Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi 100 2.8 -92 ei käynnisty lämpimänä ja nykii

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Audi 100 2.8 -92 ei käynnisty lämpimänä ja nykii

    Hei!

    Ongelmana on siis se että välillä auto ei käynnisty lämpimänä ja aika usein nykii ajossa. Lisäksi välillä auto on melkein hyytynyt kesken ajon. Voima häviää ja vauhti hiljenee matelu vauhtiin, kunnes puhtia taas löytyy. Huollossa on käytetty, mutta mitään vikaa ei löydy. Ilmeisesti vikakoodi pitäisi siis päästä lukemaan juuri silloin kun auto hyytyy. Itse on autoa tutkailti ja nyt on tilattu Hall anturi joka on ilmeisesti tuon kännistymis ongelman takana. Kysymys kuuluu siis voiko Hall anturi olla myös tuon nykimisen takana vai jatketaanko vian etsintää?

  • #2
    Itsellä samanlaista ongelmaa tuossa omassa audissa eli tasaisella kaasulla kun ajaa, niin alkaa hyytymään ja röpöttämään. Pitää ajaa kokoajan "reilulla kaasulla" muuten alkaa nykimään ja hyytymään. Joskus kun kunnolla revittelee (vihapäissään:) niin ongelma häviää joksikin aikaa.

    Pitää kokeilla ensiviikolla vaihtaa lamda-anturit.
    Jos jollain olisi muita ideoita niin en kyllä moittis. Tulpat ja bensasuodatin ja ilmanputsari juuri vaihdettu.

    Comment


    • #3
      Täytyy varmaan alkaa ajelemaan vähän kiukkuisempana!

      Comment


      • #4
        Onkohan puolan ja tulpanjohtoja vaihdeltu millon viimeksi. Eräässä Audissa pidettiin samanlaista ongelmaa ilmavuotona, mutta syylliseksi ilmeni lopulta viallinen puolan johto.

        Comment


        • #5
          Miulla samankaltasta oiretta, paitsi et käyntiin lähtee aina ku kello ja tota tehojen häviämistä ja kaasuun vastaamattomuutta esiintyy ainoastaan kylmänä, pari kertaa nykäsee vajaa minuutti liikkeellelähdön jälkeen.

          Comment


          • #6
            Hall-anturi yleensä hajoaa kokonaan tai siitä on johto poikki eli ei todennäköisesti aiheuta tehon hiipumista ajossa, mutta ei lähde käyntii, jos signaalia siitä ei tule. Huonoon käynnistyvyyteen vaikuttaa esim. ilmavuodot, lämpötila-anturin väärä arvo tai bensan saannin vaikeudet (bensapumppuvika tai suodin tukossa). Väärästä ilmamäärästä yleisin vika on ISV-venttiili N71, joka takertelee, mutta kaikkien alipaineletkujen ja huohotinletkujen kunto pitäisi myös tarkastaa. Lämpötila-anturin G62 voisi vaihtaa. Jos auto ei reagoi kaasuun, vikana voi olla kurkun asentoanturi G69 , ilmavuoto imuputkessa tai liian pieni bensan paine.

            Comment


            • #7
              Siinäpä oli listaa tarkastettavaksi! Bensapumppu vaihdettu alle vuosi sitten. Voisiko se taas hajota?

              Comment


              • #8
                Bensapumppu on varmaan kunnossa. Nuo ilmaputket todellakin kannattaa käydä läpi, ostaa kumiletkua ja muutamia L-teräsputkimutkia, helppo vaihtaa itse. Osia kannattaa ostaa yritysosion firmoista, ovat useimmiten alkuperäisiä, mutta paljon halvempia. Lähes kaikissa osissa on osanumero, jolla voi tilata.

                Comment


                • #9
                  Enemmiltä tutkimuksilta onneksi säästyttiin. Hall anturin vaihdolla tokeni kaikki vaivat.

                  Comment


                  • #10
                    audi 100 2.3 91 käynnistyy lämpimänä huonosti?


                    kylmänä lähtee käyntiin hyvin mutta kun kone on lämmin niin välillä pitää startata pitkään..tehot ei ole hävinnyt..missähän saattais olla vika?
                    Viimeksi muokannut Killeri; 28.2.2024, 17:55. Perustelu: Otsikko ei ole osa viestiä.

                    Comment


                    • #11
                      Tutun puolesta kyselen et mikä on ongelma otsikon autossa, eli kylmänä käynnistyy normaalisti mutta kun sammutaa nii ei lähde käyntiin ennen kuin on jäähtynyt. Audi 100 2.0E - 91 ja 5 pyttynen.
                      Viimeksi muokannut Killeri; 28.2.2024, 17:58. Perustelu: Auton tiedot viestiin.

                      Comment


                        #12
                        Jäähdytysnesteen lämpötila-anturista olisi kai hyvä aloittaa.
                        Onko polttoaineen kulutuksessa muutoksia?

                        Tuolla viestissä numero 6 on lueteltu muita mahdollisi aiheuttajia.

                        Comment

                        Working...
                        X