Osaako joku kertoa, millanen operaatio on saada audi 90 2.2 vm.89 muutoskatsastettua 2.2 10v turbolle..? Kone on 200 audista ja ilmeisesti kg, koska moottori on vuodelta 87 ja männän halkaisia 79,5mm. Kaikki apu/vinkit on tarpeen koska kone on jo nokilla, tarttis vaada saada paperille...
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Muutoskatsastus, Audi 90 -89 2.2t
Collapse
X
-
Henkilökohtaisesti tekisin niin että hankkisin paperit jälleenmyyjältä tai maahantuojalta, että autosi vastaa jarruiltaan ja alustan osiltaan 160hv NM-moottorista 90:ää, kuten se vastaakin. Tämän lisäksi lappu jossa lukee, että KG-moottorin teho on se ja se, tilavuus se ja se jne. Näin ei tarvitse mitään tehoja todistella jne ja pakollisia alustamuutoksia ei tarvita, koska vertailumallin teho riittää. KG = 185hv < 160*120%
Näin ei tarvitse mitään katteja laittaa, koska et ole jälkiturbottanut vanhaa moottoria eli se ei ole omavalmiste. Toosin mikäli KG:ta ei ollut enää käytössä 87 puolivälin jälkeen kun E15/04 -päästörajat tuli voimaan, tarvinnee se tuon katin. Katin kanssa oletetaan ko. rajan alittuvan.
Konttorilla ei kannata sanoa, että moottori on vanhempi kuin auto. Muuten kannattaa konttorilta käydä kysymässä mitä vaativat.
Comment
-
Okei kiitoksia! Puhuivatkin konttorilla jotain, että jos moottori on vanhempi kuin kori, niin autosta tehdään vähäpäästöinen, mikä hankaloittaisi hommaa ilmeisesti.. Kg:tä valmistettiin mun mielestä 12/87 asti joten menee yli sen 87 puolivälin. Täytyypi ottaa yhteyttä maahantuojaan ja hommata kyseiset todistukset. Täytyy toivoa että olisi noinkin yksinkertaista! Kuulemma jos menee katin laitoksi, niin tulisi lambdat sun muut mukaan ja ilmeisesti k-jetti pitäisi heivata jonnekin...?
Comment
-
Noh eipä tarvitse. Jos et saa paperia että moottori on e15/04 mukainen, pitänee sinne putkeen laittaa katalysaattori (tai katalysaattorin kaltainen tuote) ja sillä oletetaan päästöjen olevan ok. Siinä kohtaa vaan sanot, että ahdoit auton oman moottorin vaikkapa eli moottori on omavalmiste. Ei tarvitse lambdasäätöä.
Comment
-
Eikös vertailuautona käytetä tossa 7A konetta, miten vaan mutta vaaditaan ainakin hydr. jarrutehostus joka on NM:ssäkin vakiona.
Comment
-
Typ89 kyllä 7A on, jos vaativat hydr. tehostimen muutokseen menee ainakin tehostajan pumppu ja jarrupääsylinteri vaihtoon.
Entä hammastanko..?
Helpoin hankkia tarpeeseen vaikka S2 osia jos ei muualta löydy.
Tämä yksisyy miksi juuri typ85 on nyt hankittu samaan tarkoitukseen itselle...
Comment
Comment