Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 B7 2.0TFSI kierrokset vaihdettaessa

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A4 B7 2.0TFSI kierrokset vaihdettaessa

    Nyt löytyi sellanen ongelma kyseisestä autosta, että vaihdetta vaihdettaessa, kun laittaa kytkimen pohjaan kierrokset ei laske, tai jopa nousee hieman ja laskee sitten hitaasti. Tämä on jokseenkin rasittavaa.

    Oliskos ideoita mikä saattaisi olla vialla? Auttaisikohan kaasuläppäkotelon puhdistus, vai mikä tuon voi aiheuttaa?

  • #2
    onko vakionopeudensäädintä? Jos ei se toimi, niin todennäköisesti vika on kytkinpolkimen asentotunnistimessa.

    Comment


    • #3
      On vakionnopeudensäädin, mutta se ei nyt tosiaan toimi. Toihan selittäisi kummatkin viat. Täytyypä siis vaihtaa kytkinpolkimen asentotunnistin, josko se sitten hyvällä tuurilla vaikka korjaisi kummatkin viat.

      Kiitoksia neuvosta.

      Comment


      • #4
        Tänään vaihdoin tuon asentotunnistimen ja sehän korjasi tosiaan kummatkin viat. Vaihtokin oli todella helppo, kojelaudan alta muovi pois joka on kiinni kolmella pultilla, liitin irti tunnistimesta kiertäen koko komeus irti ja uusi tilalle. Uusi tunnistin olikin aikalailla erilainen, mutta sopi samaan paikkaa ja liittimeen. Tuo tunnistin taisi maksaa 26€ audi centerissä, melko kohtuullinen hinta.

        Comment

        Working...
        X