Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Uusi hankinta ja siitä pari kysymystä

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Uusi hankinta ja siitä pari kysymystä

    Tuli hommattua käyttikseksi tommonen -92 100 2.8 AAH +tomaatti.

    Ensiksikin käykö nämä ja onko oikeesti hyötyä hommata:

    http://dealextreme.com/details.dx/sku.28526 + alla olevan linkin mukainen liitoskappale
    http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=30882

    Toiseksi, tuossa nopeusmittari tulee jonkun verran jälessä ja näyttää hieman mitä sattuu. Vika ilmeisimmin nopeusanturissa? Saako näihin vehkeisiin miten Saksasta tilailtua osia? Mistä? Englannin kielellä....

    Kolmanneksi, vaikuttaako tuo nopeusmittarin "vääristymä" lootan toimintoihin? Minun mielestä tää vaihtaa nelosella välillä liian raväkästi, ryskäsemällä. Esim. kun kiihdyttää yli 100km/h ja nostaa kaasua, niin 4-pykälän kytkeytyminen on enempi kuin kova. Rundien mukaan voipi olla aika paljon enempikin kuin 100 vauhtia. Öljyt+suodattimen meinasin tohon lootaan vaihtaa ihan varuille(öljy on puhasta eikä haise palneelle). Meneekö tohon ihan normi atf, vai pitääkö laittaa jotain über vw öljyä?

    Kai näillä eväillä pääsis alkuun. Onhan tuossa sitten ilmeisesti tyypiviat eli keskuslukko ei toimi ja "brems lichten" herjaa mittaristossa. Koitetaan niitä korjata vanhojen viestien pohjalta, josko tulis iskuun.

    #2
    Noin uuden ja varsinkin ei-alkuperäisen kaapelin kanssa voi olla enemmän ongelmia saada yhteyttä kuin jollain vanhemmalla mallilla. Esim. se Partcon tee-se-itse-kaapeli käy varmasti ihan hyvin.

    Tosin halpahan tuo kaapeli on.

    Comment


    • #3
      Dealextremestä silloin tällöin tilanneena en lähtis ostelemaan mitään kovin monimutkaista elektroniikkaa. Jotkut toimii ja jotkut ei. Suosittelen satsaamaan kympin kaks lisää ja hankkimaan kaapelin suomesta. Tosin, softaahan suomesta ei saa mukana noin halvalla.

      Comment


        #4
        Tuo on niin halpa, että ei nyt kauheasti kukaan varmaan takuita odotakkaan.

        Comment


        • #5
          Tuossa vanhassa automaatissa on melkoinen loikka kolmoselta neloselle eli tuppaa aina nykäisemään jonkin verran, toisaalta kaasun keventämisen pitäisi pienentää tuota ilmiötä eikä lisätä. 100:n nopeudessa ei kannata enää vaihtaa manuaalisesti pienemmälle (kolmoselle) , nykäisy voi olla aika kova. Nopeusanturi sijaitsee vasemmalla puolella vetopyörästössä, taitaa olla magneettinen pulssianturi. Tuosta oli jossain netissä juttua, että voi murtua ja näyttää väärää lukemaa. Osien toimttajia voi katsoa meidän yritysosiosta. Eikö keskuslukon pumppu mene päälle? Brems licht syttyy, jos ei paina jarrua autoa käynnistäessä, jarruvalokytkinvika tai jarruvalo palanut. Normi automaattiöljyt pitäisi käydä, manuaalissa G 052 162 A2.

          Comment


          • #6
            Täällä kans uusi tuttavuus audi 100 C4 avant 2.8.
            "Brems licht" ja poltin missä ruksi päällä ilmoitukset oli mittaristossa aluksi. Nytten vaihdoin jarruvalopolttimot ja "Brems licht" herja hävisi. Mutta lamppu missä ruksi päällä, on ja pysyy mittaristossa.
            Mistä tämä auto ei tykkää?
            Eikö auto-check tykkää xenoneista?
            (en tiedä milloin herja tullut koska oli jo autoa ostettaessa)

            Comment


              #7
              Eipä se taida niistä tykkää. Apuja saat täältä:

              http://www.audiclub.fi/audifinns/sho...ight=autocheck

              http://forums.audiworld.com/showthread.php?p=18825367

              Comment


              • #8
                No jooh, tein tuon audiworldin ohjeet mukaan eli juotin ja katkoin noita piirille meneviä johtimia. Mutta tilanne on nyt se että kylmänä mitään hälytystä ei tule, mutta kun moottorin lämpö rupee olemaan n.70astetta niin kuuluu "DING", ja taas polttimosta valittaa. Jos lämpimällä koneella lähdetään liikenteeseen hälytys on samantien mittaristossa.
                Mitähän taikatemppua kokeiltaisiin sitte..?

                Comment


                • #9
                  katso haulla lisää mutta juota uudestaan mittarin takaa pistoliittimien juotokset joilla auto-check piirilevy liittyy mittaristoon. Itsellläni oli samanlainen auto ja auto-check kiukuttelut loppui siihen. Tuo ajovalojuttu on vakio-ilmoitus koska se on muistaakseni se laitimmainen liitin. Ohjeet:
                  http://www.12v.org/maintenance/repairs/acdisp.php

                  Comment

                  Working...
                  X