Ongelmana on välillä vilahteleva moottorin lämpötilan merkkivalo/varoitusvalo. Moottorin lämpötila on mittarin mukaan normaali 90 astetta ja öljyjen lämmöt on 90 asteen hujakoilla jos ajetaan 120km/h. Eli onko joku anturi rikki tai kosketus häikkää vai mikä mättää?
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
S4 b5 moottorin lämpötilan merkkivalo (vika löytyi)
Collapse
X
-
Vika ilmeisesti löytynyt mutta ei ole kerrottu missä vika oli??
Autoni on B5 S4 facelift. Eli itsellä tuli mittaristoon punainen jäähdytysnesteen varoitusvalo kolmen piippauksen kera kun katsastushallista tänään ulos ajoin. Heti auto seis, nestepinta on ok, eikä sitä häviä. Lämpömittari näyttää mittaristossa kuten normaalisti, eli 90 astetta. Kylmänä kun käynnistää, tuo kolme piippausta ja varoitusvalo tulee tauluun. Lämpömittarin neula nousee ihan normaalisti 5-10 km ajon jälkeen sinne 90 asteeseen.
Onko muuta mahdollisuutta kuin G2/G62 lämpötila-anturi sökönä? Sininen näytti olevan anturin väri, kelpaako motonetin anturi (A4 B5 mallin)?Paisarin alapuolisen anturin liittimet suihkutin elektrocleanerilla, ei vaikutusta.
Comment
-
Joo, kysyin topicin aloittajalta privassa hänen syytä ja hänellä oli johto ollut myös murtunut.
Meneekö tuo muuten johonkin "safe moodiin" tuosta, jotenkin on tunne että kaikki teho ei ole tallella tuon homman jälkeen? Tai antaao se vikakoodia tuollaisesta? Ehkä voisi luetuttaa vikakoodit..
Comment
Comment