Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Manuaali automaatiksi?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Manuaali automaatiksi?

    Eli "haaveena" olis saada automaattivaihteinen auto ja nykyisestä autosta en haluaisi luopua... Mitä kaikkea automaattilaatikko vaatii kaverikseen, ohjainlaitteen ainakin? Minkälainen homma ohjainlaite (+muut tarvittavat vempeleet) on liittää manuaaliaskillisen sähköihin? Mites (muutos)katsastuksen laita?

    Kyseessä vuoden 95 etuvetoinen A4 abc-moottorilla. Löytyykö tämän koneen kanssa käytettyä/sopivaa laatikkoa minkä moottorien perästä?

    Ja järkevyydestä en tarvitse kommentteja, sen päätän itse jahka saan selville mitä kaikkea menisi vaihtolistalle itse askin lisäksi...

  • #2
    Auton mallia en muista mutta vaihteisto ei sopinut sille varattuun tilaan
    koska manuaali aski oli hoikempi. Piti muokata kuljettajan jalkatilaa.

    Comment


    • #3
      Pelkästään sähköpuolelle tulisi tehdä aikamoisia muutoksia. Miten esim. aioit järjestää laatikolle sen vaatiman kaikki ohjainboxin sähköt ja johdatukset antureineen ja vieläpä oikein. Sen pitäisi kai osata jutella myös moottorin ohjausyksikön kanssa (kick down, vakionopeussäädin jne). Muutos on kaikkea muuta kun mekaaninen. Saat ehkä auton liikkumaan mutta laatikon vikavalo palaa koko ajan (kun asennat jotenkin mittaristoon tarvittavat eriliisnäytöt) ja aski toimii vain hasard-modessa eli vikatilassa käyttäen 1-2 vaihetta. Toisin päin muutos voisi olla helpompi mutta haasteita on. Vetareista, pakoputkista, kateista ja jopa rungon kiinnikkeistä lähtien kaikki voi mennä uusiksi. ABC taitaa olla c4:n pikkulohko josta saisit ehkä myös varaosa-auton tarvittaessa ja noissa automaatteja eli enempi.
      Viimeksi muokannut Pennivasara; 23.1.2011, 03:30.

      Comment


      • #4
        Sähköt, sähköt, sähköt.

        Itse laatikkohan sitten kyllä istahtaa helpostikkin koriin, vetarit löytyy jne. Eli sanoisin, että ottaa kokonaisen auton mistä rupeaa siirtämään kaiken tarvittavan.

        Mutta kaikkihan on tehtävissä, eikä tuossakaan ole osien löydyttyä muuta kuin työtä edessä :)

        Comment


        • #5
          Johtosarjoja lie kuitenkin saatavilla siinä missä lootiakin purkuautoista. Voikin olla helpoin ostaa kokonainen tekniikan luovuttaja viereen, onpahan kaikki tarvittava saatavilla. Ainakin on malli vieressä.

          Keppas, gedulla on nopeempi näppis.. =)

          Comment


          • #6
            Lystiä lisää suuren työmäärän päälle kyseisen ikäluokan automaattien ongelma. Ikiöljyt, siis vaihteiston öljynvaihto ei kuulunut huolto-ohjelmaan. 15 vuotiaana automaattivaihteisto rupeaa olemaan hautauskunnossa.

            Comment


            • #7
              Tuossa mielestäni havainnollinen kuvaus mitä signaalia automaatin ohjausyksikkö tarvitsee. On aika vanhasta mallista (c4) mutta kuitenkin ABC-koneen kanssa käytetty.... ECUn ja automaatiin välillä 3+1 yhteyttä, keskustelee sitten myös ilmastoinnin ja ABS/EDS:n kanssa. PLus tietenkin joitain antureita lisäksi jotka ovat automaagille spesifisiä. Tullee tuosta jonkinmoinen jumppa
              http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_149.PDF

              Comment

              Working...