Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A6 Quattro C4 kytkin levisi

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A6 Quattro C4 kytkin levisi

    Moi,

    Autoni nykyään äiteen käytössä ja hän viikonloppuna soitteli, että jäi risteykseen kytkimen levittyä. Itse en ole ongelmaa vielä päässyt ihmettelemään.

    Äiteen vikaraportti: Ei mitään oireita tai ääniä jotka olisivat varoittaneet tulevasta ongelmasta. Oli lähdössä valoista ja kytkinpoljin jäi lattiaan. Jatkomatka hinausautolla.

    Mitäs arvelette? Poljin itsessään hajosi tai ehkä joku hydrauliikka (syltty) -ongelma? Muita vaihtoehtoja?

    Kiitti.

  • #2
    Auton alla lienee lätäkkö ja työsylinteri vainaa.

    Comment


    • #3
      Kiitti.

      Onkos työsyltty näissä lootan kyljessä?

      Löysin jonkun maininnan, että pääsyltty kannattaisi vaihtaa aina samalla. Onko näin vai meneekö "ehjää ei kannata korjata" -kategoriaan?
      Viimeksi muokannut ToniH; 6.10.2009, 11:53.

      Comment


      • #4
        Jos ei ikinä oo kytkinpiiristä nesteitä vaihdettu, ni eiköhän siellä pääsyltyssäki oo aikasta komiat mönjät sisällä...

        Comment


        • #5
          Oisko sieltä enneminkin menny se kytkinpolkimen vivun ja työsylinterin yhdistävä tappi. Murtu ainakin mulla S4:ssa ja kytkin lattiassa. Tuntunut nyt monestakin C4:sta menneen.

          http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=31031

          Comment


          • #6
            Update: työsyltty on tosiaan vainaa.

            Comment

            Working...
            X