Eli tilanne on tämä. Liikkelle lähtiessä n. 1km matkan jälkeen alkaa tasainen ja erittäin raivostuttava vinkuminen, ääntä voisi verrata linnun lauluun tasaiseen tahtiin VINK VINK VINK ja on nopeuteen verrannollinen, vaihde päällä tai ei, ääni esiintyy edelleen. Sen verran paikallistin et ääni tulee vasemmalta edestä ja oikealle kääntäessä ääni voimistuu ja jarrulla sievästi sitoessa ääni muuttuu kimeämmäksi ja "oikealla" jarrutuksella ääni katoaa tyystin. Kysymys kuuluukin, onko etulaakeri mennyt vai voiko sisempi vetonivel pitää moista ääntä. Ulommat vetonivelet on vaihdettu hiljattain, myös takapyörän laakerit ja joka nurkan levyt ja palat ovat suhkot uudet. Kiitos
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Outo vinkuminen syö hermot
Collapse
X
-
Fleishter
Emännyyden nissani tuumaili vink vink etulevyjen ja palojen vaihdon jälkeen, ja loppupelissä syyksi paljastui vääntynyt jarrupelti joka otti kiinni levyyn... ja vinkui juurikin noin..Ehkä kaukaa haettua mutta tarkista se.
-
Minulla oli sama juttu ysikympissä, ja vinkutus johtui jarruista. Edessä oli uudet levyt ja palat. Huolellisella putsauksella ja sylinterien herkistelyllä tuo vinkutus loppui. Kovilla pakkasilla tuo ääni oli todella voimakasta. Kuulosti aivan kuin olisi ollut kitisevät telaketjut alla, mutta parin kilometrin jälkeen ääni hiljalleen lakkasi.
Comment
-
Joka kulman jarrukilvet on tarkastettu ja voin vannoa ettei ota jarrukilpi vastaa miltään kulmalta levyihin. Vinkuminen loppuu siis tyystin kunhan jarruttaa edes hivenen ja löysätessä vinkuminen alkaa taas ja se meinaan KUULUU. Laakeri vikaa?
P.S Hoksasimpa tuossa et peruuttaessa ääntä ei kuulu ollenkaan
Comment
-
Vanhassa opelissa piti yhdessä vaiheessa jarrut niin pahaa vinkuvaa että piti käytännössä ajaa kokojan hieman jarruttaen. Loppujen lopuksi syyksi paljastui jarrupalojen "kiillottuminen" joka johtui lievästä laahaamisesta. Hiomakoneella milli paloista pois ja jarrujen herkistely --> ääni loppui.
Comment
-
Jarruissa se vika on oltava, laakeri ei omien kokemusteni perusteella vingu vaan alkaa jurnuttaa ja täristää. Lisäksi laakeriääni ei vaimene jarruttaessa, kuten ei myöskään vetariääni.
Comment
Comment