Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi 80 1.8s jakopään ajoitusmerkit

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Audi 80 1.8s jakopään ajoitusmerkit

    Moro!
    Mistä löytyy jakopään ajoitusmerkit ja mihin kohtaan ne laitetaan, esim onko vauhti pyörällä merkkiä? löytyykö kuvia/tietoa? Merkit hukassa...

  • #2
    Kampiakselin merkki löytyy vauhtipyörältä kun katot siitä tulpatusta kolosta-nokka akselin merkki on peltikotelossa, siinä ylhäällä keskellä, hihnapyörässä viiva siinäkohtaa-virranjakajan saat kohalleen kun otat ykkösestä tulpan , mäntä ylös ja katot mihin saarnaajan kärki näyttää.

    Comment


    • #3
      Kumpi merkki vauhtipyörältä, (nolla) vai (viiva)? tuleeko merkki keskelle aukkoa vai jompaan kumpaan laitaan? Nokka akselin hihnapyörästä löytyi (piste) merkki molemmilta puolilta ja vielä eri kohista. Kummalta puolelta hihnapyörää merkki pitää laittaa kohalleen sen venttiilikopankans? Entä pitääkö sytytyksen hihnapyörän (piste) merkki laittaa jonkun kans kohalle?

      Comment


        #4
        Joissakin eri merkkien edustajissa olen tehnyt omat merkit ajoitettaviin pyöriin ennen hihnan löysäämistä ja irroitusta.

        Merkkaus silloin puhtaaseen metalliin esim. valkoisella maalikynällä ja tarkasti.

        Comment


        • #5
          Nokkapyörän takana oleva merkki venakopan tasolle. Jos vauhtipörällä ei ole muita merkkejä kuin nolla ja viiva, niin silloin nollan mukaan (viiva on sytkäennakon merkki). Muistaakseni siinä tarkastusaukossa on jonkinlainen nuoli minkä kohdalle laitetaan, en muista täysin varmasti. Jakajan akselin merkki kampuran hihnapyörän pienen loven kanssa kohdakkain. Tuolle lovelle taitaa olla vastinmerkki myös jakopään suojakopassa, ei ole yhtä tarkka kuin vauhtipyörällä, mutta kyllä se silläkin kampura kohdalleen pitäisi mennä.

          Comment


            #6
            se vauhtipyörän merkki 0 on sen aukon suorassa reunassa kun kone on ykk:ssa jonka lisäksi kampiakselin ja apuakselin merkit tulee olla kohdakkain ja nokan merkki on silloin kannen tiivistepinnan tasolla

            Comment


            • #7
              Se vauhtipyörän nuoli taisi olla vain kone poikittain asennetussa volkkarissa, joten 0 merkki suoran reunan mukaan, kuten jonez mainitsi.

              Comment

              Working...
              X