaihtaessa

    No joo vaikea kuvailla muuten eli pintakaasulla kiihdyttäessä kolmoselle vaihtaessa laatikko "empii" ja kone "kiekaisee" kierroksia johonkin reilun 3000rpm paikkeille n 0,5s ja sitten laatikko tajuaa että vaihde pesään ja nykäisee ja kierrokset palaa n 2000 ja meno jatkuu normaalisti. Eli laatikko tavallaan vetää tyhjää tuossa vaihdossa hetken ihan niinkuin turbiini ei ehtis mukaan tjs.
    Mitäs luulette mistä kyse, kun kaasua on enemmän ei tee vastaavaa ja muutenkin pelaa normaalisti. 2,3L mopo siis kyseessä ja öljymäärä normaali ja öljyt vaihdettu noin pari vuotta sitten ja toiminut normaalisti tähän asti, nyt alkanut tekeen tuota muutaman kerran päivässä ja aina alle puolikaasulla kiihdyttäessä.. Arvioita? Onko aika vaihtaa öljyt että öljyn ominaisuudet tekee tuon vai voiko olla vaikutusta näyttää että oljyn määrä jopa aikalailla ylärajassa tikkua.. Onko laatikko porsimassa kohta??

  • #2
    Kyllä taitaa nyt olla se huonoin vaihtoehto. Joko momentinmuunnin tai kytkinpakkavika. Äidin mersu hajosi täsmälleen tuolla tavalla. Veho sanoi , että ei muuta kuin kovaa ajoa, no tuhat kilometriä ja se oli sisältä täysin kappaleina . Kannattaisi nyt ottaa laatikon öljypohja auki ja tutkia miltä se näyttää, öljyn kunto ja löytyykö ylimääräisiä kappaleita.

    Comment


    • #3
      Eli ei voi pumppukaan kavitoida, jos on öljyä tikun mukaan ylärajassa. Se ei haittaa vaikka on vähän yli, mutta toki paljoko se vähä on merkkaa jotain. Muut vaihtoehdot taitaa olla niitä kalliimpia?
      Laatikkoölppien vaihto koeluontoisesti on huomattavasti edullisempi kuitenkin kuin laatikkoremppa.

      Comment


      • #4
        Jännä homma että kun kiihdyttää normaalisti siis reippaasti eli puolikaasulla tai yli laatikko toimii koko ajan täysin normaalisti. Pitääpä soittaa Toppilan autohuolto siellä taitaa olla tietoa C4 vai onko joku laatikkospesialisti tiedossa jollain Oulussa?

        Comment

        Working...
        X