Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 1.8Tq ääntää tkäynti-2300rpm, reissussa APUA

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A4 1.8Tq ääntää tkäynti-2300rpm, reissussa APUA

    Reissussa olen ja sillonhan sen piti alkaa, hotellin koneella 5min aikaa kirjoittaa:

    Profiilin auto, tyhjäkäynniltä 2300rpm asti moottori kuulostaa dieseliltä, josta ylöspäin jälleen kaikki ok - kuulostaa normaalille ja vetää hyvin. Samaten kierrosten laskiessa sama ääni alkaa.

    Onko jotain tekoa bypassin tai N75 kanssa? Joku kiristin/hihna? Uskaltaako ajaa jos ei korjaamaan pysty täällä?

    Nyt olis hyvät neuvot kalliit, kun ylihuomenna pitääs ajella 800km kotiin ;)

    Huomenna palaan lukemaan viestejä!

  • #2
    Olisikohan nokkaketjun kiristin? Vaikea sanoa ihan tuon kuvauksen perusteella mitään tarkempaa.

    Kyllä sillä sen verran uskaltaa ajaa jos vika on siinä.

    Comment


    • #3
      Öljy?

      Olisko hytikat? Omassa urssissa rupee hydrauliset venttiilinnostimet/-painimet (miksi niitä itse kukin haluaakin nimittää) rapisemaan alakierroksilla jos öljyä on liian vähän.

      Comment


        #4
        Niin tai sit ei oo öljynpainetta tarpeeksi = Öljypumpun sihti tukossa tai pumppu loppu.
        Öljyn paineet vaikuttaa myös tuon ketjukiristimen toimintaan.
        Veikkaan että sihti on tukos jos on käytetty "long-life" öljyjä ja ajettu niillä aina se 30tkm.

        Comment


        • #5
          Koneella taas.

          Ok, kuulostaa siltä, että bpass tai N75 ovat poissuljettuja. Kone tosiaan vetää koko alueella hyvin, myös alakierroksilla ääntäessään. Alue jolla ääni kuuluu on hyvin tarkka, pystyn "vaihtamaan" diesel-moodista bensakoneeseen n. 50rpm tarkkuudella ;)

          Öljyä on tarpeeksi ja se on hyvälaatuista (Castrol Magnatec 5W-40). Öljyt ja suodatin vaihdettu 3tkm sitten. Vaihtoväli on ollut 15tkm tai alle, ei longlife.

          Mikään varoitusvalo ei pala eikä autocheck anna herjoja. Jos ö-paineet syy (pumppu) niin eikös silloin näy jo punaista mittaristossa?

          Vietän nyt puolisen tuntia koneella, joten jos on ideoita niin eikun tulemaan. Korjaamollehan tuo täytyy viedä, mutta olisi hyvä jos osaisi antaa suuntaa vian etsinnälle.

          Comment


          • #6
            No niin, sain auton korjaamolle ja jakopään hihnan kiristinhän se oli antautunut. Hihna on vielä paikoillaan, mutta pienillä kierroksilla löysällä.

            Täytyy katsoa josko sen saa kuntoon täällä paikan päällä vai hinurilla kotikonnuille luottokorjaamoon...

            Paska mäihä, toivottavasti ei kone ole ottanut itseensä.

            Comment


            • #7
              No hyvä tuuri on ollut, jos hihnankiristin on antautunut ja mitään vauriota ei ole. Ei siis kannata lotota ensi viikonloppuna. :)

              Comment


              • #8
                Pasi: Jos tästä selviää pelkällä jakopään uusimisella, niin lupaan jättää lottoamiset seuraavalle vuosikymmenelle.

                Ironista tässä on se, että olin jo tehnyt tarjouspyynnön jakohihnan vaihdosta, koska eipä sitä käytetyn ostaessaan varmuudella tiedä osien ikää. Autohan mulla on ehtinyt olla kaksi kuukautta. Murphyn laki.

                Täällä Barcelonassa korjaamo pisti aika suolaisen hinnan jakopään vaihdolle, jos se nyt kiireellä tehtäisiin. Taidanpa käyttää vakuutuksen ilmaista tiepalvelua ja säästää hinurin kyydissä matkustamalla semmoset 100e bensa- ja tietullikuluja ;)

                Comment


                • #9
                  No olisihan pitänyt tajuta vihjaista....
                  Eli tuossa on kyseessä automaattikiristin joka alkaa naputtamaan kun jostain syystä löystyy.
                  Se siinä on sellainen "kieli/kynsi" joka alkaa naputtamaan löystyttyään kiristimen valurunkoa vastaan ja hyvin pian kynsi napsahtaa mäkeen ja se jälkeen on venttiiliremontti edessä.
                  Ei ole kokemusta, mutta mä vaan tiedän.
                  Nyt siinä ei sen kummempaa ole kun vaan uudet osat kiinni.

                  Comment


                  • #10
                    Teukka, oikeassa olisit ollut... Tästä taisin selvitä helpolla, sillä palasin reissusta loppuviimeiks ihan ajamalla. Korjaamolla uusittiin jakopään hilppeet ja homma sillä selvä. Kiitettävää toimintaa Barcelonan keskustassa sijaitsevalta merkkihuollolta, joka luovutti auton valmiina alle kaksi vrk siitä kun sen sinne kolisevana ajoin. Yleensä sen ajan edes vian tarkastelua varten tuntuu saavan n. parin viikon päähän noissa suurkaupunkien liikkeissä.

                    Saa lotot odottaa hetken ajan, tuntuu sille että tuurireservi tuli nyt käytettyä ;)

                    Comment

                    Working...