Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

ARX-vaihteiston oikea öljyn taso roppuun vai alemmas?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • ARX-vaihteiston oikea öljyn taso roppuun vai alemmas?

    Onko ARX-laatikon oikea öljyn taso ropun alareunaan vai jossakin alempana?
    Kyseessä A6 C4 2.5tdi R5 -95. Täyttömäärä n. 2,6ltr?

    Kysyn siksi, koska tiedän että uudemmassa B5-korisessa 1.9tdi AFN jatkona olevassa 5-vaihteisessa kuuluu olla 7mm lisäysropun alapinnasta alas. Liika on haitallista korjausoppaan mukaan eli tuo on max. korkeus.

    Tarkoitus olisi vaihtaa sisään Red Line MT-90 (390tkm huolto) kun vielä toimii oikein eikä vuoda.

    #2
    Eikai se 7mm voi olla kiinni?
    Roiskevoitelu kai noissa manuaaleissa joka tapauksessa on.

    Ite laittaisin niiin paljon, että tulee ulos. Tai sitten teet kuten automaatissa. Täytät sen ja kun öljyt on lämpöset niin avaat täyttöpropun päästät ylimääräset pois jos on tullakseen :)

    Comment


      #3
      No jos tiedät täyttömäärän, niin mikä on ongelma? Tyhjennät ja laitat 2.6 litraa tilalle.

      Comment


      • #4
        Kiitos, tarkennusta halusin, kun tuolle laatikolle täsmällista määrää en löytänyt (ohjekirjaa ei ole). 5-v ilmeisesti n.2,4l, Quattro 2,7l. Uskoisin että syystä ilmoitetaan esim. 7mm ropun reijästä alas. Kompromissina jätän muutaman millin ropun pinnasta alle, jos noin tarkaan saan täytettyä ;)

        Comment


          #5
          Perhealbumi sanoo 6-vaihteisen ARX-vaihteiston öljymääräksi 2,2 litraa. Mistä löysit tuon 2,6 litraa?
          Viimeksi muokannut pasi_; 12.1.2008, 11:51.

          Comment


          • #6
            Jonkin öljymerkin sopivuustaulukosta. Tuo 2,2l tarkoittaa käytännössä, että taso jää tarkistuspropun alle. Synkrot toimii MT-90:llä selvästi paremmin (=ongelmitta) kuin VS-200:lla. Muuten ei huomaa eroa. Kiitos kaikille vastanneille.

            Comment


              #7
              90:ssä olen käyttänyt muistaakseni taf-x:ää, VS200:aa ja MT-90:tä. Talvikäytössä Taf-x oli hieman parempi kuin MT-90, joten en enää aio rahojani siihen tuhlata. Muutenkaan en eroa ainakaan parempaan suuntaan huomannut.
              Viimeksi muokannut kalsket; 18.1.2008, 14:33.

              Comment

              Working...
              X