Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

16711 - Knock Sensor 1 (G61): Signal too Low

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • 16711 - Knock Sensor 1 (G61): Signal too Low

    Arvon klubilaisilla ollut moista ongelmaa? Nyt kaivattaisiin vihjeitä mistä lähteä syytä ongelmaan hakemaan. Ilmeisesti ihan ensimmäisenä kannattaa tarkistaa nuo liittimet?
    Viimeksi muokannut JarnoE; 29.9.2008, 12:26.

  • #2
    Tuli hommattua tuo VCDS (versio 805) ja luettua vikakoodit ja tässä tulos: "Knock Sensor 1 (G61): Signal too Low". Mikä ja missä on knock sensor?

    Lontoonkielisiltä sivuilta luin mahdollisista oireista ja yksi oli korkea polttoaineenkulutus. Olen omistanut auton noin 3kk ja kaupunkipyörityksessä auto on napannut jopa 14,5l/100km mikä vaikuttaa aika suurelta. Olen vertaillut 2.0TFSI (147kW) kulutusta muihin vastaaviin ja korkeammalta tämä kulutus vaikuttaa kuin muilla... vaikka en aja raskaalla jalalla. Joku tarina kertoi erään kuskin polkeneen raskaammin vastaavaa konetta ja pääseen 12l/100km lukemiin. Ei kai auta kuin käyttää pajalla.

    Comment


      #3
      Knock sensor = nakutustunnistin. Pyöreähkö, vähän peukalonpäätä (riippuen peukalosta) isompi mokkula joka on pultilla kiinni lohkon kupeessa.

      Comment

      Working...
      X