Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A8 4.2 4-v Tiptronicin vaihto 5-v

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    A8 4.2 4-v Tiptronicin vaihto 5-v

    Tuli hankituksi A8 4.2 4-vaihteinen Tiptronic -95 jossa pakki ei toimi (aivan kuin olisi vapaalla). N-asennossa ryömii hiukan vaikka ei pitäisi. 1-D toimii normaalisti samoin Tiptronic. Seuraavaksi tarkoitus valuttaa ikivanhat automaattiöljyt pois ja VAG-keltaista tilalle, tutkia apparin puolen rintapellin ECU ym. jakorasiat ja johdot hapettumien varalta. VAG-COM antaa seuraavan vikakoodin: 00545-Engine-Transmission Electrical Connection 03-10-No Signal-Intermittent. Onko todennäköisempää kuitenkin mekaaninen vika? Tarjolla olisi edullisesti 5-lovinen Tiptronic vm. -99. Onnistuuko vaihto helposti? Varmaan ECU menisi uusiksi. Entä mittaristo? Mitä muuta pitäisi ottaa huomioon? Vai etsinkö suosiolla 4-lovisen toimivan?

  • #2
    http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/00545

    Comment


    • #3
      Tuleeko tuo koodi takaisin jo nollaa?Kyllä tuo pakin toimimattomuus mekaaniselta kuulostaa.Mitä mittaristo näyttää vaihteeksi kun laittaa pakille,R vai jotain ihan muuta?

      Comment


      • #4
        Eikö tuo koodi tule aina luettaessa jos ei painele jarrua pohjaan?

        Comment


        • #5
          Ei tuota alotusviestin koodia tule normaalisti.

          Comment


          • #6
            Ok. Autosta on hyytynyt taannoin akku, eikä vikakoodeja ole nollattu. Paljon muutakin sälää koodeista löytyi, luultavasti akun hyytymisen takia.

            Käyn nollailemassa vkonlopun aikana ja tutkitaan tilannetta.

            Brake light switch-ilmoitus taisi olla se mitä hain/muistelin edellisessä viestissä.

            Comment


            • #7
              Juu jarruvalokytkimestä herjaa jos ei jarrua ole painettu.

              Comment


              • #8
                Vikakoodit nollattu, moottoria käytetty. Mitään koodeja ei ilmaantunut.

                Vaihteiston öljyt vuodatettu (helvetin likaista). Huomenna täyttöä kun järjestelmä on viilentynyt.

                Päivityksiä asiasta myöhemmin.

                Comment


                  #9
                  Täytetty Motonetin VAG-keltaisella ohjeen mukaan ja käytetty vaihteet läpi 2x30sek 2min tauko välissä. Öljyä meni vain 4 litraa. Pakki ei edelleenkään toimi, nytkähtää vain n. 10cm taaksepäin kun vaihtaa D --> R. Siis mekaaninen vika ja edullista 4-lovista etsimään.

                  Comment

                  Working...
                  X