Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Haldex mietteitä/ongelmia

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Haldex mietteitä/ongelmia

    Miten voin varmistua toimiiko Haldex oikein? Kun tällä hetkellä tuntuu että joskus se toimii mutta ei läheskään aina. Q-kelien fun factory ei tänä "talvena" ole kyllä kovin korkealle noussut. Joskus saa menemään kivasti sladissa mutta yleensä tuntuu, että vain puskee ja eturenkaat suttaa niin vimmatusti.

    Ei ole oikein kokemusta Haldex autoista liukkailla keleillä ennestään kuin pikainen koe-ajo viime talvena uudella A3:lla jonka ainakin sai menemään kylkimyyryä kitkoilla kun oli mukava vettä jään päällä keli.

    Aikaisempi Torsen auto käyttäytyi kyllä paljon mukavammasti ja johdonmukaisemmasti. Ei tarvinut luottaa tuuriin että lähteekö se perä irti vai eikö.

  • #2
    Tuossapa on kyseistä ongelmaa puitu jo vähän pitemmälti: http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=47742


    Yleensä se on pumppu joka sieltä on hajonnut. Itsellä alkoi tuo pumpun pykiminen just pätkittäisellä toiminnalla ja sitten vähän ajan päästä lopetti toiminnan kokonaan. Suosittelen lukemaan vikakoodit haldexilta ensimmäiseksi.

    Comment


    • #3
      Se pumppu ei vain valitettavasti aina anna vikakoodia. Omassa teki juurikin noin, että saattoi toimia viikon ja sitten oli mykkänä pari päivää ja taas toimi.

      Comment


      • #4
        No taisi olla selvä tapaus 01155 vikakoodia pukkaa.

        Comment


        • #5
          Jep, pumppuhan se siel pätkii. Uutta tai ehjättyä. Suosittelen omasta kokemuksesta: http://www.riedel-autorecycling.de/

          Comment

          Working...
          X