Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Pakoputki tiputtaa nestettä

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Pakoputki tiputtaa nestettä

    Profiilin kulkineessa (A6 2.5 TDI) huomasin sellaisen erikoisen seikan, että vasemmanpuoleisesta putken päästä tippuu jotain nestettä (vettä?). Oikealta puolen ei nestettä tipu samanlailla. Mistäs moinen voisi johtua? Nestettä tippuu aina ajon jälkeen, kun auton ajaa parkkiin. Tiedän, että putkesta tulee kondensiovettä normaalistikin mutta miksi tässä tapauksessa neste tulee pelkästään vasemmasta putkesta?

  • #2
    Onko tuossa kokonaan omat putkisto molemmilla puolilla, eli ei yhteisiä äänenvaimentimia välissä.

    Jos tippuu vettä, niin ei mitään huolta. Jos putkenpäästä höyryää ja haisee pakkasnesteelle niin sitten on jotain häikkää.

    Uskoisin liittyvän vain putkiston puhtauteen, syystä tai toisesta toinen puoli ei kerää kondenssivettä.

    Comment


    • #3
      Kyllä siinä on oma putkisto molemmilla puolilla. Kyllä se ihan normi vedeltä vaikuttaisi joten jospa tässä ei ole huoleen aihetta.

      Comment


      • #4
        JOS huonoin tuuri on sattunut että siinä on seassa jäähdytinnestettä niin sitten voi olla moottorinkansi halki...
        Tämä on siis tosi iso JOS.

        Comment


        • #5
          Mitä olen seuraillut orkkis putkistoilla olevia audeja, niin kyllä ne tipauttelee paljonkin kondenssivettä.. Ei syytä huolestua.

          Comment


          • #6
            Totta tuokin.

            Nimimerkillä kansipaffin vaihdon jälkeen vettä tippuu :)

            Comment


              #7
              Vois porata sinne vasempaan takaäänenvaimentimen alimpaan kohtaan parin millin reiän, niin se vesi tulee pois ja ei vaikuta pakokaasutestiin eikä pakoääniin.

              Comment


              • #8
                Mutta edistää äänenvaimentajan kulumista?

                Tiedä, mutta reiät ei ylensä ole ainakaan auttanu änärissä asiaa.

                Comment


                • #9
                  Duunikaverin Lagunaan porailivat reijän äänenvaimentimeen huollossa. Kyseisen auton pakoputkeen oli kertynyt niin paljon kosteutta, että se sammui tienpäälle, kun putki jäätyi umpeen. No se olikin ranskalainen kulkuneuvo :)

                  Comment


                    #10
                    Bosalin pakoputkiin tämä reikä on tehty jo tehtaalta lähtien.
                    Sen takia, kun hapan vesi syövyttää vaimentimen ennen aikojaan sisältä päin.

                    Comment

                    Working...