Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

100 2.3 AAR vain. 310tkm Jäähdytys

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • 100 2.3 AAR vain. 310tkm Jäähdytys

    Eli sisään ajettu lötkö ja kone jo kummittelee.

    Onko kannen vuodot tyypillisiä aivan kuin tämä vuotaisi lähes koko pituudeltaan mutta ainakin keskimmäisiltä pytyiltä, pakokaasu "tuoksuu" kylmällä koneella makealta lämpimällä koneella on niin kirpeän tuoksuinen. Mistähän tämä johtuu liekkö korjaantuisi pahvin vaihdolla??

    Miten lämpömittarin temppuilu alku kesän pelasi, enää ei värähdäkkään
    pystyykö anturia korjaamaan (tinaukset ynm?) hintaa merkki liikkeessä 90e
    saako muualta?
    Itse en ole onnistunut löytämään.


    EDIT:
    Kysytään nyt samaan hengen vetoon vielä automaatti öljyjen vaihdosta.
    Eli autossa ei mitään dokumenttia milloin vaihdettu itse olen ajanut autolla n.20 000
    Meneeköhän laatikko sekasin jos lähtee mahdollinen "kura" liikkeelle. Hienosti se vielä pelaa ja vaihtaa mutta kuinka kauan..
    Ottaako korjaamot minkäänlaista vastuuta jos ei pelaa vaihdon jälkeen ajattelin käyttää joko Veholla / Raskoneella sen verran edulliset oli hinnat..
    Viimeksi muokannut Heikki; 24.10.2010, 18:59.

  • #2
    Häviääkö nestettä? Paisarissa ylimääräistä mönjää? Paisarin korkista tehtävällä HC-mittauksella pystyy selvittämään asian myös.

    Uusi anturi Tepolta 50€: http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=49584

    Comment


    • #3
      Laatikon öljyn vaihdosta. Juuri viikonloppuna vaihdettiin asentaja isäni kanssa ag4-097 mallin laatikkoon öljyt ja alkuperänen suodatin. Audi 80 -92 ABK CBT, 266tkm ajettu ja kerran elämässä saanut moninkertaisen öljynvaihdon tuolta osin ja nyt 100tkm myöhemmin siis vaihdettiin tuo suodatin myöskin. Metallia ei ollut magneeteissa ja mitään törkyäkään eui näkynyt öljypohjan tuntumassa olevan. Eli uudet peruskamaa autom Mobilit ATF 320 taasen sisään. Jos ei tietoa edellisistä kannattaa vaihtaa nuo perus öljyt moneen kertaan niin että ajaa/käyttää välillä (vaihteita) Ei nimittäin maksa tuo atf 320 maltaita.

      Ja hyvin pelaa noinkin "vanha" ja paljon ajettu (suhteellista) laatikko kun pitää siitä(kin) hyvää huolta.

      Comment


      • #4
        Nestettä saattaapi vain vähän hävitä.
        Ruskeaa mönjää? yhdessä kulmauksessa sitä on ollut aina vähän ei sitä tosin lisää ole tullut sinne,
        mistä tämä kertoo?

        Motonet:istä kävin vielä kysymässä anturia ja siellä myyjä ainakin väitti oikeaksi ja laittoi tilaukseen, no kohtapa tuo selviää onko oikea (19e hintaa & 3 napainen)

        No ehkäpä käyn öljyt vaihauttamassa ennen kovia pakkasia :)

        Comment

        Working...
        X