Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

2.8 v6 quattro dieseliksi? Ja syöttöpumppu mekaaniseksi?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • 2.8 v6 quattro dieseliksi? Ja syöttöpumppu mekaaniseksi?

    Olisi tarkoitus laittaa -94 v6 automaatti quattroon 5 sylinterinen 2.5 diesel kone. Kone on peräisin -93 satkusta ja ilmeisesti manuaalivaihteistolla olleena. Koneen mukana tulee ilmeisesti kaikki tarvittavat muutososat kolariauton raadosta.

    Sopiiko millään tämä 2.5 dieseli zf:n laatikkoon, vai joutuuko tekemään jotain välilaippaa? Millaiset pulttikuviot ja mitat näillä on ja millä puolella startit?

    Miten sitten kaikki tunnistin anturit? Mistä niitä löytyy ja mitä ne ohjaa?

    Miten turvalaitteet, kuten airbag? Onko tällä niiden toiminnalle vaikutusta, kun jotkin autot saavat airbagin virran puolalta ja nyt se jäisi pois.

    Kannattaako ryhtyä?
    Viimeksi muokannut Nelioviveto; 2.4.2009, 17:47.

  • #2
    I5-TDI taitaa olla yksi parhaita patoja, mitä konsernilta on tullut, joten omasta mielestäni siinä ei ainakaan kovin metsään mene.

    Laatikosta en osaa näin nopeasti sanoa, käykö tärpätti- ja diesel-koneisten lootat kuinka ristiin, mutta ZF:n laatikoita ne on dieselinkin jatkoksi laitetut automaatit. Sitä miten manuaalivaihteisesta siirretty ECU sopeutuu automaatinohjaukseen, voi olla vaikeampi juttu. Veikkaisin, että ainakin johdon vetoa tiedossa.

    Olen käsityksessä, että airbagille olisi ihan oma purkki, eli ECUn vaihdon ei pitäisi niihin vaikuttaa. Korjatkaa, kellä on parempaa tietoa.

    Comment


    • #3
      Kiitos vastauksesta. Se, että koneiden takaosat ovat samanlaiset olisivat tärkeimmät tiedot, että viitsii alkaa vaihtamaan. Kaikkein parasta olisi, ettei laatikko tarvitsisi ottaa ollenkaan paikoiltaan. Laatikkoa en kovin helpolla ala vaihtamaan, kun tämä on kunnossa. Jos nämä sopii, niin ECU dieselin kohdalla taitaa hoitua melko helpolla, jos tekee aivan mekaanisen pumpun siihen. Laatikon ohjaus ei taida tarvita muuta, kuin moottorin kierrosnopeuden, jolle löytynee anturi vauhtipyörältä.

      Comment


      • #4
        Vag-Cat tarjoaa 6- ja 5-sylinterisille erilaiset asennusosat. Ilmeisesti laatikot ovat myös erilaiset. Ristiin käyvyydestä en uskalla sanoa.

        Comment


        • #5
          Jos ne ottais koneen ja laatikon pihalle ja vetää sauman väliin, niin siinäpähän ovat seuraavat 300 000 km. Ainakin. Pitää vain laittaa stefat molempiin päihin uudet, niin ei tule heti vuotojakaan... Pitää käydä mittomassa se dieseli kone ja sitten vertailla tuohon paikallaan olevaan, mutta melko varmana ei passaa toisiinsa. Ei ainakaan bensa 5 kone ole tän aah:n kanssa passeli.

          Muuten tuon aah koneen öljynvaihtoväli näytti olevan 10 metriä, kun tänään vaihdoin öljynsuodattimen/lauhduttimen jalkaan tiivisteen. Laitoin sen vanhan öljynputsarin tiivisteen sinne väliin ja vielä tiivisteliimaa kaveriksi. No se tietysti sen verran sieltä on luiskahtanut pois kun sen kiristin pohjaan asti, että ei pitänyt... Ajoin auton tallista ulos ja pihalla ihmettelin outoa ääntä. Kaikki öljyt syyti suoraan pihalle... Sitten tilaukseen oikea tiiviste, joka sinne tulee. Se oli liian pehmeää se öljynsuodattimen kumi, kun pois pullahtaa. Ja se pullahti tietysti sisäpuolelle, kun siellä sille onkin hyvää tilaa.

          Missä muualla tässä koneessa on niitä makeita öljynvuoto paikkoja? Yläkerrasta vuotaa kanssa, mutta epäilen jostain muualta tulevan, kuin niistä kuuluisista kannentiivisteistä.

          Comment


          • #6
            Itse olen ollut siinä luulossa, että vitos- ja kutoskoneet sopisivat samoihin askeihin. Näin ilmeisesti on ainakin manuaaliaskeissa, hämmästyisin jos ei automaateissa. Tietysti askin ja koneen välissä olevat romut saattaa olla eri.

            Comment


            • #7
              Se öljynsuodattimen tiiviste on halkaisijaltaan liian iso coolerin ja jalan väliin, siksi pullahtaa pois paikoiltaan kiristettäessä.
              V8 ja 5R ovat ilmeisesti yhteensopivia pulttikehältään niin miksei V6:nen ?
              Kuten ylempänä, ne vauhtipyörä/turbiini asiat voi olla erilaisia mutta tuskin vetokehän sovittaminen moottoriin on kovinkaan kummallinen juttu.

              Comment


              • #8
                Korjausmanuaalissa minua on naurattanut kun on erikseen 5 ja V6 koneiden kiinnitys vaihdelaatikkoon näytettynä , en ainakaan itse näe noissa mitään eroja.
                Tuollaista dieselöintiä miettinyt itsekin- tosin manuaalivaihteiseen. Eniten askarruttaa välitykset (ABC:ssä toki 4 ja 5 lyhyempi kuin AAH:ssa) . Kierrosherkkä bensa-V6 jos kiertää moottoritiellä 4000 ei ehkä häiritse niin paljon kuin jos rivi-5 dieseli kiertää saman. Eli ei bensakoneen vaihteisto/perävälitykset taida olla kovinkaan optimaaliset dieselille?

                Comment


                • #9
                  Taisipa vitosen ja kutosen vauhtipyörätkin käydä ristiin. Melko hassua, mutta näin se nyt vaan taisi olla, jos muistan kuulemani oikein ja kuulemani oli oikein :)

                  Itse vähän kartoittaisin esim etuvetoautomaattidiesel ja nelivetoautomaattibensan vaihteiston eroja ennen tuohon hommaan ryhtymistä. Lähinnä siis mitä eroja on ihan askissa mekaanisesti. Äkkiseltään uskoisin että eroja on melkoisesti. Ohjausboksit voisivat jopa käydä ristiin, mutta liekö siitä suurta apua, jos välitykset esim on ihan päin helvettiä?

                  Comment


                  • #10
                    Eikös kutosessa ole aika pitkä aski? Oma A6 kiertää satasen vauhdissa n. 2krpm, joka on aika sopivasti. Perävälitys tuossa on sama kuin bensakoneissakin yleensä, eli 4.11. Kanttirapee mulla oli aikanaan bensan askilla, eikä ahdistanut yhtään. Toki miellyttävämpi kun on vähän vähemmän jengaa.

                    Comment


                    • #11
                      Perhealbumi väittää q-mallien lootien olevan '39/12'-laatikoita. Huoltomanuaali tarjoaa '93 AAT:n jatkoksi joko CDS- tahi CRE-laatikkoa. CDS on perhealbumin mukaan '35/13'-laatikko. CRE:tä en löytänyt albumista.

                      Mitä nuo merkinnät sitten tarkoittaa, voin vain arvailla.

                      Comment


                      • #12
                        Mulla ollut AATussa ARX loota 6 vaihteisena. Nykyään CEP 5v paikallaan.

                        Comment


                        • #13
                          tämä v6 kiertää ja vääntää niin kivasti, että dieseli ei tule siitä hermostumaan. Kaupunkiajossa ihan 1000 kierroksesta alkaen. Tämän kyllä turbodieselikin vääntää, mutta ainoa ongelma noiden kohdalla voi olla kikdown. En tiedä saako sen sitten säädettyä matalammille kierroksille, todennäköisesti. Tosin jos laatikko kestää lastutetun rivivitosen hirmuisen väännön, niin sitten ei sitä kiihtyvyysongelmaakaan ole.

                          Kiitos vastauksista, nyt uskallan ostaa tähän koneen ja katsella sitten joskus se paikoilleen. Ehkäpä jo tälle keväälle.

                          Comment


                          • #14
                            Kickdown vaihtokierrokset saattaa muuten tehdä jekkuja, se pitäisi jollain keinolla saada alemmas varmaankin?

                            Comment


                            • #15
                              Miten tuon syöttöpumpun kanssa, kun tahtoisin sen aivan mekaaniseksi, niin jää kaikki piuha ja laatikkohommat pois haitoilta kokonaan. Saako tämän syöttöpumpun muutettua jotenkin aivan vaijerikaasulla toimimaan ja ahtopaineen säädön kanssa mekaaniseksi?

                              Siksi tällaisia aattelen, kun mahdollisesti tulevasta koneesta uupuu kaasun potikka ja ilmamäärämittari on kaput.

                              Passaako wv 2.4d pumppu tuon paikalle heittämällä? Vai olisiko jokin vielä parempi keino selvitä tilanteesta halvalla?

                              Comment


                              • #16
                                Mulla on jopa luettuna talteen urssin automaatin aivojen salat, mutta suoraan sanottuna siihen se jäikin. Hämmentävän paljon shittiä moiseenkin lastuun on rustattu :)

                                Comment


                                  #17
                                  Ei tule toimimaan kovin hyvin jos laittaa esikammiokoneen pumpun sellaisenaan. Kyllähän siihen joku pumppupaja tekee toimivankin version.

                                  Comment


                                  • #18
                                    Olen käsittänyt, että syöttöjen ohjauksen saa myös ahtopaineperusteiseksi, joten ilmamäärämittari olisi tarpeeton. Vaatii kyllä uuden softan ja osaavan tekijän. Kaasupolkimelle löytänee asentotunnistimen romikselta kohtuu hintaan helpommin, kuin muuttaa pumpun mekaaniseksi (villi arvaus, toim. huom.).

                                    Turbohan näissä on hukkaportillinen, joten paineet säätyy periaatteessa mekaanisesti. Mitä nyt N75 avittaa aukeamista.

                                    Comment


                                    • #19
                                      1T moottori eli ensimmäinen audin tdi on ilman ilmamäärämittaria. Toki sähkövehkeitä ja sähkökaasua ja hommelia on, mutta vähän ehkä silti simppelimpi kuin seuraajansa. En pitäisi johtosarjan kytkemistä saman korimallin autosta kovinkaan rakettitieteenä...

                                      Comment


                                      • #20
                                        Jos ilmamäärämittari on aivan sökö, niin saako sillä kuitenkin auton käyntiin? Miten tämä puutos lähinnä vaikuttaa? Siirtyykö ecu vikatilaan ja antaa ainetta rajoitetusti? Tahtoisin eroon koko ecusta, joten tämän pumpun täysin mekaaniseen päivitys olisi kaikkein mahtavin tilanne.

                                        Comment


                                        • #21
                                          Ilmamäärämittarin ollessa rikki, toiminee ns. varaohjelmalla. Turha sitä ecua on minusta ehdoin tahdoin lähteä poistamaan, tulee paljon hommaa enkä oikein keksi mitä iloa siitä olisi. Toimintavarmuus on kuitenkin näissä laitteissa minusta aika hyvällä tasolla.

                                          Comment


                                          • #22
                                            Ok. Etsitään osat ja kasataan alkuperäiseen kokoonpanoon. Soittelin jo Mynädieselille, että tekisivät pumpun siihen, mutta vastaaja kertoi heidän palaavan töihin vasta viikolla 19... Sitten vielä jos alakerran käyttää auki, niin onko pultit venyvää mallia, että missä vaiheessa ne täytyy vaihtaa ja miten kiristys tapahtuu? Aivan varalta vain katson alakerran ja jos näkyy punaista, niin otan kannenkin auki. Alakerran osat tulisi maksaan jotain yli 800€! Onko jokin hyvä paikka(halpa), josta osat kannattaa hommata?

                                            Comment


                                            • #23
                                              En usko että kannattaa alakertaa käyttää auki. Rivi-vitosilla ajaa miljoonan alakerralla, kansi pitää tehä yleensä 500 000 kohdilla.

                                              Mut toki voit aukoo ei siinä.

                                              Comment


                                              • #24
                                                Onhan tässä vielä vähäpäästöisyysnäkökulmakin. Auton pitää pysyä vähäpäästöisenä eli jos laitat C4:ssä käytetyn AAT tai AEL-moottorin, ei varmaankaan tarvitse todistella yhtään mitään. Vielä kun vanha moottori on tehokkaampi, ei sieltäkään suunnalta tule lisävaivaa.

                                                Itse tekisin kyllä laatikon kanssa tiukasti tutkimusta esim etuvetodiesel vs etuvetobensa eroista ja miettisin onko mekaanista hämminkiä projektisuunnitelmaan nähden. Vaihteiston ohjainboksiksihan voi kelvata suoraan etuvetodiesel-automaatin boksi tai ero voi olla jopa vain sen piirissä, jonka muuttamisessa taas voin esim minä auttaa jos on dieselin laatikon boksi myös jostain lainattavissa.
                                                Vaihtokohdat taitaa olla kyllä jotenkin mekaanisestikin määritelty, koska moisella vekottimella voi ajaa ilman vaihteiston boksia... Harmittaa kun automaattilaatikkotietämykseni on vähän ohutta :(

                                                Comment


                                                • #25
                                                  Välitykset

                                                  Korjasumanuskasta olin katsovinani että 2,8 Q automaatti 92-> olis CEZ laatikolla jossa nelosen välitys 0,742. Sitten tuossa 2,8:sissa olis 2,6:seen verrattuna pidempi perävälitys eli 3,889.
                                                  Nopeasti laskettuna tämä antaisi rundeiksi 2400 ja risat 100 km/h, 120 km/h kohdalla jo lähes kolmisen tuhatta.
                                                  Onko nämä mukavat matkakierrokset 5-dieselille??

                                                  Comment


                                                  • #26
                                                    Hyvältä kuulostaa. Kai se 2400 ei vielä hermoja raasta, kun tässä tuntuu olevan äänieristyskin kohdallaan. Mitään hurjastelulaitetta ei ole tarkoitus tehdä, vaan kiva matka-auto, jolla vetää painavaa kärryä huoletta. Ja jos hieman välityksiä säätäisi korkeammilla kumeilla. Jos sinne edes korkeampia saa pyörimään helpostikkaan.

                                                    Jospa tuolle laatikon ohjaukselle ei tarvi tehdä mitään. Laittaa raudan rautaa vasten ja murehtii sitten laatikon toimintaa, kun auto on jo käynnissä. Silloin ainakin saa jo varmasti motivaatiota laittaa palikat kohdilleen. Tämähän on jokin huonosti oppiva loota. Älyä siinä ei tarvis ollenkaan, tai nykyisestä ei kyllä olisi väliä.

                                                    Miten näissä on jarrut? Mistä kannattaa hommata vastaavuustodistus jarruille ja jousille? YMS?
                                                    Niin ja tämä kone painaa 161 kg, paljonko diesel? Nämä kiinnostavat leimasetiä.
                                                    Viimeksi muokannut Nelioviveto; 3.4.2009, 18:09.

                                                    Comment


                                                    • #27
                                                      Alkuperäinen kirjoittaja Benkku
                                                      Nopeasti laskettuna tämä antaisi rundeiksi 2400 ja risat 100 km/h, 120 km/h kohdalla jo lähes kolmisen tuhatta.
                                                      Onko nämä mukavat matkakierrokset 5-dieselille??
                                                      AAT ja 5-gang-shalter (DHT) ja kierroksilla 2400 vauhtia luokkaa 115 (muistaakseni). Ei kuulosta pahalta, mutta menisi kevyesti pienemmilläkin.

                                                      Comment


                                                      • #28
                                                        Joo eipä tuo pahalta kierrosmäärältä kuulosta. Jarruthan sulla on jo tehokkaammasta mallista, joten niistä ei tarvi murehtia. Luulen ettei koneiden painossa ole älyttömän suurta eroa, mutta tarkkaa lukemaa ei ole antaa. Oman autoni otteeseen merkattu omamassa on 1690kg ja sallitut akselimassat 1150 ja 1130. Kuitenkin tuota rivivitosta on samassa mallisarjassa käytetty, niin en jaksaisi uskoa että tuosta tulee ongelmaa konttorilla.

                                                        Comment


                                                        • #29
                                                          Tämä homma etenee nyt sillä marssijärjestyksellä, että huomenna tulee -93 100 avant 6-vaihteisella manuaalilla pihaan ja siitä aletaan sitten joku päivä koneen poistolla selvittämään asiaa eteenpäin. Kun kone on todettu tiiviiksi ja turbo on kunnossa, niin sitten v6 pois nokilta ja dieseliä tilalle.

                                                          Mitä halpaa viritystä sille suositteletta tehtäväksi heti nyt, kun kone on penkillä? Isompaa suutinta tai poksia tai molempia, vaikko jotain potikkaa piuhaan? Tuossa oli hirmu pitkä ketju aat-koneen virityksestä, mutta selkeää kuvaa en siitä jaksanut lukea. Jos vääntöä saisi heti lisää, niin sillä pötkisi jo pitkälle.

                                                          Tässä bensassa taitaa alkaa olemaan katti lopussa, että en sitä enään sillä leimalle tyrkytä. Viime vuonna sai kierrättää melko kauan, että arvot tippui kohdilleen. Jo senkin takia lähden koneen vaihtoon. Jospa tällä sitten vielä kymmenisen vuotta huoletta ajelee.

                                                          Comment


                                                          • #30
                                                            AATusta tulee huomattavan paljon virkeämpi jo ihan suutimien vaihdolla (200€-->) pykälää tai paria isompiin. Siihen kun vielä laitat MAPin väliin potikan ja säädät sillä savun pois (ahdot ylös), alkaa kulku olla kohtuu raikasta.
                                                            K14 -turbo helpottaa myös elämää, miksei suoraan joku astetta isompikin. DP:n joudut joka tapauksessa ottamaan vanhasta, joten miksei samalla hankkisi avaramman (3")? Pakoputkena kannattaa käyttää avarampaa, jos vain mahdollista. Viimeisen vaimentajan voi jättää pois ja korvata suoralla putkella matkustusmukavuudesta tinkimättä. Dieselin katin voi 'putsata' ja putkittaa.

                                                            Siinäpä niitä.

                                                            Comment

                                                            Working...
                                                            X