Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi A6 2.4 V6 1998 käynnistyy todella huonosti ja käy rikkaalla

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Audi A6 2.4 V6 1998 käynnistyy todella huonosti ja käy rikkaalla

    Eli ongelma on seuraavanlainen:

    Auto ollut nyt noin vuoden, ja sama vika vaivannut kokoajan, tuntuu että kaikki kevätjuhlaliikkeet on suoritettu, mutta ei mitään vaikutusta:

    Kun ulkolämpötila on plussan puolella, Audi käynnistyy todella huonosti, saa sahata n. 15 sekuntia että lähtee käymään. Tämän jälkeen käy hyvin.

    Kun on pakkasta, käynnistyy paremmin mutta käy todella rikkaalla. Kun painaa kaasua ensimmäisen minuutin aikana niin auto tukehtuu ja bensa haisee todella paljon.

    Lämmettyään auto toimii ja käy aivan oikein, ainoastaan kulutus on mielestäni liikaa tuollaiseen autoon, n. 15-17 l/100km. Kun auton sammuttaa ja käynnistää HETI uudelleen, starttaa niinkuin kuuluu, mutta pienenkin seisomisen jälkeen saa sahata taas todella kauan.

    Vikaa on selvitetty jonkin verran, joten vika ei ole mikään seuraavista (todettu uusimalla osa tai kokeilemalla ehjää toisesta autosta):

    - Vikakoodit luettu, ei mitään
    - Lambda anturit uusittu
    - Jäähdytinnesteen lämpötila-anturi uusittu
    - Imuilman lämpötila-anturi (näytti vag-comin mukaan 120 astetta kokoajan - vaihdon jälkeen näytti oikein, mutta käynnistymiseen ei mitään vaikutusta)
    - Sytytystulpat
    - Puolayksikkö

    Kaikki neuvot, vinkit ja arvaukset tervetulleita, itsellä rupeaa järki lähtemään painiessa tämän ongelman kanssa.

  • #2
    Liippaa niin läheltä omaa kulkinetta, että pakko edes yrittää auttaa! Katsoppas tämä ketju http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=45026 eli voisiko tuo olla ratkaisu..? Kulutukseen ihan omalta perstuntumalta niin koskas on moottorin ilmansuodatin vaihdettu viimeksi?

    Comment


    • #3
      Ilmansuodatinkin vaihdettu, ei mitään vaikutusta. Eikö kellään muulla ole käsitystä mikä voisi audia vaivata?

      Comment


      • #4
        käynnistyy huonosti

        hei törmäsin 2011-2 kyselyysi audin huonoon käynnistykseen liittyen.
        olit ilmeisesti myynyt jo autosi, mutta jäi mietityttämään saitko sen käynnistyksen kuntoon ko. autossa

        Comment


        • #5
          Itelläni on samanlainen vika , onko neuvoja mistä vikaa etsiä.
          Lämpimällä käynistyy huonosti heijaten kierroksia ja bensa haisee.
          Onko automaatti ryypyllä joku anturi , epäilen että bensa haisee siks että syöttää löpöä liikaa vaikka ei tarvis

          Comment


          • #6
            Vikakoodien luku. Ja lämpöanturin lukeman tarkistus samalla.

            Comment

            Working...
            X