Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Teinpä TT:n remmirempan

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Teinpä TT:n remmirempan

    Olipa homma.

    Nyt sain sen kuitenki tehtyä. Ensimmäisen kerran tein remmiremontin tuomoseen poikittaiseen koneeseen. Piti purkaa ihan helekatisti sitä roinaa tieltä että pääsi käsiksi remmiin. Sitten se uuden remmin asentaminen, eiii helekatti että oli lujassa saada se paikalleen.

    Nyt kuitenki ihan nätisti käy joten kaikki mitä ilmeisemmin meni hyvin. Ihan pieni "jurnuttava" ääni kuuluu kylmällä koneella. Onkohan se sit vain uutuuden karheutta vai mitä mieltä olette?

    Vanha remmi oli yllättävän hyväkuntosen näkönen ja vesipumppuki oli ok kondikses. Nyt on vesipumppu vähän järeämpi kun se vakio on muovinen ja tahtoo rikkoutua, nyt on se "siipiratas" valuurautaa.

    Jonku verran otin kuvia purkuvaiheessa mutta sitten alko olemaan jos niin hektinen työpaine päällä ettei kerinny kuvaileen ite asennusvaihetta. Voin pistää niitä näytille jos on haluja?

  • #2
    Se jurnuttava ääni voi tulla siitä, että remmi on liian tiukalla. Kone kun lämpenee saa remmikin lisäpituutta ja jurnutus häviää.

    Comment


      #3
      Liian kireällä remmi tuskin on koska näissä on automaatti kiristimet ?

      Comment


      • #4
        Jep, remmille tuli uusi kiristin ja on tosiaan semmonen simppeli hydraulikiristin josta vedetään vaan sokka pois ku remmi on paikallaan.

        http://www.amp82.co.uk/tt/timingbelt/damper1.jpg

        Comment


        • #5
          Jakopään kopan saa helposti "väärin" alareunasta paikoilleen jolloin se pääsee kosketukseen hihnan kanssa. Ota koppa pois ja kato häviääkö ääni.

          Comment


          • #6
            Ensimmäisen kerran tein remmiremontin tuomoseen poikittaiseen koneeseen. Piti purkaa ihan helekatisti sitä roinaa tieltä että pääsi käsiksi remmiin. Sitten se uuden remmin asentaminen, eiii helekatti että oli lujassa saada se paikalleen.
            Yhdyn edelliseen. Ei ole Saksan poika kovin paljoa miettinyt huoltoystävällisyyttä. Uskomaton työnlisä uskomattomasta suunnittelusta. (esim. pitää ottaa imuputki irti, no liitos näkyy, mutta umpio edessä, jaa umpio ei lähde ennenkuin puskurin irroittaa, yms.)

            Comment


            • #7
              Jakopään kopan saa helposti "väärin" alareunasta paikoilleen jolloin se pääsee kosketukseen hihnan kanssa. Ota koppa pois ja kato häviääkö ääni.
              En tiä tuosta, tässähän on koppa kolmessa eri osassa ja alaosa on vain semmonen kansi jota on vähän vaikea saada väärin paikalleen ilman että poraa pulteille reikiä eri kohtiin koneeseen :p

              http://picasaweb.google.com/Ari.Kost...92453430799586

              edit:
              ... (esim. pitää ottaa imuputki irti, no liitos näkyy, mutta umpio edessä, jaa umpio ei lähde ennenkuin puskurin irroittaa, yms.)
              Jos lähtisin tuota alapuolista suojusta tarkistaan että onko jotenkin ihmeessä väärin, pitäisi purkaa taas: Paisuntasäiliö, ohjaustehostimen nestesäiliö, aktiiivihiilisuodatin, kääntää remminkiristin ja lukita se ja irrottaa tämä työhihna ja sitten työhihnan alempi rulla ja sitten pääsisi irrottamaan / tsekkaamaan tämän suojuksen.

              tais olla vielä muutaki :D

              Comment


              • #8
                Tarkoitan muovista yläkoppaa joka voi asettua väärin alakoppaan nähden.

                Comment


                • #9
                  Ah, okei. Pitääpä tsekata :)

                  Comment

                  Working...