Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Kone kuumenee hetkellisesti kovilla pakkasilla

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Kone kuumenee hetkellisesti kovilla pakkasilla

    Nyt kahdesti on n. 30 kilsan matkanteon jälkeen lämpötilamittari hetkellisesti noussut 110-115 asteeseen normi 90 sijaan, pakkasta ulkona kummallakin kerralla n.-18C.
    Molemmilla kerroilla lisäsin vauhtia (100->120kmh) ja hetken päästä lämpötila tasaantui takaisin normaaliksi, mikähän häiriö tällaisessa mahtaa olla kyseessä? Tuo siis tapahtui reilu viikko sitten.
    Päivittäin ajan työmatkan 40 kilsaa suuntaansa, ja AINA toiminut kunnolla. Myös tuon episodin jälkeen, eipä kyllä ole ollut noin kylmäkään enää.
    Pakkasella kun pistää koneen käyntiin niin moottoritilan etuosasta kuuluu epäilyttävä sivuääni, semmonen röpötys, niin kuin flekti pyörisi epätasaisesti tms.
    Autona -96 A4 1.8T.

  • #2
    Tuollaisella pakkasella ei juurikaan kaipaa flektiä pyörimäänkään, eli ilmeisesti muusta on kyse.
    Lämpötila-anturin tunnit voisivat olla tulossa täyteen tai sitten pakkasnesteen laimeus voisi aiheuttaa jäähdyttäjän hyytymistä, tosin sitä vastaan puhuu noinkin pitkä ajomatka ennen ilmiötä, tietysti jos auto on seissyt yön pakkasessa kestää tovin ennen kuin jäähdyttäjää tarvitaan...
    Onko nesteen pakkaskestosta tietoa?

    Comment


    • #3
      Vesipumppu vaihdettu milloin viimeksi?

      Comment


      • #4
        Isommista huolloista ei selvää tietoa, kärry on tuontiauto ja näin ollen huoltokirjan merkinnät on suhteellisen sekavia, ainakin mun silmille. En lähtis arvailemaan vesipumpun vaihdosta mitään, mut kilsoi on reilu 270tkm, ja noita määräaikaishuoltoja on kyllä tehty suunnilleen tasaisin väliajoin, ei vielä minun aikana tosin (6kk).

        Täytyy hoitaa tuo jäähdytysnesteen vaihto ekana, eipä sitten tiedä tuleeko tuollaisia pakkasia enää tänne Etelä-Suomeen, että näkis liittyykö syy edes oikeasti siihen, vai liekö vain sattumaa..

        Comment


          #5
          Tuliko tarpeeksi/ saman verran koko ajan kuumimmalla asetuksella lämppäristä lämpöä sisälle silloin, kun lämpö lähti nousemaan hetkellisesti?

          Comment


          • #6
            Veikkaan vesipumppua ellei jäähdytysnesteen pakkasenkestävyys ole alle 30 astetta.

            Perheen A6 1,8T 98 autosta vesipumpun siivet löystyivät noin 340 000 km kohdalla 5 vuoden iässä ja A3 1,8T 97 autosta 97 000 kohdalla 7 vuoden iässä, joten tästä saattaa hyvinkin olla kyse. Siivet ovat muovia ja niihin tulee halkeama jolloin se löystyy akselista.

            Tämä selviää esim ottamalla thermostaatin kotelon auki ja kokeilemalla sormlla luistaako vesipumpun siipi akselilla.

            Comment


            • #7
              Termostaatin vaihdolla vois varmaan aloittaa ton vian korjaamisen.Tuo vag:n termostaatin paikkahan on sinänsä aika ihmeellinen,koska sijaitee alavesilähdössä.Seuraavana jos vika ei korjaannu niin vesipumppu tarkasteluun.Ilmalukot järjestelmässä voi aiheuttaa myös kiertohäiriöitä,eli vaatii hiukan enemmän moottorin lämpeämistä ennen kuin kierto alkaa kunnolla toimimaan.Paisuntasäiliönkorkin venttiilien toiminta kannattaa tarkistaa,jos ei saa korvausilmaa jäähtyessään niin vetää sitä jostain muualta systeemiin ja aiheuttaa ko.ilmalukkoja kun lähdetään kylmästä liikkeelle.

              Comment


              • #8
                No nythän tää menikin vielä mielenkiintosemmaks, pikku tutkimisen jälkeen huomasin että kiilahihna oli "jakautunut", eli puolet rispaantunut halki, ja vielä katkennut. Ihme että on ne jämät pysyneet paikallaan.
                Voiskohan se vaikuttaa asiaan, esim. flektin tai vp:n pyörimiseen...

                Pystyykö ton hihnan vaihtamaan ilman isoja keulan purkutöitä?

                Comment


                  #9
                  Mukavempi se on vaihtaa, kun keulan purkaa huoltoasentoon. Tarkista samalla kiristimien ja hihnapyörien kunto, jokin ylimääräinen sen hihnan on luultavasti tuohon kuntoon rikkonut.

                  Comment


                  • #10
                    Vaarin C200:sta just leipoi vesipumppu, itse sillä ajoin kun se meni, onneksi oli kylmää niin pystyi ajamaan kotiin. Eli välillä pyöri ja välillä ei->lämmöt välillä 120
                    Nesteen seasta kuulemma tullut laakerimetallia

                    Comment


                    • #11
                      Hyvällä säkällä tuollainen rikkinäinen moniurahihna hakkaa vielä jakopään suojamuovit rikki
                      ja palasia menee jakohihan ja pyörän väliin. Pahemminkin olisi voinut käydä.

                      Comment


                      • #12
                        Joo onneks ei ollu mitään "pahempaa" ehtiny käydä. Enpä olis tuotakaan varmaan huomannu, jos ei olis pilkistäny jostain kolosta se katkennut pääty. Onhan siinä nyt vielä osa siitä remmistä paikallaan, tosin puolet ohuempeana kuin pitäisi.. No vaihtoon menee muutkin hihnat samalla, kattoo mitä muuta yllätystä sieltä väleistä löytyy.

                        Comment

                        Working...
                        X