Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

B7 RS4 torsen modaus 01E vaihdelaatikkoon

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • B7 RS4 torsen modaus 01E vaihdelaatikkoon

    Kirjoittelenpa tänne ylös, kun mistään en löytänyt tietoa. Eli Prospeediltä saa adapterin jolla B7 RS4 torsenin saa sopimaan 01E laatikkoon. Tein erikoistyökalun sen avaamista varten. Ensin pitää ottaa pienet kuusiokoloruuvit pois, ja pultata tuo työkalu niihin reikiin kiinni. Laippa oli TIUKASSA, ja usko meinasi loppua, mutta aukesi se viimein.

    Sitten alkuperäinen keskiosa pitää irroittaa sivullepäin lyömällä. Sekään ei ollut itsestäänselvyys koska osa oli todella tiukka, eikä sitä saanut pyöritettyä edes kunnon pihdeillä. Eikä se pyörikään, koska sisällä on pienet hahlot.

    Sitten vaan adapteri paikoilleen oikeaan asentoon, ja kansi tiukasti kiinni.
    Attached Files

  • #2
    Tässäpä vielä pari kuvaa. Aika eri nälköinen keksintö kuin T2 torsen.
    Attached Files

    Comment


    • #3
      Onko tuo RS4:n tasauspyörästö enää varsinaisesti torsen? Audihan kutsuu tuota nimellä "self-locking centre differential", kun vanhaa kutsuttiin nimellä "Torsen differential". Uusi on rakennettu planeettavaihteistomuotoon, mutta onko toimintaperiaate edelleen sama?

      Räjäytyskuvat aiheesta:

      Self-locking differential (quattro 3rd gen)
      Click image for larger version

Name:	self_locking_center_differential__large.jpg
Views:	507
Size:	287,9 Kt
ID:	1933891

      Torsen differential (quattro 2nd gen)
      Click image for larger version

Name:	torsen_differential__large.jpg
Views:	511
Size:	107,6 Kt
ID:	1933890

      Comment


      • #4
        En tiedä onko, mutta wikipediassa niin sanotaan että on. https://en.wikipedia.org/wiki/Torsen
        "The latest Torsen T-3 (Type C) is a planetary type differential, in that the nominal torque split is not 50:50. The Type C is available as single or twin version; the Torsen twin C differential has front and center differential in the same unit."

        Comment


        • #5
          Jossain netin syövereissä pahat kielet kertoivat, että Audi rakensi oman versionsa, jottei tekniikkaa tarvitsisi lisensoida Torsenilta. Se selittäisi, miksi Audin materiaaleissa on luovuttu torsen-nimestä.

          Comment

          Working...
          X