mistä mahtais löytyy nokka-akseleita jolla sais lisää tehoa koneeseen. olisko jotain muita ideoita?? ei ahdinta eikä kaasuja... auto on -83 10v mekaanisella ruutalla
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
viri nokka 2.2 gt coupe???
Collapse
X
-
sammyboyAvainsanat: Ei mitään
-
etkö voisi koneistuttaa nykyistä nokkaasi jossain moottorihiomossa? katso www.moottoriexpertti.fi nämä jäsenliikkeet koneistavat moottorinosia, joten nokka-akselia voidaan hioa ja saada siihen enemmän asteita.
-
Teetin omaani vakiokepistä ja maksoi jotain 120?
Vähän ongelmia oli venttiilinvälysten kanssa , kun ei löytynyt tarpeeks paksuja prikkoja...
No teetin hapokkaasta 0.5/0.7/1.0 mm pellistä (laserleikattuja) fylliprikkoja , laitoin "oikeiden" prikkojen alle , ja hyvin ovat toimineet .
"Virityksen" jälkeen 10 kisaa ja sen jälkeen palvellut 100:n konehuoneessa kiltisti n. 5000km...
En muista nyt äkkiseltään firmaa missä nokka laitettiin , mutta pitäis olla tiedot tallella kunhan vähän kaivelee.....
Comment
-
sammyboy
-
sammyboy
no nyt tuli nokka hiomosta!! laittelin tos paikoilleen sitä ja ku rupesin mittailee venttiilien välyksiä ni tuntu olevan lähemmäx 0.9 noi rakoset... eli nyt tartteis tietää et mitä tehdä?? mistä paksumpia säätöpaloja???
Comment
-
sammyboy
paksuin levy näyttäis olevan 4mm, eli pitäis saada jostain n.5mm levyjä.. joutuu varmaan teettämään....
Comment
Comment