Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi 80 2.8 pölläytti savut?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Audi 80 2.8 pölläytti savut?

    Tervehdys,

    Onko aihetta suurempaan huoleen, kun tuo tallin vanhus pölläytti savut käynnistettäessä (siniset). Savuttaminen kesti muutaman sekunnin ja sitä ei ilmennyt uudelleen.

    Itse epäilen, että syynä on se, että jouduin vaihtamaan akun. Entinen simahti totaalisesti (ei edes sisävalot syttyneet) Vaihdoin uuden akun ja koetin käynnistää auton ja hyvin toimi. Tuon jälkeen auto jäi talliin viikoksi ja eilen taas käytin autoa, kun siirsin sitä hiukan tallissa ja tuolloin auto pölläytteli. Tänään otinkin auton ajoon, sillä oisiko syynä tuon moottoriohjausyksikön toiminnasta, se taisi resetoitua tuossa akun tyhjentymisen yhteydessä? Työmatkalla auto toimi moitteettomasti, kuten aina ja mitään ylimääräistä ei putkesta tullut.

    Tämä oli ensimmäinen kerta kun tuollaista pöllyttelyä ilmeni. Auto on seisonut kuukausia tallissa ilman ajoa ja silloinkaan ei ole moista esiintynyt. Nyt kun vaihdoin akun niin heti ilmeni moista.

    Eli onko kokemusta asiasta, auto on siis vuosimallin 1992 2.8 quattro Audi 80 ajettu 147tkm.

    #2
    Jos savu ei koko tienoota peitä ja öljynkulutus on normaalin rajoissa, niin pitkän seisonnan tuloksia joskus.

    Comment


    • #3
      Auto ei tosiaan kuluta öljyä ollenkaan(eikä myöskään vuoda), olen vaihtanut ne 10t välein ja tikussa on aina ollut suunnilleen saman verran kuin sinne laittaessa. Tarkastin heti tuon pölläyttelyn jälkeen kaikki nesteet ja kaikki on ok. Niin ja savutus oli oli kuitenkin aika pientä (ei pimentänyt taivasta =) ja sitä kesti vain ihan muutaman sekunnin. Sellainen sininen pöllähdys lähinnä...

      Alkaahan autolla olla jo ikää, mutta tuota on pidetty aina hyvin ja minkäänlaisia ongelmia ei ole esiintynyt koneen, vaihteiston ym. suhteen. Eihän tuolla kyllä ole juuri ajettukaan, mutta kyllä kai ne kumit ym. alkaa hapertua tässäkin (venttiiliohjurit ym.)

      Comment


      • #4
        Tuli tosta mieleen kun käynnistin kesällä -86 vuosimallin opel asconaa kahden vuoden tauon jälkeen. Käyntiin lähti suht kivasti, mutta savua tuli niinku höyrylaivasta. Lisäksi toinen takarengas raahautui lukossa katoksesta pihalle. Hetken ajon jälkeen kaikki renkaat alkoi kuitenki pyöriä ja savuaminen väheni huomattavasti.

        Comment


        • #5
          Auto ei ole tallissa seistessä pöllytelly? Outoa ;)
          No joo, asiaan. Varmasti vois olla kyse vaan siitä, että on seisonut kuukausia ja muutama öljyä vähä jähmettyny vähä pyttyihin tai pakosarjaan.

          En murehtis, jos esim seuraavana aamuna ei tee vastaavaa.

          Comment


          • #6
            tämä ei liity kysymykseesi,mutta mitä öljyä olet käyttänyt?

            Comment


            • #7
              No jos minulta kysyit niin silloin kun tuo auto vielä oli minulla niin Mobil 1:stä.

              Comment

              Working...
              X