Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Kansipahvihommia tulossa?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Kansipahvihommia tulossa?

    Kysymys liittyy lämppärin kennosta silloin tällöin kuuluvaan kurahdukseen autoa käynnistettäessä.

    Tarina lähtee siitä kun tämä ääni ensimmäisen kerran tuli kuuluviin kesällä. Heti ensimmäisenä epäilin vuotoa jäähdytysjärjestelmässä. No vesipumppu olikin sitten finaalissa ja oli vuotanut. Tilalle laitettiin tarvikepumppu kun ajatuksena oli vain selvitä seuraavaan jakoremminvaihtoon.

    Noh, ongelmat oli sillä erää kunnossa, mutta nyt ilmojen jäähdyttyä tuo kurahtelu on palannut. Nestettä ei katoa havaittavia määriä, eikä mistään näyttäisi myöskään vuotavan nestettä. Hälytyskellot alkoivat soida muutama päivä sitten, kun auto seisoi viikonlopun yli ja tämän jälkeen käynnistettäessä tuntui käyvän aluksi kolmella... Heti tuli tietysti mieleen että kansipahvi/kansi finaalissa ja että nestettä tulee palotilaan.

    Kone ei ole minun aikanani koskaan keittänyt, eikä lämmöt ole ikinä käyneet yli 90 asteen. Paisuntasäiliöön ei tule kuplia koneen käydessä (ainakaan kylmänä). Öljykorkissa oli nyt hieman valkoista, mutta pistin sen lyhyen työmatka-ajon piikkiin.

    Onko enää mitään muuta, miten voisi varmistaa mahdollisen kansivian ilman purkamista? Onko kukaan joutunut menemään niin pitkälle että kansi olisi täytynyt vaihtaa? Voihan tietysti olla että tuo kolmella käyminen oli joku sytytysvika, mutta meikäläisen tuurilla mennään varmaan tässäkin kalleimman kautta.

    #2
    Ei ole kyseisen kulkineen kannenvuodoista kokemusta, mutta T3 1.6TD Transportterin on.

    Kyllä siinä rupee ensin pikkuhiljaa häviämään nesteet, sitten nestettä häviää jo vähän enemmän ja pakokaasut muuttuu harmaaksi. Sen jälkeen meneekin öljyt ja nesteet sekasin.

    Jos sulla jäi vesipumpun vaihdon jälkeen ilmaa kiertoon.

    Mulla on Audissa (edellisessä ja nykyisessä) aina ollu sitä valkoista siinä korkissa.

    Comment


    • #3
      Hälytyskellot alkoivat soida muutama päivä sitten, kun auto seisoi viikonlopun yli ja tämän jälkeen käynnistettäessä tuntui käyvän aluksi kolmella... Heti tuli tietysti mieleen että kansipahvi/kansi finaalissa ja että nestettä tulee palotilaan.
      Simuloit vastaavanlaisen tilanteen, muttet käynnistä autoa vaan ruuvaat tulpat pois ja yrität kurkkia pyttyihin onko jäähdytinnestettä niissä.

      Ite tein "painetesterin" tuohon hommaan. Sillä saa myös katottua helpohkosti jähd.järjestelmän muut vuodot, jotka tahtoo kuivahtaa olemattomiin aina ajonjäljiltä.

      Comment


      • #4
        Parhaillaan on A6 1.8 20v koneen kansiremppa työn alla. Vuoto oli jo niin paha, että pukkasi höyryä pakoputkesta sankasti ja pakokaasun haju on imelä. Katalysaattori menee rikki, jos ajaa pitkään vuotavalla kannentiivisteellä. Näin oli käynyt tässä tapauksessa.

        Kolmella pytyllä käynti ei vielä merkkaa kannentiivisteen palamista. Voi olla vika esim sytytyspuolella. Kansipahvin isompi vuoto selviää hyvin esim. puristuspainemittarilla. Ko. tapauksessa puristuspaineet olivat 1-2 pytyn välillä 2,5 pienemmät kuin 3 ja 4 pytyissä.

        Kansi on tehty näihin kertakäyttötavaraksi (onnettoman ohutta tavaraa). Merkkiorjaamolla vaihtavat aina uuden kannen. Ko. tapauksessa kone on vähän ajettu, niin koitan vanhalla kannella saada kuntoon. Kansi oikaistu ja menossa paikoilleen. Perjantaina pitäisi olla valmis.
        Kannen tarkastuksessa kannattaa olla tarkkana nokka-akseleiden suhteen, että laakeripukit ovat linjauksessa. Pahasti vääntyneessä kannessa on vaarana, että nokka-akselit leikkaa kiinni ja remmi on sen jälkeen poikki.

        Olen digikuvannut kansityön työvaiheittain kohtalaisen tarkkaan.

        Comment


        • #5
          Olisiko kenelläkään tietoa, paljonko tuommoinen AEB-koneen kansi maksaa uutena jos sellaisen joutuu hankkimaan (worst-case). Ilmeisesti kannenpultit täytyy myös vaihtaa? Näiden hinta?

          Yleinen mielipide tuntuu olevan että noita ei hyötytä oikaista. Onko ketään, joka olisi joutunut vaihtamaan kansipahvin, eikä ole tehnyt kannelle mitään ja siitä huolimatta ei ole tullut ongelmia? Nimenomaan kokemuksia näistä 1.8-koneista (AEB, ADR, AWT mitä niitä nyt onkaan).

          Vielä ei ainakaan ole nestettä erityisemmin alkanut häviämään, eikä kyllä vuotoakaan ole mistään löytynyt. Tuo lämmityslaitteen kennosta kuuluva kurahtelu ilmenee aika satunnaisesti. Täytyy tässä seurata tilannetta...

          Edit. Paisuntasäiliöön ei tule kuplia jos auto on käynnissä. Vaikka kierroksiakin hieman antaisi, niin ei näy...

          Comment


          • #6
            Miksei hyödytä oikaista?
            Kyllähän se lorina lämmityslaitteessakin enteilee jo pahaa ja jos nestettä häviää.
            Sellaisella kotikikallakin voi yrittää tarkistella asiaa kun lyöt kylmänä käymään, niin paisuntasäiliön korkki auki ja katsot kupliiko. Jos kuplii, niin selvä tapaus.
            Tuo pakokaasujen mittaus paisuntasäiliöstä on hyvä juttu, eikä maksakaan paljoa.

            Comment


            • #7
              Soittelin tuossa Audi-liikkeeseen. Kyselivät auton mallin, vuosimallin ja moottorityypin, niin siellä korjaajat arveli että tarttis muka vaan ilmata järjestelmä... Ihmetyttää että miten ne ilmat ei ole siellä ilmoitelleet itsestään muutamaan kuukauteen ja nyt sitten alkanut kennossa ääntelemään...

              Lisäksi sanoivat että tuo 1.8T olisi jotenkin hankala ilmata?!! Ei ollut kyllä termostaatin vaihdonkaan jälkeen tällaista ongelmaa viimetalvena. Noh, voisihan sitä kokeilla.

              Sellainen asia tuli vielä mieleen että onko tuossa A4:ssa mitään lämmityslaitteen vesikiertoa rajoittavia venttiileitä? Eikai sillä nyt ole merkitystä ilmautumiseen että onko automaatti-ilmastointi kuumimmalla?

              Comment


              • #8
                A4:sessa ilmausreikä on joissakin malleissa (liekkö jopa kaikissa) sisäkennolle menevässä liitosputkessa. Eli vedetään kennolle menevää kumiletkua taaksepäin , niin putkiyhteestä löytyy pieni ilmausreikä (löysää letkun kiinnityspanta ensin). Annetaan koneen pyöriä ja lämmetä, samalla lasketaan reiästä ilmat pois.

                Comment


                • #9
                  Vielä vihjeeksi että ainakin omassa mallissa tuo sisäkennon letku on haitariputken sisällä eli sen joutuu siitä edestä ensin poistamaan jos haluaa ilmata.

                  Comment


                  • #10
                    Hah! Nyt tais sitten hajota pakkasten myötä tuo 15tkm/6kk ajettu italialainen tarvikepumppu. Meinaa nostella lämpöjä ja silti kabiinin puolella ei tarkene, eli neste ei kierrä. Nesteiden pakkasen kesto ok ja termostaatti pitäisi olla ok (vaihdettu alle vuosi sitten). Lieneekö pumpun siipipyörä halki/alkanut luistaa akselilla.

                    Kaiken huipuksi uudessa orkkispumpussakin lukee akselin päässä "ITALY"...

                    Comment


                      #11
                      ja silti kabiinin puolella ei tarkene
                      Jollakin oli ilmeisesti vaihdettu kannentiiviste tuollaisen oireen takia 1.8t koneeseen.

                      Comment


                      • #12
                        Oliko tarvikepumpussa muovinen ropelli?

                        Comment


                        • #13
                          Oliko tarvikepumpussa muovinen ropelli?
                          No tottahan toki =)

                          Comment


                            #14
                            Kuin myös orkkis-pumpussa oli kun elokuussa hommasin ADR-koneiseen potilaaseen... Samaa p**kaa eri pussissa!

                            Comment


                            • #15
                              Kannattaa etsiä se tarvikepumppu missä on metallisotkin niin saattaapi kestää tai sitten ei.

                              Comment


                              • #16
                                Vinkkinä tuohon kansipahvin valskaamiseen:
                                Tarkasta tulppien väri. Jos vuotaa,värjää tulpan vihertäväksi/ainakin normaali väri ns. häipyy tulpasta.
                                Lisäksi on olemassa testauslitkua, joka laitetaan "suppilon" kanssa paisuntasäiliön korkin aukkoon kun korkki on irroitettu.Aine värjääntyy jos järjestelmään tulee pakokaasua...simppeli testi.Ainakin vielä muutamia vuosia sitten melkein joka nyrkkipajastakin sellainen "laitteisto" löytyi.
                                Harmillinen juttu sen vesipumpun kanssa!
                                Itteäkin on aina arveluttanut noi pastamaan vekottimet.Ei ne kestä yhtä hyvin...tai kai ne kestää italialaisissa, kun voivat olla orkkiksiakin :o)
                                Meinas tulla itku kun huomasin koneremontin jälkeen hipelöiväni tarvikkeena ostamaani vesipumppua (yllättäin italiaano)...merkki oli juhlavasti BUGATTI.Olivat heebot onneks antaneet vääränmallisen pumpun.Poljin fillarilla takaisin ao. liikkeeseen vaihtamaan pumppua->sain oikean saksalaisen vaihdokkina.Kyllä oli naama korvissa kotimatkalla, vaikka hikihän siinä polkiessa tuli.

                                Comment


                                • #17
                                  Ostin omaan autoon tarvikepumpun. Onneksi en ehtinyt konetta laittamaan nippuun, sillä satuin pyörittelemään pelkkää pumppua ja hihnapyörä heitti aika paljon. Reikä oli vähän porattu huonosti ja se lieputti. Päädyin reilun tonnin konerempan tehneenä orkkispumppuun. :)

                                  Comment


                                  • #18
                                    H**vetin jätkät, kylmä rinki perseen alla vaan vahvistuu.
                                    Arvatkaa kuka osti A6:een reilu vuosi sitten kun tehtiin jakopään remppa, Motonetista pumpun.
                                    En edes muista minkälaisella ropellilla toi oli, tsekkasin vaan että vesipumppu se on.
                                    Epäilen, että Motonetista ei metallisella ropellilla olevaa saa...

                                    Comment


                                    • #19
                                      Mulla tais tuo pumppu olla pakattuna pahveihin, missä luki merkki "Topran".

                                      Sellainen tuli mieleen, että kuinkahan tarkalleen oikeaan syvyyteen tarvikepumppu tulee siihen pumppukoteloon nähden (eli kuinka suurella voimalla siipipyörä tiivistyy pumppukotelon vastinpintaan) Ainakin tuossa topranissa tuli paperinen tiiviste mukana ja alkuperäisessä on metallinen. Muistelisin että kun tarvikepumppu oli asennettuna, se pyöri hieman nihkeämmin mitä tuo uusi orkkispumppu koteloineen.

                                      Comment


                                      • #20
                                        Eihän se siipi siellä kovin lähellä ole. Tuollainen pumppu ei taida vaatia kovin tarkkoja välyksiä toimiakseen.

                                        Comment


                                        • #21
                                          Kyllä tuo muovinen siipi ottaa kiinni sinne pumppukoteloon. Ihan selkeät hankausjäljet oli alkuperäisessä pumpussakin. Tuli vaan mieleen, että eihän tuo tarvikepumppu puristunut liian tiukasti sitä pintaa vasten.

                                          Comment


                                          • #22
                                            Nyt on mitattu pakokaasut paisuntasäiliöstä ja alan ammattilaisen mielestä ei ainakaan tuon perusteella ole kansivikaa havaittavissa.

                                            Kai se täytyy vaihtaa uusi orkkisvesipumppu tuonne paikoilleen ja alkaa seuraamaan taas tilannetta.

                                            Comment


                                            • #23
                                              Herätelläämpä vanhaa säiettä eloon.

                                              Ongelmana ois tuo 1.8T AEB koneen kansi, vuotaa mukavasti valkeaa tulee käynnistäissä ja vedet häipyy parissa viikossa.
                                              Aattelin ensin päästä halvalla ja vaihdoin uuden tiivisteen, kävin kuitenkin koneistamolla näyttämässä kantta ja totesivat sen olevan suora eikä vuotojälkiä näkynyt.

                                              Tiivisteen vaihdon jälkeen pelasi pari viikkoa ja nyt sama homma. Vikaa ei oikeastaan huomaa muuten kuin kylmänä käynnistäissä joloin käy kolmella ja pukkaa paksut savut. Jos käyttää illalla jäähdyttäjän korkin irti niin aamulla ei savua.

                                              Eli onko joku oikaissut tuota AEB kantta? Auttaisko mitään? Paljonko maksaa uus kansi vai kannattaako vaihtaa koko kone?

                                              Onko joku vaihtanut AEB:n tilalle uudempaa konetta? Eli jos vaihtas vaan peruskoneen ja ottas apulaitteet ja nokka-akselit tuosta AEB koneesta niin käsittääkseni pitäs mennä heittämällä vai meneekö?

                                              Hyötynä tässä tempussa olis parempi koneiden tarjonta ja pienemmät kilometrit kuin AEB koneissa.

                                              Comment

                                              Working...
                                              X