Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 B6 1.8tq nykii

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A4 B6 1.8tq nykii

    Kyseinen automalli nykii pintakaasulla/tasakaasulla hieman muttei paljon..Niin että kuitenkin huomaa..Täysikaasulla ei nykimistä ole mutta meno aika puutunutta..Ahdot kuitenkin nousee sen 0.5bar mikä ilmeisesti vakio?

    Vag Comia ei ole joten vikaa pitää metsästää muuten..

    ByPass on vaihdettu uuten 007P Forgeen, ei vaikutusta..pitäisiko N75 tarkistaa/vaihtaa? Imusarjasta lähtevä alipaineletku on aika murtuneen oloinen liittimen päästä, voiko tämä vaikuttaa tai kannattaako vaihtaa,en tiedä vuotaako?

    Jotain vinkkejä..

  • #2
    Ei ole paljon ilmotteluja näkyny ;)

    Eikö tosiaan kellään vastaavaa vikaa..Älkää nyt viitsikö etteikö audinne temppuilisi :)

    Tosiaan, taidan pitää näppini niinkauan erossa että saan piuhan päähän ja tulee "varmuus" viasta.

    Comment


      #3
      Merkkiliike ei suostu lukemaan vikakoodeja, vai?

      Comment


      • #4
        Tämähän voisi olla vaikkapa MAF-vika. eikös AVJ koneessa voi napata MAF-anturin liittimen irti jolloin koneen pitäisi käyttää pelkkää MAP-anturia. Näin ainakin vuosituhannen vaihteen Passateissa.
        Jos kulkee paremmin ilman MAFfia, vika on siinä.

        Comment


        • #5
          B6 1.8tq lambda menossa?

          Eli jo jonkin aikaa kiusannut välillä tuleva vikakoodi P0171. Mitään muuta koodia ei tee.
          Oireina nykiminen alle 3000 kierroksen ja välillä melko "dieselmäinen" tyhjäkäynti.
          Huohotus tarkistettu, vaihdettu takaiskuventtiili imusarjan alta ja "pancake" valve koneen päädystä. Koneen käytös parani jo noilla kummasti.
          Maantiellä toimii hyvin ja ei anna vikaa. Tänään kun suoraan maantieltä tulin kotiin niin oli tyhjäkäyntikin tasainen. Mutta kaupunkipyörityksessä oireilee. Voiko vika olla etummaisessa lambda-anturissa? Toimii hyvin kun lämpenee ja pysyy lämpimänä, mutta kaupungissa ei saa kenkää tarpeeksi että lämpiäisi.

          Comment


          • #6
            Samaa vikaa meikäläisellä, selviltelty tuossa "B7 nykii aamuisin ketjussa.."

            Mulla vuoti ainakin pankaken kansi. Noitten venttaalien korjauksen jälkeen ei ole sekoittanut enää tyhjäkäyntiä "dieselille", mutta luistonesto+epc -valoa vilkauttanut sekä jotain kaasuläppään viittaavasta viasta tuli vikakoodia.. mutta vikakoodit on muutenkin heitelleen paikasta toiseen. Yksi kuitenkin on ollut "turbon ja imusarja välinen paine-ero, tsekkaa DV"

            Tein juuri painetestiä, mutta ilmeisesti väärin kun falskasi venttiilikopan tiivisteen välistä. Ajattelin sen vaihtaa kuitenkin "varmuuden vuoksi" nyt samalla..

            Sitten pitäisi varmaan testat tosiaan se DV/Bypass toiminta, ja N75 .. mutta mutta..

            Mistäs löytyy ne selkeät ohjeet sen painetesti läpiviemiseen. Osa ilmanputsarin tilalle löytyy jo ja kompura on valmiudessa..

            Comment


            • #7
              Itse ihmetellyt kun ei anna mitään muuta vikakoodia ja mikään muu valo tai varotus ei ole edes välähtänyt. Tai no, moottoriöljyntason tunnistin antaa myös vikaa koneen lämmetessä mutta lähtee kohta pois.
              Vikakoodeja olen lukenut ja nollannut omalla lukijalla, samalla laitteella olen myös livedataa ajaessa yrittänyt katsella mutta mitään päin persettä olevaa lukua en mun pienellä perustiedolla ole löytänyt.

              Tiedä enää mikä voisi olla vialla. Auton alla pitäisi käydä katsomassa onko putken alkupäässä joku vialla vaikka pakoputki kuullostaa ihan ehjältä. Loppujen lopuksi varmaan selviää että kaiken aiheuttanut lopussa ollut turbo joka halki pakopesästä tai jotain vastaavaa..

              Comment


              • #8
                Olin kanssa juuri ihmettelemässä kulkinetta.

                En tiedä sainko painekoetta onnistumaan, kun tulppaamalla huohotinlinjan, en saanut painetta pysymään yhtään koneessa. Vain öljyn pulputus kuului kampikammiosta.

                No auton saa joka tapauksessa pelaamaan, irroittamalla akunkengät ja nollaamalla ekun. Jotain aikaa sitten pelasi kuukauden, viimeksi viikon ja nyt ei enää saa testilenkkiä heitettyä.. Hyvän aikaa kerkesin heittämään testilenkkiäkin, mutta sitten lävähti taas EPC ja luikastelu valot tauluun, jotka sain kaasuläppää sopeuttamalla (?) pois, mutta tyhjäkäynti jäi ravistelemaan.

                Itsellä ei tule enää (tai harvemmin) tuota P0171stä vaan nyt tulee P03F1, P107F ja P0A11.

                Kaasuläppäänkin viittasi jotkut arvot aikanaan, mutta voiko siinä olla oikeasti vikaa?

                Joku vikakoodeista viittaa myös kaasuläpän toimintaan, mutta voiko siinä olla vikaa?

                Ecun nollauksen avusta päätellen, joku sotkee nyt arvoja, mutta mikä..?
                Viimeksi muokannut B7-nokia; 25.4.2016, 22:26. Perustelu: lisätty viimeinen virke...

                Comment


                • #9
                  Kyllähän kaasuläppäkin voi vikaantua siinä missä muutkin osat. Periaattessa sähköisesti kääntyvä läppä jolla ohjataan ilman kulkua imusarjaan.
                  Voi kai se läppä "takkellella" jotenkin tai jotain muuta sähköperäistä vikaa.

                  Comment


                  • #10
                    Terve

                    Olis semmoinen pieni pulma tai sitten ominaisuus. Kun vaikka kiihdyttää kunnolla ja laittaa kytkimen pohjaan niin omasta mielestä pitää ihan ylipalttisen kauan kerroksia yllä ennenkuin laskee. Onko kellään mitään tietoo onko mahdollisesti vikaa jossain vai ominaisuus. Itellä ehkä tulee mieleen kaasuläppä puhdistus+nollassa.

                    Comment


                    • #11
                      Tuntuu olevan näiden sähkökaasullisten ominaisuus tuo kierrosten pieni "päälle jääminen".

                      Auto on muuten kunnossa! Eli homma hoidossa mun puolesta. Turbon yläpuolella oleva 90 asteen mutka toisioilmapumpun linjassa oli vähän halki juuri sopivasti koneen puolella ettei näkynyt. Löysin halkeaman kun sormin kokeilin.
                      Osassa numero 058133785B ja maksoi 20 euroa marmorilla.

                      Otin osan irti niin mureni käsiin. Kovettuu se kumi kun turbo lämmittää siinä alla.
                      Viimeksi muokannut sheiggi; 29.4.2016, 16:50. Perustelu: lisä ohjeet

                      Comment


                      • #12
                        Lainataan tätä samaa ketjua kun itsellä on identtinen ongelma D-Day:n kanssa. Koneena sama BFB ja mielestäni kierrokset jää "leijumaan" ja laskevat hitaasti vaihtaessa. Kytkimen katkaisijassa vika ei voi olla, koska vakkari toimii normaalisti. Myös vapaalla kaasutellessa kierrokset laskee ihmeellisen hitaasti. Auto antoi yhdessä vaihessa pariin kertaan vikakoodin P0441 EVAP -järjestelmästä (Haihtuvien polttoainepäästöjen hallintajärjestelmä tms.) Pitkään aikaan tuotakaan koodia ei ole enää tullut.

                        Itselläni olisi tarkoituksena putsata kaasuläppäkotelo sekä tehdä painekoe imusarjaan vuotojen tutkimiseksi. Onko muita kohteita mitä käydä läpi, vai onko tyydyttävä siihen et tuo on vaan tämän moottorin "ominaisuus" kuten jossain väitetään?

                        Comment


                        • #13
                          Itsellä on EHKÄ ratkennut BFBn tyhjäkäynti ja muut ongelmat.
                          Eli kone heitti aika ajoin EPC-valojen kautta tyhjäkäynnin oudolle. Välillä kierrokset jäi ylös, välillä kävi kuin vajailla. Vikakoodeja oli "too leanista" ahtopaineen putoamiseen, kaasuläpän toimintahäiriöön jne.
                          Vikaa hain huohotuksesta, puolista, venttiilikopan tiivisteen falskauksesta, N80stä.. kunnes.

                          Taas kerran tyhjäkäynti jäi perseelleen, vikakoodia kaasuläpästä. Konepelti auki ja koplailemaan kaasuläpän koteloa. Mielestäni sai pienen tällin ja kone hörähti samalla. Lyö maihin? No kaasuläppäkotelonirti ja moottorin suojakuori auki puraisimella metallipuoleltapäin. Kaasuläpän asentotinnistajan piirilevylle menevät suojaamattomat "jumpit" olivan ilmeisesti ajan ja lämmön vaikutuksesta valuneet lähelle/kiinni piirilevyn nollakiskoa. Nostelin ne pystyyn, putsasin asentotunnistajan piirilevyn rasvanpoistolla ja virittelin asentotunnistajan "laahaimet" vähän lähemmäs piirilevyä. Kaasuläppä takasin kiinni, sopeutus ja toistaiseksi ei ole tullut vikavaloja, jotka sai yleensä rullattua tauluun vakio koeajolenkin päätteeksi..

                          No katsotaan pääsinkö "näin vähällä.."

                          Comment


                          • #14
                            Mittaa latausjännite,ettei ole laturi poikimassa.

                            Comment


                            • #15
                              Tytön audiin vaihdettu Nokka akselin säätöventtiili kun korjaamon veikkaus oli että auton nykiminen kiihdyttäessä voisi siitä johtua. Ei muuttanut tilannetta. Vikakoodi ei näytä mitään. Olisiko jollain antaa vinkkiä miten vian saisi paikallistettua ilman että saisi maksaa maltaita pelkästä vian löytymisestä.

                              Comment


                                #16
                                - Mikä 1.8t kyseessä(vm ja moottorikoodi)?
                                - Luetuta vikakoodit jossain missä vcds tai sitten ihan marmorimarmorilla.

                                Mahdollisia vikapaikkoja useita, eli ei oikein noilla lähtötiedoilla pysty ennustamaan. Terävät nykimiset yleensä sytytyspuolen onglemia->puolat ja tulpat. Pehmeämpi aaltoileva nykiminen voi viitata ahto ja imupuolen ongelmiin.

                                Otsikkoa voisi korjata vikaa kuvaavaksi.

                                Comment


                                • #17
                                  Vikaa ei luettu marmoritiskillä vaan ihan paikallisella korjaamolla. Moottori cvt-8e/266. Ja tosiaan 2004 malli ja automaatti
                                  Viimeksi muokannut Killeri; 18.10.2022, 21:48. Perustelu: Viestit yhdistetty, älä tee heti perään uutta viestia, vaan muokkaa edellistä.

                                  Comment


                                    #18
                                    Ne korjaamoiden yleislukijat ei välttämättä kaikkia koodeja ulos saa. Tuo ei ole moottorikoodi. Sen saat syöttämällä rekkarin esim bilteman sivuille, tai huoltokirjan ekalta sivulta missä varustetarra.

                                    Comment


                                    • #19
                                      8e2,b6, 163hv

                                      Comment


                                      • #20
                                        Moottorikoodin täytynee olla BFB.
                                        Mikähän korjaamo kyseessä? -kun ihmetyttää vähän että mistä keksivät nokka akselin säätöventtiiliä alkaa vaihtamaan vaikka sytkäongelmiin kuvauksesi ensinnä viittaisi.
                                        Puolaviat -ainakin vanhemman mallisilla puolilla oli erittäin yleisiä -yleensä ilmenee pätkimisenä kun ahdot nousee -osaatko tarkemmin oireita kuvailla.
                                        Puolavian aiheuttamista sytyskatkoksista pitäisi jäädä vikakoodia, mutta aina ei näin heti tapahdu.

                                        Comment


                                        • #21
                                          Siis tytön auto ja se sillä ajelee. Täytynee käydä ajamassa itsekin niin osaa tarkemmin kuvailla..korjaamo oli ad ketjuun kuuluva liike.nokka akselin säätösolenoidi jäi arvosta kuulemma ja samalla olisi pitänyt venttiilin säädinkin vaihtaa ja vielä nokkien välistä ketjua ehdottivat samalla. Lopputulos oli ettei tuollaista kannata tehdä ja vaihdettiin pelkkä säätöventtiili..ja se ei siis auttanut

                                          Comment


                                          • #22
                                            Eli täristää silloin kun vaikka hidastetöyssyn jälkeen kiihdyttää niin sekunnin tai pari tuntuu, eli välttämättä kovin terävää nykimistä. Ja jos kokeili käyttää ns manuaalisesti niin silloin taas ei samanlailla tunnu. Ja tuntui että vikaa ei samanlailla tuntunut kun kone oli kylmä. Lenkin loppupuolella alkoi enemmän huomaamaan täristyksen.

                                            Comment


                                              #23
                                              Onko se nyt tärinää vai nykimistä? Tuleeko moottorista vai voimansiirrosta? Puolaviat yleensä ilmenee selvemmin kun kone käyntilämmin.

                                              Comment


                                              • #24
                                                Tärinäksi luokittelisin kun tuntuu penkissä

                                                Comment


                                                  #25
                                                  Voimansiirto, kytkin/vauhtipyörä, moottorin tukikumit. Melko mahdoton sanoa täältä käsin. Melkeen vietävä auto jollekin audeihin perehtyneille tutkittavaksi, jos paikallinen paja ei tuon parempaa diagnoosia osannut antaa.

                                                  Comment


                                                  • #26
                                                    Marmorin lausunto oli että kytkin ja vajaa 3ke remontti..ehdotti että voisi kokeilla jotain multitronic öljyä motonetistä vaihtaa laatikkoon. Onko moisesta kokemuksia? Auttaako mahdollisesti?

                                                    Comment

                                                    Working...
                                                    X